wykładowcy

Case study: dr Patryk Kownacki o aktywnej i pasywnej nawigacji w implantologii

Case study: dr Patryk Kownacki o aktywnej i pasywnej nawigacji w implantologii

– Postęp technologiczny i praktyka kliniczna pokazują, że systemy nawigacji stomatologicznej zapewniają koordynację leczenia protetycznego i chirurgicznego, co gwarantuje optymalne działanie chirurgiczne i funkcjonalne terapii, w tym zarówno struktury anatomiczne, jak i wymagania protetyczne – przekonuje dr hab. n. med. Patryk Kownacki, jeden z prelegentów sesji case study Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2017, 14-16 września).

Dr Patryk Kownacki zauważa, że szybki rozwój metod diagnostycznych zwiększonych postępem technicznym w medycynie, w połączeniu z wprowadzaniem technologii cyfrowych do życia codziennego, zmienił podejście do planowania i wykonywania procedur chirurgicznych. Niedawno wprowadzona, chirurgiczna nawigacja (chirurgiczne szablony, roboty chirurgiczne) pozwalają na zabiegi bardziej bezpieczne i mniej inwazyjne.

Podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej dr Kownacki w formule case study zaprezentuje stosowanie aktywnych i pasywnych systemów nawigacyjnych w leczeniu pacjenta z implantami stomatologicznymi.

– Aktywne systemy nawigacji w implantologii stomatologicznej są rzadko stosowane w rutynowej praktyce dentystycznej, a przyszłość pokaże, czy stanie się to standardową procedurą – podkreśla.

Pacjenci, którzy będą omówieni podczas wykładu, poddawani byli badaniu za pomocą tomografii komputerowej CBCT. Następnie dane CT zostały zaimportowane do systemów nawigacyjnych i rozważano dokładny trójwymiarowy plan leczenia implantologicznego.

– Aktywne systemy nawigacji implantologicznej umożliwiają interaktywne wykonywanie zabiegów implantologicznych w czasie rzeczywistym z trójwymiarową wizualizacją struktur anatomicznych podczas zabiegu. Szablony chirurgiczne, takie jak Materialise (Sim Plant) and AII-on-4 (Nobel Biocare) zostały wykorzystane jako pasywny system nawigacji – zdradza dr Patryk Kownacki.

Wykład pt. „Aktywna i pasywna nawigacja w implantologii” rozpocznie się 14 września o godz. 17.00 w pawilonie 15, sala 1.B.

Wszystkie prelekcje w ramach sesji case study znajdziesz na www.cede.pl

Dr n. med. Patryk Kownacki to specjalista chirurgii stomatologicznej. Jest asystentem w Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej Katedry Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej i Chirurgii Stomatologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Autor publikacji i wystąpień zarówno krajowych jak i zagranicznych z zakresu chirurgii implantologicznej. Absolwent studiów podyplomowych w dziedzinie implantologii stomatologicznej na Uniwersytecie Johann Wolfgang Goethe Frankfurt w Niemczech. Aktywny Członek Ogólno Polskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej (OSIS) oraz Europejskiego Towarzystwa Implantologicznego – EDI.

Czytaj także: Co nowego podczas CEDE 2017

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top