Edukacja

Tomasz Gedrange: jak pokonać chrapanie?

Tomasz Gedrange: jak pokonać chrapanie?

Skąd bierze się chrapanie, dlaczego jest groźne i jaka terapia pozwoli je przezwyciężyć? – to z pewnością nie są pytania, których powinien unikać lekarz dentysta. Z odpowiedziami śpieszy prof. Tomasz Gedrange i jego wykład pt. „Czemu nie mogę się w nocy dobrze wyspać? O rany te nocne dźwięki to moje chrapanie!” zaplanowany na ostatni, trzeci dzień Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2017).

Prelekcja rozpocznie się 16 września o godz. 12.00 w Sali 1.C w pawilonie 15. Jego uczestnicy dowiedzą się m.in. dlaczego niedobór snu jest jednym z najważniejszych z czynników złego samopoczucia, jakie są objawy zaburzeń snu i przede wszystkim, w jaki sposób leczyć chrapanie.

– Jednym z powodów niedoborów snu jest obok nadmiernego stresu, chrapanie czy też Obturacyjny Bezdech Senny (OBS). Chrapanie jest wynikiem nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. Jest to skutkiem zmian występujących w obrębie nosa lub gardła lub w obu tych lokalizacjach. Obturacyjny Bezdech Senny to najgroźniejsza forma zaburzeń. Zgodnie z definicją opracowaną przez American Academy of Sleep Medicine w roku 1999, to choroba charakteryzująca się wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Jest to zespół zaburzeń prowadzący do występowania w czasie snu stanów niedotlenienia oraz licznych, nieuświadomionych wybudzeń – wyjaśnia prof. Tomasz Gedrange.

Prelegent Kongresu Unii Stomatologii Polskiej zwraca uwagę, że przyczyną bezdechu jest spadek napięcia mięśni w trakcie snu, co z kolei jest powodem zapadania się ścian gardła.

– Przy nieprawidłowościach w budowie górnych dróg oddechowych jedną z możliwych terapii jest użycie szyn nazębowych. Precyzyjna regulacja pozwala na wysuniecie żuchwy, dzięki czemu zwiększa się napięcie mięśni gardła – zaleca.

Więcej podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2017, 14-16 września).


Czytaj także: Tomasz Maria Kercz o fotografii i filmie w stomatologii

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Gedrange jest autorem ponad 180 publikacji w międzynarodowych periodykach naukowych (IF 192,7; WoS ponad 1500 cytacje; H-index 19), redaktorem 12 książek naukowych. Kierownikiem i współwykonawcą w sumie 17 projektów badawczych o łącznej sumie 2 000 000€. 1988- 1993 studia na Oddziale Stomatologii Uniwersytetu Friedrich-Schiller w Jenie (Niemcy). 1993-1996 pracownik w Zakładzie Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu Friedrich-Schiller w Jenie, na stanowisku asystenta. 1998 – 2004 pracownik w Uniwersyteckiej Poliklinice Ortodontycznej Kliniki Carl Gustav Carus w Dreźnie w Niemczech. W 2003 zakończenie pracy habilitacyjnej. Od 2004 Kierownik Polikliniki Ortodoncji Ernst-Moritz-Arndt Uniwersytet Greifswaldzie w Niemczech. Od października 2011 dyrektor Polikliniki Ortodoncji na Uniwersytecie w Dreźnie, w Niemczech. Od 2010 zastępca kierownika Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. W 2013 uzyskał tytuł naukowy Profesora nadany przez Prezydenta RP.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top