Śledzę wiedzę

Przegląd prasy Natalii Lamperskiej

Witam wszystkich w rubryce poświęconej przeglądom prasy stomatologicznej, którą na łamach www.cedenews.pl, będę miała przyjemność tworzyć razem z dr Anną Kubicą-Gemel. Będę starała się prezentować Państwu najciekawsze – w mojej opinii – publikacje – a jest w czym wybierać! Wydawnictwa w Polsce oferują szeroką bazę czasopism specjalistycznych na bardzo wysokim poziomie. Moją uwagę podczas lektury najnowszych wydań branżowych magazynów skupiły artykuły poświęcone laserom, infiltracji żywicą oraz medycynie estetycznej w stomatologii.

Już nie przyszłość – to teraźniejszość, czyli rzecz o laserach w endodoncji

Założeniem dzisiejszej stomatologii jest walka o każdego zęba. Pomocne jest nam do tego leczenie kanałowe, dzięki któremu zęby, które kiedyś usuwano, dziś z powodzeniem możemy uratować. Zdarzają się jednak przypadki niepowodzeń w endodoncji. Istnieje wiele czynników, które mogą się przyczynić do porażki terapeutycznej. Niestety, czasami bardzo ciężko określić nam gdzie tkwi problem. Rozwiązaniem wydają się być lasery, które dzięki swojej wielofunkcyjności poprawiają rokowanie.

W najnowszym numerze Magazynu Stomatologicznego (2/2017) ukazał się bardzo ciekawy zbiór piśmiennictwa na temat zastosowania laserów w leczeniu endodontycznym. Autorzy, czyli Monika Urbaniak (Akademickie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej w Bytomiu) oraz Rafał Wiench (Zakład Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej SUM w Zabrzu), w niezwykle przystępny sposób przedstawiają rodzaje oraz liczne przykłady użycia laserów w codziennej pracy lekarza dentysty. Autorzy zaznaczają, że urządzenia te mogą w znaczny sposób przyczynić się do wzrostu sukcesu terapeutycznego, jednakże są tylko metodą wspomagającą. Nie możemy zapomnieć o prawidłowym przygotowaniu systemu kanałowego: odpowiednim chemo-mechanicznym opracowaniu oraz wyznaczeniu MAF.  Z tekstu dowiadujemy się, że lasery, dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym, niszczą drobnoustroje na głębokość 1000um. Wykazują również działanie przeciwbólowe. Wykorzystywane są do opracowania kanałów, usuwania resztek miazgi lub warstwy mazistej, dezynfekcji, aktywacji płynów czy nawet do odcinania gutaperki oraz usuwaniu złamanych narzędzi. Czy nie brzmi to wspaniale? Wskazania do użycia wiązki laserowej w endodoncji to m.in. zęby z ropnym zapaleniem miazgi, martwicą oraz zgorzelą, zęby z resorpcją wewnętrzną i zewnętrzną czy zespoły endo-perio.

Bardzo ciekawe nawiązanie do wykorzystania laserów (tym razem tylko diodowych) przedstawia także publikacja  Dariusza Paligii, Radosława Maksymowicza oraz Joanny Wysokińskiej-Miszczuk, którą można znaleźć w archiwalnym numerze Magazynu Stomatologicznego 12/2016. Autorzy w pracy
pt. „Rozwiązywanie problemu złamania poddziąsłowego korony zęba przedtrzonowego” nie ograniczają się wyłącznie do użycia laserów do dezynfekcji kanałów korzeniowych, ale również do przygotowania zęba do leczenia protetycznego (gingiwektomia, tamowanie krwawienia dzięki czemu możliwe jest leczenie jednowiztowe), przeciwdziałaniu bólom pozabiegowym i przyśpieszeniu gojenia ( lowlevel laser therapy– LLLT), a także zapobieganie odruchom wymiotnym podczas pobieraniu wycisku (efekt fotobiomodulacji laserów diodowych).

Istnieje wiele innych zastosowań laserów, w każdej dziedzinie stomatologii. Biorąc pod uwagę ich multifunkcyjność, zdecydowanie mówię TAK laserom i w przyszłości na pewno zaopatrzę swoją praktykę w takie urządzenie.

