Stomatolog: lekarz czy usługodawca? (Fot. YouTube)
Edukacja

Stomatolog: lekarz czy usługodawca?

Tytułowe pytanie z pewnością nie pozwala pozostać obojętnym żadnemu praktykowi. Czy możliwe jest wypracowanie właściwej postawy jaką lekarz stomatolog powinien zajmować na rynku usług medycznych?

W wypadku niektórych specjalności medycznych, a należy do nich stomatologia, urynkowienie powoduje powstawanie problemów związanych z wykonywaniem tych działań, które wymagają wiedzy i umiejętności medycznych, ale nie mają charakteru terapeutycznego. Ponieważ lekarz pobiera za nie wynagrodzenie, więc powstaje problem, w jakiej mierze ma się kierować etyką lekarską, a w jakiej etyką biznesu. Problem ten rozpatrujemy w kontekście podstaw moralności i w kontekście procesu medykalizacji społecznej – przekonuje prof. Jerzy Kopania (fot. YouTube), filozof, etyk i bioetyk, wykładowca 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Podchodząc do sprawy w ten sposób rodzą się więc pytania: czy jest możliwe wytyczenie granicy między terapią a działaniem nieterapeutycznym, ale wymagającym wiedzy i umiejętności medycznych, czy normy etyki lekarskiej obowiązują lekarza także przy wykonywaniu działań nieterapeutycznych, czy jest możliwe ustalenie kryteriów etycznych rozstrzygania kwestii niejednoznacznych moralnie? Próba odpowiedzi na tak postawione pytania zostanie podjęta podczas 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września).

Tematyka wykładu (20 września, 15.00-16.00, WSTĘP WOLNY!) prof. Jerzego Kopanii obejmuje problemy etyczne generowane przez proces urynkowienia działań medycznych, w szczególności stomatologicznych. Wykład ma pomóc w wypracowaniu właściwej postawy, jaką lekarz stomatolog powinien zajmować na rynku usług medycznych.

Prof. Jerzy Kopania

Wykładowca Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie – Filia w Białymstoku, emerytowany profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Zajmuje się nowożytną myślą filozoficzną, w szczególności kartezjanizmem, oraz etyką i bioetyką; autor przekładów klasycznych tekstów filozoficznych z XVII wieku oraz m.in. książek: Ludzkie oblicza boskiej Prawdy (Warszawa 1995), Descartes i Kant o użyteczności poznawczej języka naturalnego (Warszawa 1996), Etyczny wymiar cielesności (Kraków 2002), Bezsilne piękno rozumu (Białystok 2002), Boski sen o stworzeniu świata (Białystok 2003), Szkice kartezjańskie (Kraków 2009).

Czytaj także: Wystawa: cztery etapy świadomego uczestnictwa

 

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES Stomatolog: lekarz czy usługodawca?
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top