Wystawa

Zmarł prof. Eugeniusz Spiechowicz – współtwórca CEDE

Zmarł prof. Eugeniusz Spiechowicz - współtwórca CEDE

17 grudnia 2018 r. do środowiska stomatologicznego dotarła smutna wiadomość. W godzinach porannych zmarł prof. Eugeniusz Spiechowicz, jedna z najważniejszych postaci polskiej dentystyki, głównie protetyki i co może być dla wielu niespodzianką – twórca nazwy „CEDE”.

Był rok 1990. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne szykowało się do kolejnego Kongresu Stomatologów Polskich, flagowego niegdyś projektu edukacyjnego towarzystwa. Rodzima stomatologia wkraczała powoli do nowego, lepszego świata, wszyscy zapragnęli więc, aby przy Kongresie odbyła się wystawa sprzętu, która pozwoliłaby nie tylko oswoić się z ofertą firm krajowych, ale także poznać portfolio wystawców z zagranicy. Na jednym z przedkongresowych spotkań padło pytanie o nazwę wydarzenia, najlepiej międzynarodową.

– Jedna z koncepcji zakładała, że będzie to wschodnioeuropejska wystawa, zaproponowałem, aby wystawę nazwano środkowoeuropejską, ponieważ Polska leży w samym środku Europy i tak zostało – przypominał okoliczności powstawania targów prof. Spiechowicz w rozmowie z Gazetą Lekarską w 2015 r.

W tym samym materiale prof. Spiechowicz z nostalgią wspomina początki CEDE. Mówi, że pierwsze edycje przyciągały stomatologów jak magnes.

– Każdy chciał na własne oczy zobaczyć to, o czym dotychczas czytał w książkach lub widział na fotografiach. Chciał dotknąć, porozmawiać z przedstawicielem producenta, czasem kupić, a później podzielić się tą wiedzą z kolegami. To były naprawdę fascynujące przeżycia, o których obecna stomatologiczna młodzież niewiele wie, oni żyją już w zupełnie innej rzeczywistości – podkreślał prof. Spiechowicz.

Prof. Spiechowicz w kolejnych latach był częstym gościem CEDE, również z uwagi na fakt, iż zasiadał w składzie Komisji Naukowej Kongresu Stomatologów Polskich. Przez lata był wykładowcą.

Warto również przypomnieć, że na fali stomatologicznego optymizmu zapoczątkowanego przez CEDE powstała również idea powołania Europejskiego Towarzystwa Protetyki Stomatologicznej, którego prof. Spiechowicz był pierwszym prezydentem.

Przez wiele lat (dwie kadencje z rzędu) profesor był także, jako jedyny z Polski, członkiem Komisji ds. Nauki FDI. To o tyle istotna informacja, że przecież polską edycję Kongresu FDI w Poznaniu w 2016 roku współorganizowała firma Exactus, właściciel CEDE.

Profesor przeżył 89 lat. Cześć Jego Pamięci!

Zobacz, co pisze o Profesorze Wikipedia.

Zobacz, co Profesor mówi o Powstaniu Warszawskim, w którym brał udział.

Zdjęcie główne: CEDE 2008. Prof. Spiechowicz oczywiście drugi od prawej. Nie robimy wersji czarno-białej. Pamiętamy go jako pogodnego, pełnego optymizmu człowieka.

Źródła: własne/GL

Kongres Stomatologów Polskich historia

 

ZAREJESTRUJ SIĘ NA CEDE
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top