ICONa nowoczesności

Pisząc o nowoczesnych technikach i materiałach nie mogę nie wspomnieć o infiltracji żywicą ICON.  W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę poświęcamy minimalnie inwazyjnym technikom leczenia. Żywica ICON należy do jednej z nich. W bardzo skuteczny sposób eliminuje białe błamy na powierzchniach zębów, które mogą być spowodowane próchnicą początkową, zaburzeniami mineralizacji szkliwa (fluoroza, hipomineralizacja) czy MIH –molarincisorhipomineralisation. W publikacji „Infiltracja żywicą – minimalnie inwazyjna metoda leczenia białych plam próchnicowych i fluorozy” autorstwa Elżbiety Kłosowskiej-Burkot, Agnieszki Drożdżyńskiej (Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Stomatologii Zachowawczej WUM), Karoliny Obronieckiej oraz Agnieszki Mielczarek (Zakład Stomatologii Zachowawczej WUM) przedstawiono przypadek kliniczny 22-letniej pacjentki  z białymi plamami. Na podstawie badania wewnątrzustnego stwierdzono fluorozę w okolicy brzegów siecznych oraz zmiany próchnicowe strefy przyszyjkowej i okołozamkowej (pacjentka  była w przeszłości leczona ortodontycznie). Odrzucając inwazyjne metody leczenia jak licówki kompozytowe czy porcelanowe, zdecydowano się rozpocząć terapię ICON. Zabieg przeprowadzony był zgodnie z wymaganiami producenta (izolacja zębów koferdamem, oczyszczenie powierzchni pastą bez fluoru, wytrawienie Icon Etch przez 2 minuty, 30 s płukanie, osuszenie 99% etanolem, wcieranie żywicy przez 3 minuty oraz 40 s naświetlanie). Aby uzyskać lepszy efekt procedurę powtórzono dwukrotnie. Wizyty kontrolne po tygodniu, miesiącu, 3 miesiącach oraz 6 miesiącach od zabiegu wykazały bardzo dobre efekty estetyczne oraz stabilność leczenia. Przewaga żywicy ICON nad fluorem, który do tej pory był stosowany w podobnych przypadkach, wynika z maskowania matowych plam próchnicowych przez zmianę ich kolorytu, zbliżoną do barwy zęba.

Cel: zmarszczki i…

Lekarze stomatolodzy coraz częściej podejmują się wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Ta dziedzina medycyny wydaje się być integralną częścią wszystkich specjalności w stomatologii. W środowisku można usłyszeć różne opinie, jest to dość kontrowersyjny temat. Mimo to, iż stosowanie wypełniaczy nie wydaje się być skomplikowane, obserwuje się wiele powikłań. W publikacji pt.: „Korekcja zmarszczek twarzy”, która ukazała się w czasopiśmie Nowy Gabinet Stomatologiczny (nr 1(93)/2017) zaprezentowano triki, które pomogą ustrzec się stomatologom przed działaniami niepożądanymi zabiegów estetycznych. Autor artykułu –
prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Malara – specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, lekarz medycyny estetycznej, zdradza sposoby zapobiegania powikłaniom. Wśród nich, na pierwszym miejscu wskazuje wybór preparatu. Prof. Malara zachęca do stosowania wyłącznie tych z udokumentowanymi obserwacjami klinicznymi. Lekarze powinni kierować się również oczekiwaniami pacjenta jeśli chodzi o trwałość wypełniacza. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów preparatów o różnych właściwościach. Bardzo szeroko stosowany kwas hialuronowy utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy. Po tym okresie możliwe są kolejne iniekcje, a powikłanie w postaci grudek można łatwo zniwelować dzięki hialuronidazie – enzymowi degradującemu wypełniacz. Poza produktom o czasowym działaniu lekarze stomatolodzy mają również do wyboru preparaty o pośrednim czasie degradacji oraz permanentne wypełniacze tkankowe. Ich użycie jest atrakcyjne ze względu na jednorazową aplikację, jednakże pojawiają się trudności z ewentualnymi korektami. Nie bez znaczenia jest również technika wprowadzania preparatu i opieka pozabiegowa. Wszystkie te aspekty wpływają na zadowolenie pacjenta i sukces lekarza.

…brak roszczeń pacjenta

A co zrobić w przypadku wystąpienia powikłań oraz roszczeń pacjentów? Czy leczenie estetyczne objęte jest obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności zawodowej? W celu odpowiedzi na te i inne pytania dotyczących prawnego bezpieczeństwa i ubezpieczenia lekarza, zachęcam do lektury artykułu prawnika Tomasza Popielskiego „Dodatkowe ubezpieczenie w gabinecie stomatologicznym” („Nowy Gabinet Stomatologiczny”, nr 1(93)/2017).

Słynne polskie powiedzenie mówi: mądry Polak po szkodzie. A może warto wcześniej pomyśleć i ustrzec się przed niepotrzebnymi problemami. Pojęcie estetyki jest kwestią bardzo indywidualną i dlatego czasami tak trudno trafić w upodobania i wymagania naszych pacjentów.

***

W zawodzie lekarza dentysty bardzo ważne jest systematyczne podnoszenie swoich kwalifikacji. Stomatologia jest bardzo dynamicznie rozwijającym się kierunkiem i dlatego, ze względu na dobro pacjentów oraz rozwój osobisty, warto korzystać z publikacji i obserwacji innych. Zapraszam do regularnego czytania rubryki „ŚLEDZĘ WIEDZĘ”, mam nadzieję, że każdy odnajdzie tu coś dla siebie

Jeśli mają Państwo pytania, spostrzeżenia lub opinie – zapraszam do kontaktu  lamperska.natalia@gmail.com.

Natalia Lamperskastudentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Miała być biotechnologiem a została stomatologiem. Działaczka organizacji studenckich, obecnie wiceprezes Towarzystwa Młoda Stomatologia. Swoją przyszłość chciałaby związać z periodontologią oraz chirurgią. Najwięcej radości sprawia jej działanie, nie znosi nudy. Wyznaje zasadę, iż ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Nadmiar energii pożytkuje w bieganiu, choć pierwszy maraton wciąż jeszcze przed nią. Motto życiowe: daj kobiecie odpowiednie buty a podbije świat!

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top