Edukacja

Yvonne Nyblom na CEDE 2017 – skandynawskie spojrzenie na higienę dentystyczną

Yvonne Nyblom na CEDE 2017 – skandynawskie spojrzenie na higienę dentystyczną

Jak istotna jest dobrze wyedukowana higienistka w stomatologii zapobiegawczej oraz jak ujednolicenie edukacji higienistek stomatologicznych może przyczynić się do lepszego zdrowia jamy ustnej – to niektóre z zagadnień, które podczas zbliżającego się CEDE 2017 poruszy gość specjalny sesji dla higienistek i asystentek organizowanej przez Pierre Fabre – Yvonne Ny­blom, Prezydent Szwedzkiego Towarzystwa Higienistek Den­tystycznych oraz Prezydent Europejskiego Towarzystwa Higieny Dentystycznej.

Yvonne Ny­blom nie ma wątpliwości, że higienistka stomatologiczna pełni ważną rolę w zapobieganiu chorobom jamy ustnej oraz w promowaniu właściwych zachować prozdrowotnych dotyczących jamy ustnej.

– Dlatego poprzez rozmowę chcemy wpłynąć na pacjenta, aby stosował się do naszych zaleceń dotyczących metod szczotkowania, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz aby regularnie i długofalowo interesował się problemami zdrowia jamy ustnej – podkreśla zapowiadając swoją prezentację pt. „Wyzwania w komunikacji z pacjentem – Higiena Jamy Ustnej – czy Twoi pacjenci słuchają? Jeśli tak, to czy podążają za Twoimi wskazówkami?”, w ramach sesji dla higienistek i asystentek (Kongres Unii Stomatologii Polskiej, CEDE 2017)

Podczas seminarium przedyskutowane zostaną wyzwania, z jakimi mierzymy się w codziennej praktyce oraz sposoby, jak można je przezwyciężać. Poruszone zostaną także kwestie tego, jak istotna jest dobrze wyedukowana higienistka w stomatologii zapobiegawczej oraz jak ujednolicenie edukacji higienistek stomatologicznych może przyczynić się do lepszego zdrowia jamy ustnej.

Wykład będzie tłumaczony symultanicznie na język polski.

Inne, ważne tematy

O tym, że edukacja i rozwój to niesłychanie ważny temat świadczy fakt, że podejmie go także dr n. zdrow. Danuta Kaczmarska. Współautorka podstaw programowych dla zawodu asystentka i higienistka stomatologiczna, a także współautorka standardu kształcenia na kierunku Higiena Dentystyczna, podczas sesji Pierre Fabre mówić będzie o podnoszeniu kwalifikacji oraz możliwościach planowania rozwoju ścieżki zawodowej higienistek stomatologicznych w Polsce.

Danuta Kaczmarska

Intrygującym tematem, który mocno rozwija się w ostatnim czasie jest opieka nad pacjentem ortodontyczym. Podczas leczenia aparatami ruchomymi, a zwłaszcza stałym, występują wszystkie czynniki usposabiające do wystąpienia chorób przyzębia i samych zębów jak: stany zapalne, obrzęki, odwapnienia, próchnica zębów. Eksperci nie mają wątpliwości, że ważną rolę odgrywa uświadomienie pacjentowi jak dbać nie tylko o higienę jamy ustnej, ale również o części aparatu aby uniknąć ewentualnych komplikacji w trakcie jak i po leczeniu ortodontycznym.

– Dlatego tak istotną rolę odgrywa we współczesnej ortodoncji profesjonalny, kompleksowy i w pełni dostosowany do potrzeb konkretnego ortodontycznego pacjenta instruktaż higienizacyjny. Dzięki znajomości podstawowych problemów z jakimi przyjdzie zmierzyć się pacjentowi, możemy przeprowadzić nie tylko skuteczną edukację ale również sprawować fizyczną i psychologiczną opiekę nad pacjentem w trakcie długoletniej rehabilitacji ortodontycznej – przekonuje dypl. hig. stomat. Agnieszka Nowak, kolejna prelegentka sesji.

Autorka wielu publikacji branżowych oraz licznych artykułów medycznych, wykładowca w szkole asystentek, prowadząca autorskich szkoleń i kursów w Poznaniu przedstawi (także w formie warsztatów) m.in. instrukcje dla pacjentów ortodontycznych z dostosowaniem odpowiednich środków, preparatów i urządzeń wspomagających na każdym etapie leczenia ortodontycznego oraz opowie o higienizacji pacjenta ortodontycznego.

Sesję dla higienistek i asystentek uzupełni prezentacja profesjonalnych produktów Pierre Fabre do higieny jamy ustnej u pacjentów ortodontycznych (Magdalena Wojciechowska).

Sesja zaplanowana jest na sobotę 16 września w godz. 9-15 (pawilon 15 – poziom 1, Sala 1.D). Uczestnictwo (dla higienistek i asystentek) w Kongresie Unii Stomatologii Polskiej (trzy dni) kosztuje 250 złotych (wpłata do 25.08) lub 290 złotych (wpłata po 25.08).

Czytaj także: 

TOP 10: liderzy trzymają się mocno, szalony awans nowej sesji

GWIAZDY CEDE: Happydental.pl – misja profilaktyka

Szczegóły dostępne są na www.cede.pl.

ZAREJESTRUJ SIĘ
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top