Edukacja

Sesja PTP, czyli periodontologia w najlepszym wydaniu

Sesja PTP (Kongres Unii Stomatologii Polskiej, CEDE 2017)

Pięć tematycznych bloków, w sumie dziesięć wykładów prowadzonych przez krajowych liderów w dziedzinie leczenia chorób przyzębia – tak w skrócie można zapowiedzieć arcyciekawą sesję Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego (PTP), która odbędzie się w ramach Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2017, 14-16 września).

Sesję PTP zaplanowano na 15 września, czyli drugi dzień CEDE 2017. Udział w wydarzeniu gwarantuje wniesienie opłaty kongresowej (jednodniowej lub 3-dniowej). Wykłady rozpoczną się o godzinie 9.00 i zakończą o 17.00. Zakres tematyczny przygotowano w taki sposób, aby zainteresował zarówno doświadczonych praktyków, jak i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w periodontologii.

Bez tej teorii nie ma praktyki

W ramach Bloku nr 1 profesorowie: Renata Górska oraz Tomasz Konopka przedstawią dowody na to, że zapalenie przyzębia to współczesna choroba społeczna.

– Do chorób społecznych zaliczane są patologie przewlekłe występujące u ponad 10 proc. społeczeństwa. Wcześniejsze i współczesne badania epidemiologiczne pokazują, że dla zapaleń przyzębia definicja ta jest spełniona – przekonują autorzy wykładu.

Prof. Konopka zdradzi również, co wynika z epidemiologii chorób przyzębia. Celem jego prezentacji jest pokazanie na podstawie najbardziej współczesnych badań metaanalitycznych (w tym własnych) wpływu zapaleń przyzębia na dynamikę utraty zębów oraz dowody na wpływ przewlekłego stanu zapalnego przyzębia na karcinogenezę w jamie ustnej i oporności bakteryjne.

– Lekarz praktyk powinien mieć świadomość, że lecząc zapalenie przyzębia, zmniejsza tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia i/lub złego przebiegu chorób ogólnych o znaczącej zachorowalności i śmiertelności – tłumaczy znakomity specjalista, członek Rady Naukowej Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Regeneracja i białka macierzy szkliwa

W Bloku nr 2 karty rozdają: dr hab. n. med. Jan Kowalski oraz dr n. med. Ewa Dolińska. Dr Kowalski, absolwent WUM i członek zarządu PTP, opowie o sterowanej regeneracji tkanek przyzębia, natomiast dr Dolińska z Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku o miejscu białek macierzy szkliwa we współczesnych protokołach.

– EMD są wykorzystywane w chirurgii periodontologicznej od 20 lat i ich skuteczność kliniczna jest bardzo dobrze udokumentowana – przekonuje Ewa Dolińska.

Chirurgia i estetyka w znakomitym duecie

W kolejnej części sesji do głosu dochodzą dr n. med. Wojciech Bednarz oraz Dr hab. n. med., prof. nadzw. Elżbieta Dembowska. Dr Bednarz wskaże optymalne metody chirurgicznego leczenia recesji dziąseł, a prof. Dembowska skupi się na możliwościach poprawy estetyki tkanek wokół implantów. Podczas wykładu poruszy m.in. takie zagadnienia jak: chirurgia i plastyka tkanek miękkich dziąsła oraz tkanek wokół implantów, kryteria estetycznej odbudowy na implancie i idealnej konfiguracji dziąsła, metody badania i oceny tkanek oraz kwalifikacja do zabiegów, zabiegi odtwarzające brodawki międzyzębowe i poprawiające konfiguracje tkanek wokół implantów (pogrubienie fenotypu, odtworzenie dziąsła skeratynizowanego), techniki zabiegów na różnych etapach leczenia implanto-protetycznego.

O nowotworach jamy ustnej

Blok 4 poświęcony jest kolejnemu ważnemu społecznie zagadnieniu – nowotworom jamy ustnej. Dr hab. n. med. Tomasz Zatoński odpowie na ważne pytanie – co wynika z epidemiologii nowotworów głowy i szyi dla dentysty? Prof. ndzw. dr hab. n. med. Hanna Gerber doprecyzuje temat wskazując w jaki sposób zmniejszyć opóźnienie pacjenta i lekarza w rozpoznawaniu nowotworów jamy ustnej.

– Pomimo, że jama ustna jest łatwo dostępna badaniu i objawy powodują dyskomfort, pacjenci zgłaszają się do leczenia w wysokim stopniu zaawansowania klinicznego, czego wynikiem jest niska, bo zaledwie 40% przeżywalność 5-letnia – tłumaczy prof. Gerber.

Szeroka perspektywa periodontologiczna

Tematyka Bloku nr 5 wychodzi poza standardowo rozumianą praktykę periodontologiczną. Prof. Marek Ziętek, którego nikomu przedstawiać, podejmie intrygujący temat: Zmiany w jamie ustnej w przebiegu chorób przenoszonych drogą płciową. Na zakończenie sesji prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Simon z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii WLS Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opowie co lekarz dentysta powinien wiedzieć o HIV.

– Zakażenie HIV jest istotnym choć nie najważniejszym współczesnym problemem zakaźnym (np. liczbę zakażonych HBV to ok. 450 ml, zakażonych HCV ok. 180 mln, zarażonych przywrami Schistosoma sp. ok. 300 mln ludzi). Pocieszającym faktem jest zaobserwowany w ostatnich latach istotny spadek liczby nowych zakażeń HIV. Zakażenie HIV nie jest już wyłącznie problemem ludzi młodych, co typowo obserwuje się na terenie Afryki, Azji czy Ameryki Południowej oraz czynnych narkomanów. W Polsce najczęściej nowe zakażenia HIV dotyczą osób  homoseksualnych, rzadziej u heteroseksualnych i to w różnych grupach wiekowych. Ponadto w krajach rozwiniętych, w ostatnich latach szczególnie szybki wzrost liczby nowych zakażeń HIV/AIDS zaobserwowano u pacjentów powyżej 50. roku życia i starszych, a wiec osób u których pojawiają się inne istotne zagrożenia zdrowotne wynikające z postępującego procesu starzenia. Większość pacjentów z HIV/AIDS żyje w krajach biednych lub bardzo biednych z ograniczonym dostępem do diagnostyki i drogiej terapii zarówno antyretrowirusowej jak i terapii schorzeń definiujących AIDS. Terapia ARV (antyretrowirusowa) powinna prowadzone praktycznie do końca życia pacjenta i jeśli jest skuteczna, to zakażenie HIV nie wpływa na długość życia pacjenta – mówi prelegent.

Zobacz szczegółowy program sesji Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego oraz całego Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

 

ZAREJESTRUJ SIĘ
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top