Opinie

Rzecznik Praw Dziecka: o pomysłach na zdrowy uśmiech dzieci więcej mówimy, ale mniej je znamy

Rzecznik Praw Dziecka: o pomysłach na zdrowy uśmiech dzieci więcej mówimy, ale mniej je znamy (fot. Piotr Molęcki/BRPD)

– Lekarz dentysta, pedodonta musi mieć mocną, stabilną pozycję zawodową, aby mógł efektywnie działać. Nie chodzi o to, żeby był dostępny niemal w każdej szkole. To teza dość ryzykowna. Tymczasem coraz częściej się słyszy, że to jedyny kierunek  – stwierdził w rozmowie z infoDENT24.i i CEDENews.pl Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Honorowy Patron debaty „Czy polskie dzieci muszą być skazane na próchnicę”, która 14 września o godz. 10.00 odbędzie się na terenie MTP w Poznaniu w ramach CEDE 2017.

– Apeluję o chwilę refleksji. Ważne, aby każda szkoła, a dokładnie każde dziecko miało swobodny dostęp do stomatologa dziecięcego, oczywiście lekarz dentysta musi posiadać realne możliwości, żeby to dziecko wyleczyć – uważa Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

– Zgoda, kreujmy możliwości podejmowania skutecznej walki z próchnicą poprzez tworzenie miejsc, gdzie podejmowana będzie profilaktyka i leczenie, ale nie zapominajmy, że nie zbudujemy mocnej podstawy chociażby bez odpowiedniej wyceny procedur medycznych. Tylko takie podejście do problemu będzie podejściem rzetelnym, poważnym, bo i materia jest niezwykle poważna. Oczywistym jest, że w dużej mierze to rezultaty pracy lekarza dentysty, która jest w pewnym stopniu misją, określają funkcjonowanie dziecka w środowisku, a później w dorosłym życiu. Truizmem byłoby zapewnianie, że jest to marginalny problem – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka.

Rzecznik Praw Dziecka: o pomysłach na zdrowy uśmiech dzieci więcej mówimy, ale mniej je znamy (fot. Piotr Molęcki/BRPD)

– Powiem kolokwialnie musimy bardzo mocno tupnąć i szybko podejmować działania, zwracające uwagę decydentów na to, że polskie społeczeństwo ma istotny problem. Apeluję szczególnie do ministra zdrowia nie o mówienie, a o działanie, o podejmowanie takich kroków, które pozwolą powiedzieć, że eliminujemy z naszej rzeczywistości epidemię próchnicy wśród dzieci, że robimy wszystko, aby najmłodsze pokolenie Polaków uśmiechało się pełnym zdrowym uśmiechem – uważa Rzecznik Praw Dziecka.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top