Edukacja

Kongres: Krzysztof Simon o diagnostyce i współczesnych możliwościach leczenia zakażenia HIV

Prof. Krzysztof Simon, Kongres Unii Stomatologii Polskiej, CEDE 2017

Co lekarz dentysta powinien wiedzieć o HIV? O tym podczas sesji periodontologicznej Kongresu Unii Stomatologii Polskiej opowie prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Simon z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii WLS Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Jak wyjaśnia prelegent Kongresu Unii Stomatologii Polskiej prof. Krzysztof Simon, HIV to nazwa jednego z dwóch wirusów HIV-1 i HIV-2 (ang. H:human, I:immuno-deficiency, V:virus), których późną konsekwencją zakażenia u większości pacjentów jest AIDS  (ang. A:acquired, I:Immune, D:Deficiency, S:Syndrome), czyli Nabyty Zespół Upośledzenia Odporności. Zespół ten charakteryzuje klinicznie, wg definicji CDC jeszcze 1993 roku obecność: 1. różnorodnych zakażeń szczególnie oportunistycznych; 2. niektórych chorób nowotworowych; 3. oraz niezależnie od zakażeń i nowotworów chorób uszkodzenie OUN i PUN.

Prof. Simon wyjaśnia, że symptomatologia zmian obserwowanych u pacjentów z HIV/AIDS w obrębie twarzoczaszki jest oczywiście również bardzo bogata. Liczbę osób żyjących z HIV na świecie ocenia się na ok. 36 mln. W Polsce zakażenie potwierdzono od początku epidemii do końca 2016 r. u 21052 osób (niewątpliwie są to wartości niedoszacowane) z których 1335 zmarło z powodu AIDS.

– Zakażenie HIV jest istotnym choć nie najważniejszym współczesnym problemem zakaźnym (np. liczbę zakażonych HBV to ok. 450 ml, zakażonych HCV ok. 180 mln, zarażonych przywrami Schistosoma sp. ok. 300 mln ludzi). Pocieszającym faktem jest zaobserwowany w ostatnich latach istotny spadek liczby nowych zakażeń HIV. Zakażenie HIV nie jest już wyłącznie problemem ludzi młodych, co typowo obserwuje się na terenie Afryki, Azji czy Ameryki Południowej oraz czynnych narkomanów. W Polsce najczęściej nowe zakażenia HIV dotyczą osób  homoseksualnych, rzadziej u heteroseksualnych i to w różnych grupach wiekowych. Ponadto w krajach rozwiniętych, w ostatnich latach szczególnie szybki wzrost liczby nowych zakażeń HIV/AIDS zaobserwowano u pacjentów powyżej 50. roku życia i starszych, a wiec osób u których pojawiają się inne istotne zagrożenia zdrowotne wynikające z postępującego procesu starzenia. Większość pacjentów z HIV/AIDS żyje w krajach biednych lub bardzo biednych z ograniczonym dostępem do diagnostyki i drogiej terapii zarówno antyretrowirusowej jak i terapii schorzeń definiujących AIDS. Terapia ARV (antyretrowirusowa) powinna prowadzone praktycznie do końca życia pacjenta i jeśli jest skuteczna, to zakażenie HIV nie wpływa na długość życia pacjenta – mówi prelegent.

Wykład pt. „Diagnostyka, klinika i współczesne możliwości leczenia zakażenia HIV” rozpocznie się 15 września 2017 r. o godz. 16.00 w pawilonie 15.

Krzysztof Simon – profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk medycznych. Posiada specjalizacje II stopnia chorób wewnętrznych, specjalizacje II z chorób zakaźnych (umiejętność hepatologia i endoskopia). Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i  Ordynator Oddziału I Zakaźnego Klinicznego w WSzS im.Gromkowskiego we Wrocławiu. Stypendysta Wspólnoty Flamandzkiej (Szpital Kliniczny Katolicki w Leven/Belgia), Fundacji im. Fogarthy (Johns Hopkins University, Baltimore /USA), Rządu UK (Westminster Hospital/Londyn,UK). Wieloletni konsultant województwa dolnośląskiego w zakresie chorób zakaźnych.

Autor lub współautor ponad 430  publikacji naukowych, 4 monografii i książek, 26 rozdziałów w książkach medycznych. Redaktor naukowy 9 książek wydanych w języku polskim. Problematyka badawcza: choroby wątroby, a zwłaszcza zakażenia wirusami hepatotropowymi, nadciśnienie wrotne i metody endoskopowego jego leczenia, pierwotny rak wątroby, zakażenia HIV /AIDS, choroby internistyczne, a choroby wątroby, choroby dróg żółciowych. Promotor 11 doktoratów, 5 następnych w trakcie realizacji, 1 pracy licencjackiej. Patron naukowy pierwszego w Polsce Rejestru Chorych z Pierwotnym Rakiem Wątroby.

Uhonorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, nagrodami: I ST. Ministra Zdrowia, Laureat I st. Nagrody im Jozefa Kostrzewskiego.

 

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top