Historia Poznania liczy sobie ponad 1000 lat. W Poznaniu można zobaczyć zabytki i muzea bardziej zwyczajne, i te unikatowe, jak choćby jedno z trzech w Europie muzeów instrumentów muzycznych. Kolekcje zgromadzone przez poznańskie muzea ucieszą nie tylko turystów, ale i miłośników sztuki, bibliofilów i pasjonatów. W dodatku do wielu z nich bezpłatny wstęp zapewnia Poznańska Karta Turystyczna. Oto miejsca, których miłośnicy historii nie mogą przegapić…
Brama Poznania
Brama Poznania to wstęp do zwiedzania Ostrowa Tumskiego w Poznaniu – wyspy, na której można dotknąć śladów początków polskiej państwowości. Brama Poznania jest nowoczesnym centrum interpretacji dziedzictwa. Ekspozycja oraz rozmaite działania w Bramie Poznania przypominają i odkrywają na nowo znaczenie najstarszej części Poznania dla polskiej tożsamości. Więcej…
Ostrów Tumski
Na przełomie VIII i IX wieku na Ostrowie Tumskim powstał gród obronny, który w X wieku stał się jednym z głównych ośrodków państwa Piastów. Właśnie tutaj w 966 roku książę Mieszko I przyjął chrzest, co jest uznawane za początek Polski, jako Państwa. Także tutaj znajduje się najstarsza polska katedra, w której pochowani książę Mieszko i jego syn Bolesław Chrobry, pierwszy król Polski. Więcej…
Ratusz
Najważniejszym budynkiem na Starym Rynku jest XVI-wieczny ratusz, w którym mieści się też Muzeum Historii Miasta Poznania. Niegdyś decydowano tu o biegu miejskich spraw. Dziś budzi zainteresowanie jako jeden z najpiękniejszych zabytków architektury renesansowej w naszym kraju, nazywany przez niektórych „najpiękniejszym na północ od Alp”. Więcej…
Rogalowe Muzeum Poznania
Rogalowe Muzeum Poznania to miejsce przybliżające najważniejsze poznańskie tradycje w formie kameralnych, swobodnych pokazów na żywo. Uczestnicy dowiedzą się skąd pochodzi kształt rogala świętomarcińskiego, jakie są tajniki jego szlachetnej receptury, a nawet sami będą brać udział w wypieku pod okiem Rogalowego Mistrza. Więcej…
Domki budnicze
Obok ratusza ciągnie się malowniczy szereg kolorowych domków. Są różnej wysokości i mają urokliwe podcienia.To tak zwane kamieniczki budników, które stanowią bardzo rzadki przykład średniowiecznej, szeregowej zabudowy targowej. Więcej…
Fara Poznańska
Poznańska fara zaliczana jest do najbardziej okazałych barokowych budowli sakralnych w Polsce. Budowa należącej do jezuitów świątyni, rozpoczęła się w 1651 r. i trwała ponad 50 lat. Efektowna fasada kościoła zamyka horyzont ulicy. Koniecznie zajrzyj do wnętrza świątyni, które zachwyci Cię bogactwem formy i pełnym przepychu wystrojem. Olbrzymie wrażenie robią także XIX-wieczne organy Ladegasta, składające się z ponad 2,5 tysiąca piszczałek. Więcej…
Dawne kolegium jezuickie
Dawne kolegium jezuickie w Poznaniu zostało utworzone w 1573 roku. Obecny trzypiętrowy gmach w kształcie podkowy z obszernym dziedzińcem i dwuskrzydłowym krużgankiem pochodzi z XVIII wieku. Barokowe fasady są podzielone gzymsami i pilastrami (płaskimi pasami dzielącymi pionowo ścianę, ukształtowanymi na podobieństwo kolumn). Warto zajrzeć na Wolny Dziedziniec, na którym można odpocząć. Więcej…
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe prezentuje dzieła sztuki polskiej i europejskiej od czasów starożytnych do współczesności: Galeria Sztuki Starożytnej, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Sztuki Polskiej XVI-XVIII wieku, Galeria Sztuki Polskie koniec XVIII – XX wieku, Galeria Sztuki Współczesnej, Galeria Malarstwa Obcego. Tutaj znajduje się jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta “Plaża w Pourville”. Więcej…
Muzeum Instrumentów Muzycznych
Muzeum Instrumentów Muzycznych, jedyne tego typu muzeum w Polsce i jedno z nielicznych w Europie, mieści się w trzech renesansowo-barokowych kamieniczkach Starego Rynku. Zawiera 2,5 tys. zabytków z różnych epok i wszystkich kontynentów. W Muzeum Instrumentów Muzycznych można także podziwiać statuetkę Oscara, którą Jan A.P. Kaczmarek otrzymał za muzykę do filmu „Marzyciel”. Więcej…
Makiety Dawnego Poznania
W podziemiach kościoła Franciszkanów znajdują się trzy makiety: makieta dawnego Poznania (Poznań znany z ryciny Brauna-Hogenberga z 1618 r., w skali 1:150), makieta Grodu Pierwszych Piastów (X w.) i makieta Starego Rynku (w skali 1:100, przeznaczona jest dla osób niewidomych). Modele wykonano metodą wypukłą i opisano alfabetem Braille’a. Więcej…
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
W Rezerwacie prezentowane są relikty umocnień średniowiecznego grodu z X w. oraz pozostałości renesansowego muru otaczającego wyspę. Historię grodu na Ostrowie Tumskim sięgającą X w. można również prześledzić w nowoczesnej sali audiowizualnej. Więcej…
Zobacz też:
Stary Browar – centrum handlu, sztuki i biznesu
Jeszcze więcej miejsc znajdziesz na interaktywnej mapie portalu Poznan Travel TUTAJ.
Autor: poznan.travel
ZAREJESTRUJ SIĘ