Edukacja

FaceConcept – medycyna estetyczna dla dentystów na CEDE

Przez lata stomatolog kojarzył się przede wszystkim z leczeniem bólu. Dziś wielu lekarzy dentystów może nazywać się projektantami uśmiechu. Czy w świadomości pacjentów zaszła już na tyle poważna zmiana, aby dentyści mogli stać się również ekspertami w zakresie medycyny estetycznej? 

FaceConcept, to dwudniowa sesja dla lekarzy dentystów, którzy chcą rozszerzyć działalność gabinetu o procedury z zakresu medycyny estetycznej. Do bezpiecznego wdrożenia ich w praktyce, uczestników przygotują wybitni praktycy. W części teoretycznej, prof. Małgorzata Pihut opowie o zastosowaniu toksyny botulinowej typu A w medycynie estetycznej twarzy i w stomatologii oraz mezoterapii igłowej. Dr Krzysztof Ziemlewski przedstawi najczęstsze powikłania po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego oraz sposoby ich uniknięcia. Będzie też wykład o wykorzystaniu laserów w medycynie estetycznej. Część praktyczna to seminaria Krzysztofa Ziemlewskiego o stopniu podstawowym i zaawansowanym „Zastosowanie wypełniaczy w medycynie estetycznej” oraz seminarium pt. „Full face treatment – skuteczne i bezpieczne metody modelowania twarzy”.

KOMENTARZ: Prof. Małgorzata Pihut, kierownik Katedry Protetyki i Pracowni Zaburzeń Czynnościowych Narządu Żucia Instytut Stomatologii UJCM w Krakowie, kierownik Ośrodka Szkoleń Medycyny Estetycznej, który posiada akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej, wykładowca FaceConcept (KUSP/CEDE). 

Zawsze powtarzam pacjentom, którzy korzystają z oferty medycyny estetycznej, że lekarz dentysta pracuje całe swoje życie zawodowe ze strzykawką i stąd bierze się biegłość w zabiegach iniekcyjnych medycyny estetycznej. Zresztą wielu pacjentów to zauważa, nie trzeba im tego tłumaczyć. W powszechnej opinii tkwi przekonanie, że dentysta, który sprawdził się jako ekspert od leczenia zębów, prowadzi od lat pacjenta, ma spore szanse na zdobycie zaufania jako lekarz medycyny estetycznej. Czy bagaż wspólnych doświadczeń pozwala pacjentowi otworzyć się przed dentystą, wszak ten widział już wiele pracując nad jego zdrowiem jamy ustnej? Tak, taki lekarz będzie się cieszył zaufaniem pracując w nowej dziedzinie.

Najważniejsza jest edukacja. Warto wybierać te szkolenia, które gwarantują wysoki poziom nauczania. Bardzo istotna jest wiedza anatomiczna twarzy szyi i dekoltu, którą lekarz powinien powtórzyć w szczegółach. Następnie przychodzi czas na konkrety. Chcąc stosować toksynę botulinową typu A w medycynie estetycznej twarzy konieczna jest znajomość charakterystyki anatomicznej obszarów poddawanych iniekcjom. Niezbędne jest umiejętne określanie kryteriów kwalifikacji pacjentów, znajomość przeciwwskazań dawek i możliwych powikłań. Podstawą jest zastosowanie środków ostrożności. Podobnie jest w przypadku mezoterapii igłowej. Stomatolog musi poznać charakterystykę preparatów aktywnych, techniki iniekcyjne, etapy leczenia i zalecenia pozabiegowe. W moim przekonaniu dentysta nie powinien jednak wykonywać zabiegów wymagających wiedzy ogólnolekarskiej i zabiegów, do których wymagana jest sala operacyjna i znieczulenie ogólne np. liposukcja, czy zastosowanie bardzo mocnych peelingów medycznych

Czytaj także: 

Stany nagłe w gabinecie stomatologicznym – oni przygotują rekomendacje

Błędy w periodontologii – jak ich uniknąć?

Brus-Sawczuk, Maciak, Zadrożny i ważne pytania o współczesną endodoncję

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES FaceConcept – medycyna estetyczna dla dentystów na CEDE
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top