Edukacja

Sterowana regeneracja tkanek z użyciem fibryny bogatopłytkowej (PRF)

Sterowana regeneracja tkanek z użyciem fibryny bogatopłytkowej (PRF)

– Jednym z największych wyzwań współczesnej stomatologii jest opracowanie bioaktywnych materiałów chirurgicznych pozwalających na odbudowę ubytków kostnych, minimalizujących proces zapalny i przyśpieszających gojenie – uważa lek. dent. Jerzy Zbożeń, specjalista chirurgii stomatologicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, wykładowca 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

PRF dla jednym to już codzienność, dla innych – ciągle mglista przyszłość. Wszyscy z pewnością jednak wiedzą, że PRF to bogatopłytkowa fibryna stymulująca wzrost komórek, stosowana obecnie w sterowanej regeneracji tkanek. Jest ona uzyskiwana z krwi pacjenta pobranej bezpośrednio przed lub w trakcie zabiegu. Krew odwirowywana jest w 10 ml probówkach w wirówce. W rezultacie uzyskiwane są 3 frakcje: skrzep fibrynowy – membrana PRF, osocze ubogopłytkowe oraz frakcja krwinek czerwonych.

– Obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed naukowcami jest opracowanie bioaktywnych materiałów chirurgicznych pozwalających na odbudowę ubytków kostnych, minimalizujących proces zapalny i przyśpieszających gojenie. Zarówno gojenie jak i regeneracja tkanek to dynamiczny wielopoziomowy proces, na który ma wpływ uwalnianie odpowiednich czynników wzrostu w miejscu defektu. Takim sposobem zastosowania autogennego materiału uwalniającego cytokiny płytkowe jest przygotowanie fibryny bogatopłytkowej (PRF) – wyjaśnia lek. dent. Jerzy Zbożeń.

Z potrzeby wyjaśnienia tajemnic PRF zrodził się warsztat pt. Sterowana regeneracja tkanek w chirurgii stomatologicznej z użyciem fibryny bogatopłytkowej (PRF), który odbędzie się w ramach praktycznej części 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2018).

– Podczas warsztatu uczestnicy będą mogli  krok po kroku poznać techniki przygotowania tego biomateriału – zapewnia wykładowca.

Wykład odbędzie się 21 września (piątek) w godz. 15.30-18.00. Grupa nie będzie liczyć więcej niż 10 osób. Uczestnictwo wiąże się z opłatą 550 złotych (rejestracja na Kongres nie jest obowiązkowa).

ZOBACZ LISTĘ WSZYSTKICH WARSZTATÓW PODCZAS CEDE 2018

– Wyjątkowe projekty zawsze opierają się na dialogu i współpracy. Idea integracji naukowej, która przyświeca organizatorom Kongresu, łączy najważniejsze elementy nowoczesnej stomatologii. W jednym czasie, w jednym miejscu spotykają się Ci, którzy aktualne algorytmy leczenia znają doskonale i chcą tą wiedzą podzielić się z innymi – zachęca do udziału lubiany specjalista.

Czytaj także: 

Na warsztaty!

Obiektywnie o mikroskopach stomatologicznych

Będzie się działo na stoiskach wystawców

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top