Naukowy Zawrót Głowy

Od studenta do naukowca – jak daleka to droga?

Od studenta do naukowca - jak daleka to droga?

– Sesja „Naukowy zawrót głowy” może stać się inkubatorem polskiej stomatologii. Podczas wydarzenia dochodzi do licznych rozmów oraz spotkań młodych osób, które dopiero wchodzą w świat nauki z osobami, które od lat zajmują się nauką – uważa Bartosz Bienias, student stomatologii, współlaureat* części studenckiej sesji w 2017 r.

ZGŁOŚ PRACĘ – NAUKOWY ZAWRÓT GŁOWY JUŻ WE WRZEŚNIU

CEDEnews: Co studentowi stomatologii i młodemu naukowcowi może dać udział w sesji „Naukowy Zawrót Głowy – nowości w nauce”? 

Bartosz Bienias: Udział w sesji jako prelegent to dla mnie ogromne wyróżnienie. Przypomnę tylko, że warunkiem zgłoszenia pracy studenckiej było uzyskanie nagrody na którejś z wcześniejszych studenckich konferencji naukowych. Studenci wygłaszający swoje prace podczas sesji „Naukowy zawrót głowy” to osoby, których zaangażowanie naukowe zostało docenione już podczas studiów. Prezentując wyniki naszych badań przed komisją, w której zasiadają najlepsi eksperci stomatologii w Polsce to niebywałe doświadczenie. Uważam, że dyskusja po każdej prezentacji a także cenne uwagi na temat prowadzonych badań są bardzo istotne dla każdego prelegenta. Dla mnie jako studenta, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z badaniami naukowymi to wielki zaszczyt móc uczestniczyć w Kongresie Unii Stomatologii Polskiej. Podczas takich wydarzeń wiele się uczę, przyglądając się sposobom prowadzenia badań przez osoby, które zajmują się tym od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Słuchając wielu wspaniałych wykładów z różnych dziedzin stomatologii mogłem dowiedzieć się rzeczy, których z pewnością jeszcze nie ma w podręcznikach akademickich.

CEDEnews: Jak wygrać z tremą? Jak przekonać jurorów?

Bartosz Bienias: Prezentacja jest dość krótka, trwa zaledwie kilka minut, a prowadzone badania oraz uzyskane wyniki są zazwyczaj skomplikowane. Wydaje mi się, że najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze jest przedstawienie kluczowych elementów badań, na podstawie których uzyskało się takie wyniki. Ważną częścią prezentacji jest wstęp, podczas którego powinno zarysować się celowość badań. Mogę tutaj powiedzieć z własnego doświadczenia, że niejednokrotnie słuchając różnych prezentacji na konferencjach, po kilku slajdach zastanawiam się po co i co tak naprawdę badano. Bardzo istotne jest żeby prezentujący wiedział co chce przekazać swoim słuchaczom, nawet jeżeli się gdzieś pomyli czy coś przeoczy to zawsze obroni się podczas dyskusji.  Uważam że, bardzo ważna jest dokumentacja fotograficzna, która powinna stanowić główną część prezentacji. Oczywiście wszystko uzupełnione komentarzem prezentującego. Myślę, że zarówno dla jurorów  jak i pozostałych słuchaczy bardzo ważne jest odpowiednie tempo mówienia oraz pewność siebie. Dziwnie to wygląda, jeżeli osoba prezentująca przedstawia pracę cicho i niepewnie, ponieważ może to sugerować, że sama do końca nie wie o czym mówi. Ważny jest kontakt wzrokowy z jurorami oraz widownią, co jest możliwe tylko podczas mówienia z głowy, a nie czytania z kartki.

CEDEnews: Czy sesja może stać się inkubatorem polskiej stomatologii?

Bartosz Bienias: Tak, myślę że sesja „Naukowy zawrót głowy” może stać się inkubatorem polskiej stomatologii. Podczas tego wydarzenia dochodzi do licznych rozmów oraz spotkań młodych osób, które dopiero wchodzą w świat nauki oraz osób które od lat zajmują się nauką. Istnieje wówczas możliwość skonsultowania swoich badań i nowych pomysłów z autorytetami które mają ogromną wiedzę i doświadczenie. O wiele łatwiej jest prowadzić badania szczególnie młodym osobom, gdy mogą poprosić eksperta w danej dziedzinie stomatologii o wyjaśnienie pojawiających się wątpliwości czy problemów. Z pewnością podczas sesji NZG będą ustalane trendy w nauce. Interdyscyplinarne podejście wielu badaczy pozwoli na szybszy rozwój stomatologii.

* Wszyscy autorzy zwycięskiej pracy pt. „Badanie wytrzymałości mechanicznej tworzywa akrylowego zbrojonego włóknami: szklanymi, węglowymi, aramidowymi”: Bartosz Bienias, Bartosz Mielan, Krzysztof Pietryga.

 

ZAREJESTRUJ SIĘ
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top