Edukacja

Kongres: Andrzej Kiejna o tym, czy dentysta to zawód podwyższonego ryzyka

Andrzej Kiejna: czy dentysta to zawód podwyższonego ryzyka? (Kongres Unii Stomatologii Polskiej, CEDE 2017) fot. kiejna.pl

O wszystkich „strachach” jakie lekarz dentysta spotyka w gabinecie: stresie, wypaleniu zawodowym, lęku czy depresji, w trakcie wykładu inaugurującego Kongres Unii Stomatologii Polskiej opowie prof. dr hab. n. med. Andrzej Kiejna z Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej UM we Wrocławiu.

Prof. Andrzej Kiejna zwraca uwagę, że zaburzenia psychiczne określane jako „common mental disorders” (CMD) odnoszące się do lęku, depresji i używania substancji, należą do najczęstszych i bardzo kosztownych problemów zdrowotnych współczesnych społeczeństw, niezależnie od regionu świata. Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prowadzone są w różnych krajach przekrojowe badania populacyjne (w Polsce badanie EZOP) dotyczące rozpowszechnienia tych zaburzeń w populacji ogólnej i oceny korelatów związanych z ich występowaniem.

– Stres zawodowy, negatywne wydarzenia życiowe, uwarunkowania biologiczne i czynniki osobowościowe, to najczęściej wymieniane przyczyny tych zaburzeń, które w konsekwencji mogą prowadzić do dramatycznych zachowań samobójczych. Od wielu lat w piśmiennictwie międzynarodowym, a także w gazetach specjalistycznych (stomatologicznych) i mediach dyskutowany jest problem wysokiego rozpowszechnienia tych problemów zdrowotnych wśród stomatologów wraz z ich negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia. Śledząc piśmiennictwo można zauważyć, że jest to temat nie nowy, ale też raportowany jest  przede wszystkim w krajach o wysokim stopniu rozwoju, zaliczanych do grupy „upper income countries” – zauważa prelegent Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Jakie zatem czynniki sprawiają, że  wykonywanie zawodu lekarza stomatologa obarczone jest wysokim ryzykiem wystąpienia CMD? Prof. Kiejna nie ma wątpliwości, że wymaga to pogłębionych badań, dotyczących nie tylko oceny rzeczywistego rozpowszechnienia, ale i wielokierunkowej analizy czynnikowej, a w przypadku potwierdzenia zjawiska, podjęcia działań profilaktycznych z zaangażowaniem korporacji zawodowej.

Wykład inaugurujący Kongres Unii Stomatologii Polskiej – „Dentysta – zawód podwyższonego ryzyka?” rozpocznie się 14 września o godz. 9.00 w Sali 1.G (pawilon 15).

Zarejestruj się na Kongres tutaj

Prof. Andrzej Kiejna  jest psychiatrią  i epidemiologiem. W latach 1991-2016 kierował  Katedrą i Kliniką Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW) przyczyniając się do jej dynamicznego rozwoju. Jego zainteresowania naukowe dotyczą problematyki społecznej, epidemiologii, zagadnień klinicznych obejmujących zaburzenia psychiczne osób dorosłych w tym także wieku podeszłego, organizacji i ekonomiki lecznictwa oraz historii medycyny. Był uczestnikiem wielu projektów badawczych krajowych i międzynarodowych. Od wielu lat uczestniczy w pracach prestiżowego konsorcjum World MentalHealthSurveyInitiative (USA). W roku 2015 otrzymał nagrodę Ministra Zdrowia za całokształt dorobku naukowego, organizacyjnego i dydaktycznego. Jest autorem licznych publikacji naukowych z około 1800 cytowaniami. Aktualnie zatrudniony jest w Instytucie Psychologii DSW we Wrocławiu i na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym UMW.

Fot. kiejna.pl

ZAREJESTRUJ SIĘ
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top