W Poznaniu

Poznań nie tylko kongresowy

Lotnisko położone zaledwie 7 km od centrum miasta, gdzie znajdują się Międzynarodowe Targi Poznańskie, będące także jednym z większych polskich organizatorów kongresów – to zalety Poznania, sprzyjające rozwojowi turystyki biznesowej.

Jednak wizyta w stolicy Wielkopolski może być także pretekstem, by zwiedzić jedno z ciekawszych polskich miast, nierozerwalnie związanych z początkami państwa polskiego. Tutaj swój gród miał książę Mieszko I. Prawdopodobnie także tutaj przyjął chrzest w 966 roku, tym samym dołączając do grona średniowiecznych władców Europy. Wydarzenie to uznawane jest za początek państwa polskiego. Tę historię można poznać w Bramie Poznania – nowoczesnym multimedialnym centrum interpretacji dziedzictwa. Znajduje się ono na Śródce. Przed wiekami było to odrębne małe miasteczko i coś z tej atmosfery pozostało do dziś. Ostatnio powstaje tu mnóstwo knajpek. Uwagę przyciąga także bajkowy trójwymiarowy mural.

Odwiedzając Poznań nie sposób ominąć Starego Rynku, z przepięknym renesansowym ratuszem. Na jego wieży każdego dnia w samo południe trykają się słynne koziołki. Również na Starym Rynku, w kamienicy naprzeciwko ratusza swoją siedzibę ma Rogalowe Muzeum Poznania. Nie ma tu jednak gablot z eksponatami, za to odbywają się pokazy z udziałem publiczności, która może zarówno skosztować, jak i na żywo poznać sekrety rogali świętomarcińskich.

Stare Miasto to ciągle żywe serce półmilionowego miasta, w którym mieszka około 120 tysięcy studentów, również z Europy i innych kontynentów. Dzięki nim miasto żyje niemal całą dobę. Na gości czekają tu bary, kluby oraz liczne restauracje.

Przeszłość i teraźniejszość splata się w Centrum Kultury Zamek, czyli dawnym Zamku Cesarskim. Zamki słyną z tego, że ich historia sięga dawnych wieków. Jednak ten poznański jest wyjątkowy. To najmłodszy zamek w Europie wzniesiony dla koronowanego władcy. Zbudowano go w 1910 roku dla niemieckiego cesarza Wilhelma II. Historia tego gmachu jest skomplikowana jak całe XX stulecie. Dziś to jedna z największych instytucji kultury w Polsce, organizująca setki koncertów, festiwali, wystaw i innych wydarzeń.

Innym miejscem, gdzie spotykają się różne światy jest Stary Browar. To centrum handlu, biznesu i sztuki zbudowano, adaptując pozostałości XIX-wiecznego browaru. W 2006 roku zostały wyróżnione jako najlepsze centrum handlowe średniej wielkości na świecie.

Współczesnym kontynuatorem tradycji piwnych, sięgających średniowiecza są Lech Browary Wielkopolski. To jedna z najpopularniejszych polskich marek piwa. Browary można także zwiedzać. Wycieczka prowadzi przez wszystkie etapy produkcji i kończy się degustacją.

Centrum Poznania jest na tyle zwarte, że można je komfortowo zwiedzać piechotą lub na rowerze. W mieście działa blisko 90 stacji roweru miejskiego. Tym sposobem można wybrać się nad Jezioro Maltańskie, uchodzące za jeden z lepszych i piękniejszych profesjonalnych torów regatowych Europy. Dla poznaniaków to jedno z ulubionych miejsc aktywnego wypoczynku. Nad jego brzegami znajduje się całoroczny stok narciarski, a także imponujący park wodny Termy Maltańskie, z kilkunastoma rodzajami saun i mnóstwem atrakcji.

To ledwie kilka propozycji, a przecież czekają jeszcze okolice Poznania, z Zamkiem w Kórniku, pieczołowicie odrestaurowanym Pałacem w Rogalinie, pokazującym życie codzienne arystokracji w latach 30. XX wieku lub Wielkopolskim Parkiem Narodowym, gdzie chroni się unikalny krajobraz polodowcowy.

Więcej informacji i pomysłów na Poznań na stronie www.poznan.travel/en

Autor: poznan.travel

ZAREJESTRUJ SIĘ
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top