Edukacja

Ile dentysta powinien wiedzieć o leczeniu ortodontycznym?

Ile dentysta powinien wiedzieć o leczeniu ortodontycznym?

– Anomalie zgryzu są często wykrywane podczas rutynowego badania uzębienia przez lekarzy dentystów. Nie należy do rzadkości, iż w takich przypadkach pomoc ze strony stomatologa ogranicza sie do skierowania do lekarza ortodonty, czasami jednak bezpodstawnie – uważa prof. Tomasz Gedrange, dyrektor Polikliniki Ortodoncji na Uniwersytecie w Dreźnie, wykładowca 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2018, 20-22 września).

Prof. Tomasz Gedrange podkreśla, że sukces współczesnego leczenia stomatologicznego pacjentów wymaga często ściśłej współpracy lekarzy dentystów różnych specjalizacji. Znaczący rozwój ortodoncji pozwala na rozwiązywanie coraz trudniejszych problemów związanych z okluzja i estetyka zębów.

– W wielu przypadkach wstępne leczenie ortodontyczne jest niezbędne do późniejszego leczenia periodontologicznego, czy też protetycznego. Coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie ortodontyczne, nie tylko ze względów estetycznych, ale także w celu eliminacji bólu w stawach skroniowo-żuchwowych, którego powodem może być nieprawidłowy zgryz – tłumaczy.

Prof. Gedrange zauważa, że anomalie zgryzu są często wykrywane podczas rutynowego badania uzębienia przez lekarzy dentystów.

– Nie należy do rzadkości, iż w takich przypadkach pomoc ze strony lekarza dentysty ogranicza sie do skierowania do lekarza ortodonty, czasami jednak bezpodstawnie. Każdy lekarz dentysta w swojej praktyce powinien wykorzystywać uzyskaną wiedze z zakresu ortodoncji, szczególnie w zakresie leczenia prewencyjnego, jak i przy udzielaniu pomocy pacjentom w czasie leczenia ortodontycznego. Problemów takie jak np. mezjalizacja zębów w skutek przedwczesnej utraty zębów mlecznych, czy nieprawidłowości zgryzu wywołane zgryzem krzyżowym, można uniknąć podejmując juz odpowiednie leczenie w praktyce stomatologicznej – przekonuje wykładowca 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Wykład pt. „Elementy ortodoncji w praktyce lekarza dentysty“ odbędzie się 21 września (piątek) w godz. 16-17.

Prof. Tomasz Gedrange ukończył studia stomatologiczne na Uniwersytecie Friedrich-Schiller w Jenie (Niemcy). W latach 1993-1996 był pracownikiem w Zakładzie Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu Friedrich-Schiller w Jenie (Niemcy). Od 2004 pełni funkcję kierownika Polikliniki Ortodoncji Ernst-Moritz-Arndt Uniwersytet Greifswaldzie w Niemczech. Od października 2011 dyrektor Polikliniki Ortodoncji na Uniwersytecie w Dreźnie w Niemczech. Od 2010 współpracuje z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. W 2013 uzyskał tytuł naukowy Profesora nadany przez Prezydenta RP. Jest autorem ponad 220 publikacji w międzynarodowych periodykach naukowych (PubMed), redaktorem 12 książek naukowych oraz 10 patentów. Kierownik i współwykonawca w sumie 17 projektów badawczych o łącznej sumie 3 000 000 €.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top