Edukacja

Klarowne wytyczne leczenia – tego potrzebują dentyści?

Klarowne wytyczne leczenia – tego potrzebują dentyści?

Czy frekwencja podczas niektórych sesji 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2018) podpowiada jakiej wiedzy potrzebuje współczesny lekarz dentysta ogólnie praktykujący?

Sesje poświęcone: racjonalnej antybiotykoterapii w gabinecie stomatologicznym, leczeniu ciężarnych oraz leczeniu zębów mlecznych zgromadziły w sumie blisko 700 uczestników. Choć trwały po kilka godzin, na palcach u jednej ręki można było policzyć osoby, które nie wytrzymywały do końca. Pytania zadawane prelegentom w formie SMS nierzadko przeradzały się w osobne dyskusje. Nie brakowało również długich rozmów w kuluarach. Tematyczny strzał w „10”?

Czytaj także: CEDE 2018 – powiew świeżości

– Nie jesteśmy zaskoczeniu tym faktem. Antybiotykoterapia, opieka stomatologiczna nad ciężarnymi czy dziećmi, to zagadnienia, które budzą wiele wątpliwości w codziennej praktyce lekarza dentysty, zwłaszcza tego, który zajmuje się szerokim spektrum leczenia. Aktualna wiedza, podana w pigułce, w przystępny sposób stanowi ogromną wartość, szczególnie gdy wzbogacana jest o doświadczenie ekspertów spoza stomatologii – np. chirurgów, mikrobiologów, ginekologów. Okazuje się, że lekarze mają wiele pytań nie tylko związanych z medycznym aspektem konkretnych procedur, ale również prawnym. To wątek, który często przewijał się w dyskusjach. W kolejnych latach z pewnością będziemy kontynuować taką formułę, choć już planujemy niespodzianki, które sprawią, że sesje będą jeszcze lepsze – uważa prof. Marzena Dominiak, przewodnicząca Rady Naukowej Kongresu.

Ci, którzy przyjechali do Poznania mają handicap wiedzy. Pozostałym pozostaje czekać na zbiorcze skrypty z sesji, które wkrótce zostaną podane do wiadomości publicznej.

KOMENTARZE

Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk podczas sesjiPROF. DOROTA OLCZAK-KOWALCZYK (opiekun merytoryczny sesji „Leczmy mleczaki” oraz „Nie bójmy się ciężarnej!”)

Podczas obu sesji zostały przedstawione praktyczne wskazówki, jak sobie radzić w różnych sytuacjach klinicznych. Lekarze nie tylko otrzymali odpowiedź na pytanie o aktualnie rekomendowane procedury profilaktyczne i lecznicze, ale także jaka jest ich skuteczność i od czego zależy. Uczestników z pewnością zaskoczył fakt, że niekoniecznie należy odrzucać „stare” metody postępowania leczniczego. Pokazano przydatność różnych metod ograniczania ryzyka próchnicy zębów mlecznych, w tym także metodę stabilizacji próchnicy z zastosowaniem azotanu srebra. W sesji dotyczącej kobiet ciężarnych prof. Tomasz Konopka wyjaśnił, że wykonanie skalingu z zastosowaniem ultradźwięków u ciężarnej nie wiąże się z niebezpieczeństwem, a prof. Tomasz Kaczmarzyk przedstawił w jaki sposób poradzić sobie w przypadku wystąpienia ropnia okołozębowego.

Cieszę się, że podczas sesji udało się rozwiać wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa wykonywania zębowych zdjęć radiologicznych i ekstrakcji zębów u kobiet w czasie ciąży oraz zasad stosowania farmakoterapii. W sesji dotyczącej mleczaków lekarze byli najbardziej zainteresowani metodami leczniczymi umożliwiającymi minimalnie inwazyjne i bezbolesne leczenie próchnicy u dzieci, metodami znieczulania dziecka do zabiegów stomatologicznego. Zainteresowanie wzbudziło także postępowanie w przypadku powikłań zapalnych i zasadność stosowania antybiotykoterapii.

 Doc. Tomasz Kaczmarzyk podczas sesji

DR HAB. N. MED. TOMASZ KACZMARZYK (opiekun merytoryczny sesji „Racjonalna antybiotykoterapia w gabinecie stomatologicznym”)

Celem sesji było uświadomienie palącej potrzeby racjonalizacji stosowania antybiotyków w stomatologii oraz zapoznanie uczestników z rekomendacjami stworzonymi przez zespół ekspertów PTS. Lekarze od lat przyzwyczajeni są do szerokiego stosowania antybiotyków. Tymczasem, w stomatologii mają one znaczenie marginalne. Do rzadkości należą sytuacje kliniczne, co do których istnieją silne dowody naukowe na zasadność profilaktycznego stosowania antybiotyków w zapobieganiu zakażeniom pozabiegowym. Z kolei, w terapii zakażeń zębopochodnych kluczowe znaczenie ma leczenie chirurgiczne i usunięcie przyczyny infekcji, natomiast podanie antybiotyku uzasadnione jest tylko w wyjątkowych przypadkach, i niemal zawsze jest postępowaniem uzupełniającym w stosunku do leczenia miejscowego, które nierzadko jest przez lekarzy pomijane.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top