W Poznaniu

TOP 5 rzeczy, które musisz zrobić w Poznaniu

Poczuj się w Poznaniu unikalnie i nie przegap rzeczy, które możesz zrobić tylko tutaj. Oto kilka naszych subiektywnych wskazówek, które pomogą zaplanować Twój pobyt w stolicy Wielkopolski. Poniżej przedstawiamy 5 absolutnie niezbędnych poznańskich atrakcji, które pozwolą Ci odkryć miasto nawet w 48 godzin!

  1. Zobacz koziołki w samo południe

W centralnej części Starego Rynku wznosi się najpiękniejszy na północ od Alp renesansowy ratusz. W 1551 r. na ratuszu został zainstalowany zegar z koziołkami. Codziennie, gdy zegar ratuszowy wybija godzinę dwunastą w południe, w wieżyczce nad zegarem otwierają się drzwiczki i ukazują się dwa koziołki.Poruszane mechanizmem zegarowym trykają się rogami 12 razy. Rada dla spóźnialskich – jeśli nie zdążyliście dotrzeć na Rynek na godzinę 12, wewnątrz Ratusza na parterze można zobaczyć stary zabytkowy mechanizm koziołków.

Fot. fotoportal.poznan.pl

Z założeniem koziołków wiąże się legenda. Po wykonaniu zegara postanowiono pokazać go rajcom i wojewodzie poznańskiemu. Przygotowano ucztę, lecz z powodu nieuwagi kuchcika przygotowywany udziec sarni spłonął. Kuchcik ukradł wówczas dwa koziołki, by upiec je na rożnie, ale te uciekły na ratuszową wieżę. Przybyli goście zobaczyli je trykające się na gzymsie. Wówczas wojewoda polecił dołączyć do zegara jeszcze odpowiedni mechanizm z koziołkami.

  1. Dotknij początków Państwa Polskiego w podziemiach katedry na Ostrowie Tumskim

W podziemiach poznańskiej katedry można zobaczyć relikty pierwszej polskiej  katedry z X w., grobowce pierwszych władców Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz baptysterium z 966 roku. Obok katedry powstało nowoczesne Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego „Brama Poznania”.

Fot. Jakub Pindych

Dawna wyspa katedralna Ostrów Tumski jest jedną z bardziej urokliwych części Poznania. Z dominującą nad całością katedrą, niedużym kościołem Najświętszej Marii Panny, brukowanymi ulicami biegnącymi w miejscu dawnych wałów obronnych i stojącymi w ogrodach zabytkowymi domostwami kanoników katedralnych stanowi enklawę ciszy i spokoju, a czas płynie tu jakby wolniej.. Na Ostrowie Tumskim warto zobaczyć także: Muzeum Archidiecezjalne (z mieczem św. Piotra podarowanemu Mieszkowi I w X wieku przez papieża) mieszczące się w dawnej Akademii Lubrańskiego oraz Rezerwat Archeologiczny Genius Loci).

  1. Spróbuj rogala świętomarcińskiego

Rogal świętomarciński powstaje z ciasta półfrancuskiego i białego maku. Dziś to jeden z najsłynniejszych polskich wypieków, chroniony unijnym certyfikatem pozwalającym wypiekać go wedle ścisłych wskazań tylko w Wielkopolsce.

Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich sięga XIX wieku i wiąże się z odpustem na 11 listopada w parafii Św. Marcina. Jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza parafii, proszącego o dary dla biednych upiekł ich aż trzy blachy i przyniósł pod kościół. Potem dołączyli do niego inni. Tak powstała tradycja, która przetrwała do dzisiaj. Tylko w dniu Św. Marcina poznaniacy i licznie zjeżdżający goście zjadają dziś ok. 250 ton rogali, czyli ok. 1,25 mln sztuk!

Fot. Jakub Pindych

Gdzie można poznać tajniki największego skarbu kulinarnego Poznania – rogala świętomarcińskiego? W Rogalowym Muzeum Poznania. Widzów czeka opowiedziana na żywo historia rogali świętomarcińskich, a także ich wspólny wypiek, połączony z lekcją poznańskiej gwary. To wszystko we wnętrzach zabytkowej kamienicy z widokiem na koziołki.

  1. Zrób zakupy w najlepszym centrum handlowym świata

Stary Browar50 50 to centrum handlu i sztuki powstałe w dawnym, XIX-wiecznym browarze. Oprócz wielu sklepów, znajdują się tu ogródki, kluby, park, centrum sztuki i hotel. W 2005 roku Stary Browar otrzymał od International Council of Shopping Centers nagrodę za najlepsze centrum handlowe na Świecie w kategorii obiektów handlowych średniej wielkości.

Fot. CCO.pl

Wszyscy, którzy chcieliby lepiej poznać przestrzenie Starego Browaru, jego historię, zakres działań, ideę, której jest realizacją oraz zobaczyć starą architekturę lub stałą kolekcję dzieł sztuki, mogą zgłosić się do punktów informacyjnych w Starym Browarze i umówić na dogodny termin na zwiedzanie z przewodnikiem. Warto również poprosić o mapę obiektów mieszczących się w budynku – znajdziemy wtedy perski dywan czy mapę instalacji artystycznych.

Termin należy uzgodnić z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Więcej informacji:

Atrium, tel. 61 859 60 50; e-mail: informacja@starybrowar5050.com

Pasaż tel. 61 677 14 00; e-mail: informacja@starybrowar5050.com

  1. Pospaceruj po dawnym Zamku Cesarskim

Dawny Zamek Cesarski to ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie, która powstała na początku XX wieku dla cesarza Wilhelma II. Po I wojnie światowej w Zamku działał m.in. Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci złamali w latach 30-tych XX wieku kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie II wojny światowej został całkowicie przebudowany i utworzono tu oficjalną kwaterę Adolfa Hitlera. Dziś to obiekt kultury, z wieloma wystawami, kinem i teatrem animacji dla dzieci.

Fot. Radosław Maciejewski

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem (zbiórka w Holu Wielkim), co pozwala zobaczyć liczne ciekawe, na co dzień nieodkryte miejsca i  zakamarki zamku, w tym np. oryginalny, 5-tonowy tron Wilhelma II. Więcej informacji o terminach zwiedzania na stronie www.zamek.poznan.pl.

Więcej inspiracji: sprawdź planer zwiedzania Poznan Travel

autor: poznan.travel

ZAREJESTRUJ SIĘ
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top