Edukacja

Kongres: Itzhak Binderman o zachowaniu wyrostka poprzez augmentację materiału uzyskanego z zęba własnego

Itzhak Binderman (Kongres Unii Stomatologii Polskiej, CEDE 2017)

Prof. Itzhak Binderman – tego nazwiska w światowym środowisku implantologów i chirurgów stomatologicznych nie trzeba przedstawiać. Autor ponad 150 prac w najważniejszych czasopismach naukowych, w Poznaniu, podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (14-16 września, CEDE 2017) opowie m.in. o nowatorskiej procedurze, podczas której usunięty ząb przekształcano w ciągu 15 minut w autogenny, wolny od bakterii materiał do przeszczepów w formie granulatu. Wykład będzie tłumaczony symultanicznie na język polski.

Prof. Itzhak Binderman, rozpoznawalny również jako znakomity specjalista w dziedzinie biologii, biochemii i bioinżynierii tkanki kostnej przypomina, że istnieją dobrze udokumentowane badania dowodzące, że wyrostek zębodołowy w okresie kilku miesięcy po ekstrakcji zęba ulega remodelingowi, którego skutkiem jest obniżenie wysokości wyrostka oraz przyspieszona resorpcja blaszki policzkowej. Utrata kości prowadzi do powstania ubytku w wyrostku zębodołowym, co stanowi duże utrudnienie dla odbudowy estetycznej. Z tego powodu wskazane jest uzupełnianie materiałem przeszczepowym miejsca ekstrakcji bezpośrednio po zabiegu, tak, aby zapobiec gwałtownej utracie kości wyrostka zębodołowego oraz zachować jego prawidłową anatomię.

Zobacz program Kongresu Unii Stomatologii Polskiej i zarejestruj się na edukacyjne wydarzenie roku – tutaj.

– Nie ulega wątpliwości, że autogenny substytut kości przeszczepiany zarówno w miejsce po ekstrakcji jak i w ubytek kości wyrostka zębodołowego jest uznawany za „złoty standard” spośród materiałów przeszczepowych, zwłaszcza, że jest to także najbardziej „inteligentny immunologicznie” ze wszystkich znanych nam dzisiaj materiałów używanych do augmentacji kości – mówi ekspert.

Jak wyjaśnia, w takich przypadkach macierz nowo zmineralizowanej kości jest deponowana bezpośrednio nad autogennym, zmineralizowanym materiałem kostnym. Połączenie macierzy oraz cząstek materiału kostnego następuje na zasadzie ankylozy, czyli podobnie jak w przypadku reimplantacji wybitego zęba. Zębina oraz macierz kości błoniastej mają bardzo podobną pod względem chemicznym strukturę mineralną, organiczną i osteoindukcyjną, a także porównywalne właściwości, dlatego zębinę można uznać za „inteligentny immunologicznie”, bioaktywny materiał przeszczepowy, podobny do autogennej kości.

– W naszej klinice stomatologicznej wprowadzono nowatorską procedurę, podczas której usunięty ząb przekształcano w ciągu 15 minut w autogenny, wolny od bakterii materiał do przeszczepów w formie granulatu. Przeszczep materiałem zębinowym okazał się najbardziej skuteczną oraz przewidywalną metodą stosowaną do zachowania wyrostka zębodołowego na wiele lat, a ponadto jest wykorzystywany jako wytrzymałe podłoże do zabiegów implantologicznych. Dzięki takiemu postępowaniu usunięty ząb nie jest już postrzegany jako „biologiczny odpadek”, ale jako najlepszy „biologiczny materiał przeszczepowy” służący do zachowania wyrostka zębodołowego – tłumaczy Binderman.

Tych kilka akapitów chyba nie może być lepszą rekomendacją dla potencjalnych uczestników wykładu, który rozpocznie się 14 września o godz. 10 w sali 1.F (Pawilon 15).

Zobacz także: Kongres: Stefan Fickl – implantacja w strefie estetycznej natychmiastowa czy odroczona?

Komentarze

Komentarze

  1. Pingback: Hande Şar Sancaklı na CEDE 2017 - posłuchaj wykładu

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top