Wystawa

Rak jamy ustnej: bezpłatne badania dla Poznaniaków podczas CEDE 2018

Rak jamy ustnej: bezpłatne badania dla Poznaniaków podczas CEDE 2018

W ramach Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE 2018 (Poznań, 20-22 września) odbędą się bezpłatne badania diagnostyczne w kierunku nowotworów głowy i szyi skierowane do mieszkańców Poznania i okolic. Dla dentystów – przede wszystkim tych z Wielkopolski – przygotowano specjalny plakat informacyjny dla pacjentów. 

Po raz pierwszy CEDE otwiera się na mieszkańców Poznania, a to wszystko z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, którego data w tym roku zbiega się z wystawą.

Punkt, w którym przez trzy dni przeprowadzane będą badania, zostanie zlokalizowany w centralnym miejscu pasażu, pomiędzy pawilonami MTP. Diagnostyką zajmą się przeszkoleni wolontariusze – członkowie poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii (rekrutacją zajmuje się Kaja Dolatowska), pod okiem doświadczonych lekarzy. Fakt ten ma podkreślić nieskomplikowany charakter skriningu.

Projekt „Otwórz usta. Powiedz rakowi NIE” realizowany jest dzięki współpracy organizatorów CEDE, Fundacji „Z uśmiechem przez życie” oraz Urzędu Miasta w Poznaniu.

– Badanie jest krótkie, trwa ok. 10 min. Nie potrzeba specjalnych przygotowań, wskazana jest jedynie dokładna higiena jamy ustnej. W pierwszej kolejności pacjent proszony jest o wypełnienie ankiety. Następnie przeprowadzane jest standardowe badanie jamy ustnej – wizualne i dotykowe, uwzględniając powierzchnię języka, podniebienia, oraz co bardzo ważne – węzłów chłonnych. Następnie operator wykonuje badanie urządzeniem Microlux/DL, przed którego rozpoczęciem pacjent musi wypłukać jamę ustną 1% kwasem octowym – wyjaśnia Małgorzata Nowak-Niedźwiedzka, prezes Fundacji. 

Jak to działa? Microlux emituje biało-niebieskie światło LED. Tkanka zdrowa pochłania światło, tkanka zmieniona patologicznie je odbija. Lekarz wyraźnie widzi świecące obszary, które należy dokładniej zbadać. Warto pamiętać, że nie wszystkie zmiany mają podłoże nowotworowe, sprawdzić to można tylko podczas badania histopatologicznego. Te niepokojące mają białe zabarwienie.

Podkreślenia wymaga fakt, że osoby, u których zostanie stwierdzona niepokojąca zmiana, zostaną skierowane na chirurgię stomatologiczną celem dalszej diagnostyki.

Dentysto, zaproś swojego pacjenta

– Stomatologów z Wielkopolski zachęcamy do informowania swoich pacjentów o możliwości udziału w bezpłatnych badaniach. Projekt realizowany będzie przez trzy dni CEDE (20-22 września), w godzinach 9.30-17.00, w pasażu przy pawilonie 7A. Ze strony www.cede.pl można pobrać plakat informacyjny zawierający niezbędne szczegóły organizacyjne oraz materiały informacyjno-edukacyjne poświęcone diagnostyce onkologicznej – zachęca Ewa Mastalerz z firmy Exactus.

POBIERZ PLAKAT lub ULOTKĘ

Informacja o projekcie będzie prowadzona również na terenie Poznania. Pacjenci powinni kierować się do wejścia od ul. Śniadeckich (Hol Zachodni). Wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: (42) 632 28 66.

Wiedza dla stomatologów

Badanie skierowane jest do mieszkańców, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby w wyznaczonej strefie pojawili się również lekarze dentyści. Na miejscu będą czekali doświadczeni eksperci, którzy z chęcią rozwieją wątpliwości dotyczące diagnostyki onkologicznej w gabinecie stomatologicznym. Ci, którzy chcą zgłębić temat, powinni wziąć udział w panelu „Dentysta onkologiem pierwszego kontaktu”, który odbędzie się w ramach 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

– Nie trzeba doktoratu, aby zdiagnozować nowotwór, nie trzeba rozpoczynać leczenia, aby pomóc. Panel jest odpowiedzią na rosnącą liczbę pacjentów zmagających się z nowotworami głowy i szyi oraz zapotrzebowanie stomatologów na wiedzę w tym zakresie. Przede wszystkim ma na celu wzmożenie tzw. czujności onkologicznej lekarzy dentystów. Podczas panelu eksperci wyjaśnią, w jaki sposób lekarz, wykorzystując wczesną diagnostykę, może uratować komfort życia, a czasem i życie pacjenta. Wskażą również wyraźną granicę, której lekarz dentysta przekraczać nie musi – wyjaśnia prof. Marcin Kozakiewicz, który odpowiada za nadzór merytoryczny panelu.

Wśród prelegentów panelu są m.in. prof. Marcin Kozakiewicz, dr n. med. Mariusz Szuta, dr hab. n. med. Wojciech Bednarz czy dr n. med. Marta Tyndorf.

Lekarz dentysta onkologiem pierwszego kontaktu?

ZAREJESTRUJ SIĘ NA CEDE
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top