Edukacja

Kongres: Ingrid Różyło-Kalinowska, o tym czy tomografia stożkowa ma szansę wyprzeć pantomografię?

Prof. Ingrid Różyło-Kalinowska, na co dzień pracująca w Samodzielnej Pracowni Propedeutyki Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, to jeden z najwybitniejszych ekspertów w zakresie tomografii stożkowej w tej części Europy. Podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej postara się odpowiedzieć na pytanie, czy TK ma szansę wyprzeć pantomografię?

Prof. Ingrid Różyło-Kalinowska zwraca uwagę, że od zarania radiologii stomatologicznej, a więc od ponad 120 lat, zdjęcia wewnątrzustne towarzyszą lekarzom dentystom w ich codziennej praktyce. Krokiem milowym w stomatologicznej diagnostyce radiologicznej stało się wprowadzenie w latach 1950-tych zdjęć pantomograficznych.

– Obecnie trudno wyobrazić sobie leczenie stomatologiczne bez pantomogramu, a jednak przez ponad pół wieku tak było. Ucyfrowienie radiologii stomatologicznej dokonujące się od lat 1980-tych XX wieku wpłynęło przede wszystkim na zwiększenie jakości otrzymywanych zdjęć i obniżenie dawki promieniowania, ale techniki wykonywania zdjęć pozostały w zasadzie takie same, jak w latach poprzednich. Dopiero rok 1998 przyniósł nowy wynalazek, jakim był tomograf stożkowy (CBCT). Potrzeba było jednak kolejnych prawie 10 lat, aby aparaty takiego typu zaczęły pracować w Polsce i początkowo były to pojedyncze egzemplarze. Dopiero w zasadzie w ciągu kilku ostatnich lat lawinowo wręcz rośnie liczba instalowanych aparatów CBCT w naszym kraju – wyjaśnia ekspertka Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Czy w związku z większą dostępnością badań tomografii stożkowej pantomogram pozostanie w algorytmach diagnostycznych jako zdjęcie wyjściowe zlecane przed podjęciem decyzji o wykonaniu badania CBCT? Czy tomografia stożkowa stanie się panaceum na wszystkie problemy diagnostyczne lekarza dentysty? Czy wady pantomografii sprawią, że podzieli ona los zdjęć tomograficznych (warstwowych) w radiologii lekarskiej, które zostały wyparte ze schematów postępowania diagnostycznego po wprowadzeniu do praktyki tomografii komputerowej (TK) i innych przekrojowych technik obrazowania (usg, MR)? Czy, wręcz przeciwnie, postępy w technologii aparatów pantomograficznych sprawią, że zdjęcia te obronią swoją pozycję w algorytmach obrazowania?

Celem wykładu prof. Ingrid Różyło-Kalinowskiej będzie próba znalezienia odpowiedzi na powyższe pytania.

Pełny program Kongresu wkrótce na www.cede.pl

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top