Edukacja

Jak rozmawiać z pacjentem „antyendodontycznym”?

Jak rozmawiać z pacjentem „antyendodontycznym”?

„Panie Doktorze, czy to prawda, że leczenie kanałowe jest groźne dla zdrowia?” – co lekarz dentysta powinien odpowiedzieć pacjentowi na tak postawione pytanie? Tego dowiedzą się uczestnicy sesji „Netflix vs. Evidence Based Dentistry” podczas 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września Poznań).

Rzeczywistość stomatologiczna potrafi zaskakiwać. W ciągu kilku miesięcy pojawił się problem,  który jeszcze jakiś czas temu stomatologom trudno byłoby sobie wyobrazić. W jednym z popularnych serwisów internetowych pojawił się film „Root cause”, który – w dużym uproszczeniu – deprecjonuje korzyści z leczenia endodontycznego. Produkcja szybko zyskała fanów na całym świecie. Efekt? Po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z tzw. „ruchem antyendodotycznym”. Serial wywołał lawinę oficjalnych stanowisk najważniejszych towarzystw i organizacji dentystycznych na świecie. W Polsce, jako pierwsze zareagowało Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i organizatorzy CEDE 2019. Kilkanaście tygodni temu zapowiedziano, że w ramach 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej odbędzie się sesja Netflix vs. Evidence Based Dentistry.

Uczestnikami panelu będą mikrobiolodzy, socjolodzy, endodonci, implantolodzy, specjaliści stomatologii laserowej. Porozmawiamy o jakości przekazów stomatologicznych w internecie, mikrobiocie kanałów korzeniowych vs ryzyku zachorowania na nowotwór, funkcjonalności zębów leczonych kanałowo. Specjalista radiolog opowie o ocenie morfologii kanałów korzeniowych i jakości leczenia endodontycznego w badaniach CBCT, mikroCT, nanoCT. Nie zapomnimy również o nowoczesnych metodach leczenia próchnicy, poszukamy odpowiedzi na pytanie kiedy leczenie endodontyczne nie jest już postępowaniem z wyboru? Z pewnością przybliżymy wszystkim coraz popularniejszą stomatologię biologiczną. W podsumowaniu podejmiemy dyskusję, która z pewnością będzie żywa i kontrowersyjna – endo czy implant? Wreszcie, nauczymy uczestników jak rozmawiać z pacjentem, który na wstępie kwestionuje leczenie endodontyczne i nie chce się mu poddać – zapowiadają organizatorzy.

Czytaj więcej: 

Leczenie endodontyczne szkodzi? FDI reaguje

3. Kongres Unii Stomatologii Polskiej – festiwal wiedzy opartej na faktach

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top