Edukacja

ŚDZJU: „Żyć rozsądnie – dbać o zdrowie jamy ustnej”

Motto tegorocznej kampanii Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) „Żyć rozsądnie – dbać o zdrowie jamy ustnej” ma zachęcić ludzi do przejęcia kontroli nad swoim zdrowiem jamy ustnej – w ciągu całego życia – tak, aby mogli cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami od dzieciństwa do starości.

Tegoroczna kampania niesie przesłanie mówiące, że podejmowanie trafnych decyzji, takich jak przyjęcie dobrych nawyków higieny jamy ustnej, unikanie czynników ryzyka i konieczność regularnych kontroli stomatologicznych, pomagają w zapobieganiu chorobom jamy ustnej. Symbolika kampanii skupia się na pozytywnym aspekcie zdrowia jamy ustnej, będącym czymś więcej niż przyjemny śmiech. Podkreśla, w jaki sposób podstawowe funkcje jamy ustnej, które są kluczowym elementem życia – możliwość mówienia, uśmiech, westchnienie i pocałunek, zapach, smak, dotyk, żucie, połykanie, wyrażanie swoich uczuć za pomocą mimiki – wpływają i odnoszą się do dobrego samopoczucia fizjologicznego, psychicznego i społecznego.

Kampania ma sprawić, by ludzie zrozumieli szersze konsekwencje chorób jamy ustnej i jak zły stan zdrowia jamy ustnej wpływa na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Podkreśla wpływ chorób jamy ustnej w różnych aspektach życia społecznego i to, że może prowadzić do niskiej samooceny, osłabienia interakcji społecznych, słabych wyników w nauce, braku zaufania do siebie, jak i gorszych perspektyw zatrudnienia.

Cele kampanii

  • Promocja ogólnoświatowej świadomości chorób jamy ustnej oraz środków zapobiegawczych, które mogą być podjęte w celu uniknięcia ryzyka oraz utrzymania optymalnego stanu zdrowia jamy ustnej na wszystkich etapach życia.
  • Wykazanie nierozerwalnego związku pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem ogólnym oraz tego, że zapobieganie, wczesne wykrywanie i leczenie jest kluczem do zapewnienia jak najlepszych rezultatów i ograniczenia chorób jamy ustnej, a także wszelkich związanych z tym komplikacji zdrowotnych.
  • Nakłonienie ludzi w każdym wieku, aby brali odpowiedzialność za zdrowie jamy ustnej, poprzez przyjęcie dobrych nawyków higienicznych, regularne wizyty u stomatologa oraz zarządzanie czynnikami ryzyka – tak, by móc zoptymalizować swoje szanse na wysoką jakość życia, uwolnić się od bólu fizycznego, a często także emocjonalnego spowodowanego przez choroby jamy ustnej.
  • Popieranie opieki profilaktycznej i zapewnienie, że pracownicy ochrony zdrowia oraz władze będą realizować swe zadania w zakresie zwalczania chorób jamy ustnej.

Źródło: FDI

OFICJALNY PLAKAT WOHD 2017 – pobierz

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA JAMY USTNEJ – oficjalne materiały – pobierz

JAK MĄDRZE DBAĆ O ZDROWIE JAMY USTNEJ (PRZEWODNIK) – pobierz

ZAREJESTRUJ SIĘ
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top