Edukacja

„Żyć rozsądnie – dbać o zdrowie jamy ustnej” – zadania dla dentystów (i nie tylko)

Tegoroczna kampania podjęta z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej niesie wytyczne działania dla wszystkich uczestników systemu opieki stomatologicznej: społeczeństwa, decydentów oraz pracowników tegoż systemu.

Według organizatorów kampanii, czyli FDI, pracownicy systemu opieki stomatologicznej pomagają pacjentom żyć rozsądnie – dbać o zdrowie jamy ustnej poprzez:

Edukowanie pacjentów, jak zapobiegać chorobom jamy ustnej i kontrolować je umożliwiając sobie uniknięcie niepotrzebnego bólu i cierpienia, aby cieszyć się lepszą jakością życia aż do starości. Także poprzez osiąganie jak najlepszych rezultatów w zakresie prewencji i wczesnego wykrywania, co pomaga ograniczać choroby jamy ustnej oraz wszelkie komplikacje zdrowotne z tym związane.

Wpajanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej zwracając uwagę szczególnie na szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty pasta z fluorem i konieczność regularnych przeglądów stomatologicznych.

Udzielanie informacji i wskazówek, w jaki sposób kontrolować czynniki ryzyka, w tym palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i niezdrową dietę – szczególnie tę bogatą w cukier – w celu ochrony zdrowia jamy ustnej pacjentów i zapobiegania innym schorzeniom, takim jak choroby serca i udar mózgu, rak, przewlekłe choroby układu oddechowego i cukrzyca.

Unikanie interwencji chirurgicznej za pośrednictwem szybkiego i skutecznego stosowania profilaktycznej opieki do konkretnych zmian, gdy zostały one wykryte i ocenione. To daje bardzo duże możliwości, dzięki czemu można zatrzymać na zawsze zmiany przechodząc do etapu, na którym wymagana jest interwencja chirurgiczna, oraz pomaga zachować tkankę zęba. Ten aspekt leczenia próchnicy powinien być rutynową opieką stomatologiczną w pełni zintegrowaną dla wszystkich grup wiekowych.

Organizowanie obchodów ŚDZJU we własnej praktyce lekarskiej lub we współpracy z krajową organizacją lekarzy dentystów, aby okazać pacjentom swoje zaangażowanie w pomoc przy zapobieganiu i kontroli chorób jamy ustnej, przyczyniając się jednocześnie do poprawy ich ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Źródło: FDI

OFICJALNY PLAKAT WOHD 2017 – pobierz

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA JAMY USTNEJ – oficjalne materiały – pobierz

JAK MĄDRZE DBAĆ O ZDROWIE JAMY USTNEJ (PRZEWODNIK) – pobierz

ZAREJESTRUJ SIĘ
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top