Edukacja

Doc. Tadeusz Morawiec nie tylko o sesji „Ciekawe przypadki w stomatologii”

Sesja „Ciekawe przypadki w stomatologii” pokazała algorytm postępowania w przypadku powikłań

– Sesja „Ciekawe przypadki w stomatologii”, która odbyła się podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej była niezwykle interesującym wydarzeniem nie tylko ze względu na sam pomysł, ale głównie z powodu wielu interdyscyplinarnych przypadków obejmujących wszystkie dyscypliny społeczne – mówi w rozmowie z CEDEnews.pl dr hab. n. med. Tadeusz Morawiec, kierownik Zakładu Chirurgii Stomatologicznej I Katedry i Kliniki Chirurgii Czaszkowo – Szczękowo – Twarzowej i Stomatologii w SUM w Katowicach, wykładowca 1. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2017).

Docent Tadeusz Morawiec, który koordynował organizację sesji „Ciekawe przypadki w stomatologii” podkreśla, że sesja dała możliwość zaprezentowania szerokich możliwości diagnostycznych, sposobu leczenia, a przede wszystkim radzenia sobie po przez prawidłowy algorytm postępowania w przypadku wystąpienia powikłań.

– Lekarze praktycy nierzadko dysponują ciekawym materiałem klinicznym, własnymi obserwacjami, a forma przygotowania wymaga materiału prelegenta oraz sięgnięcia do współczesnego piśmiennictwa. Jedną z form przedstawienia tego typu materiału jest udział w sesji posterowej, do której zorganizowania gorąco będę namawiał komitet naukowy i organizatorów Kongresu Unii Stomatologii Polskiej – mówi.

Tadeusz Morawiec, nie ma także wątpliwości co do słuszności integracji naukowej, która miała miejsce podczas 1. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej. W jego opinii wpłynie ona na jeszcze większą gamę wykładowców i odbiorców, a także zachęci do uczestnictwa wielu organizacji branżowych różnych dyscyplin stomatologicznych np. OSIS, PSI, PTE.

Podczas 1. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej doc. Morawiec był także jednym z prelegentów sesji HOT TOPIC pt. „Autogenne metody regeneracji – za i przeciw.”

– Autogenne metody regeneracji tkanki kostnej są znane od wielu lat i stanowią w połączeniu z innymi procedurami słuszną technikę odbudowy tkanki kostnej i miękkiej. Temat, który wzbudzał „za i przeciw” to technika mielenia zębów własnych pacjenta, która znana jest na świecie od wielu lat, w Polsce stanowi pewnego rodzaju novum. Wykład prof. Bindermana naświetlił w ten sposób tę metodę augmentacji, a prelekcja prof. Dominiak zachęciła do zastosowania tej procedury, a przede wszystkim do zbadania jakości augmentatu, zarówno pod względem klinicznym jak i laboratoryjnym – relacjonuje.

Ci, którzy uważnie śledzą pasmo TVP3 z powodzeniem mogą wypatrywać docenta Tadeusza Morawca, jako jednego z bohaterów cyklu „Sekrety stomatologii”. Specjalista ze Śląska jest opiekunem merytorycznym produkcji.

– „Sekrety stomatologii” to program, który przybliża pacjentom pracę stomatologa i dotyczy on różnych specjalności, takich jak: stomatologia zachowawcza, protetyka, ortodoncja, pedodoncja, periodontologia, chirurgia stomatologiczna. Pozwala to na przybliżenie pacjentowi problematyki, z jaką zmaga się lekarz stomatolog w swojej codziennej pracy. Program jest dedykowany dla każdego odbiorcy, niejednokrotnie ponoszona jest tematyka interdyscyplinarna, więc zarówno pacjent, czyli przeciętny użytkownik jak i lekarz znajdzie coś dla siebie – tłumaczy.

Tadeusz Morawiec zdradza, że większość lekarzy, którzy występują w programie to lekarze, którzy są również pracownikami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ale w początkowych edycjach programu, kolejne odcinki będą gościły specjalistów i ośrodki akademickie i pozaakademickie z całego kraju i prawdopodobnie z zagranicy.

–  Wykładowcom nie jest obce wygłaszanie prelekcji czy wykładów na zajęciach czy konferencjach naukowych, jednak opowiadanie o stomatologii „pod czujnym okiem” kamery stanowiło nie lada wyzwanie, tym bardziej że realizacja odbywa się podczas pracy klinicznej w Poradniach  specjalistycznych, a nie w zaimprowizowanym studiu jak w niektórych realizacjach fabularnych. Zachęcam gorąco do śledzenia kolejnych odcinków, oraz do współpracy na polu merytorycznym – mówi.

 

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top