Edukacja

Kongres: Tomasz Konopka o tym, co wynika z epidemiologii chorób przyzębia

Tomasz Konopka, Kongres Unii Stomatologii Polskiej, CEDE 2017

Prof. Tomasz Konopka to bez wątpienia jeden z najlepszych i najbardziej cenionych prelegentów w Polsce. Podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej wyjaśni, co wynika z epidemiologii chorób przyzębia. – Lekarz praktyk powinien mieć świadomość, że lecząc zapalenie przyzębia, zmniejsza tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia i/lub złego przebiegu chorób ogólnych o znaczącej zachorowalności i śmiertelności – przekonuje ekspert. Wykład odbędzie się w ramach sesji Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Jak informuje prof. Tomasz Konopka nadania epidemiologiczne XXI wieku pokazują, że zapalenia przyzębia są chorobami społecznymi (w 2013 roku w Polsce 16,4% i 19,7% osób w wieku 35-44 lata i 65-74 lata z  ciężkim zapaleniem przyzębia; w 2010 roku w USA 26,1% i 64,2% osób w wieku 35-49 lat i powyżej 65 lat ze średniozaawansowanym i ciężkim zapaleniem przyzębia). Powstaje pytanie o konsekwencje miejscowe w jamie ustnej i ogólnoustrojowe tak częstego występowania zapaleń przyzębia.

Celem prezentacji będzie pokazanie na podstawie najbardziej współczesnych badań metaanalitycznych (w tym własnych) wpływu zapaleń przyzębia na dynamikę utraty zębów oraz dowody na wpływ przewlekłego stanu zapalnego przyzębia na karcinogenezę w jamie ustnej i oporności bakteryjne. Z drugiej strony wobec dowodów z badań interwencyjnych na związek zapalenia przyzębia z cukrzycą zostaną pokazane dowody na możliwość wpływu poprzez skuteczne leczenie periodontologiczne na wykładniki przebiegu cukrzycy. Podobne sugestie zostaną wysunięte w odniesieniu do innych chorób systemowych. Zostaną wreszcie przedstawione dowody na możliwość zmniejszenia kosztów medycznych i liczby hospitalizacji wybranych chorób ogólnych poprzez leczenie periodontologiczne.

Wykład pt. „Co wynika z epidemiologii chorób przyzębia?” odbędzie się w ramach sesji Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego (blok 1) 15 września w godz. 9-10 (Pawilon 15 – poziom 1, Sala 1.G).

Zarejestruj się na Kongres Unii Stomatologii Polskiej tutaj

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top