Śledzę wiedzę

Media pod lupą Anny Kubicy-Gemel

Kto z kolegów i koleżanek stomatologów nie zna takiej sytuacji: nierozpakowane od dłuższego czasu czasopisma, gazety, przekładane z miejsca na miejsce. Ten chwilowy wyrzut sumienia i odłożenie lektury na potem jest chyba znany większości z nas, spędzających długie godziny w gabinecie. Postaram się choć w niewielkim stopniu Was wyręczyć, przygotowując własny, cykliczny subiektywny przegląd prasy. Zachęcam jednocześnie do prenumerowania czasopism branżowych i regularnego „zaglądania” na Cedenews.pl, które oprócz promocji CEDE, zaskoczy Was jeszcze nie raz. Na początek, zainspirowana lekturą „Nowego Gabinetu Stomatologicznego” – kilka słów o przepisach prawnych, ważnych dla każdego lekarza dentysty.

Początek roku to czas noworocznych postanowień (czasami to wciąż te z ubiegłego roku 🙂 ), ale także dobry moment na zapoznanie się z nowymi przepisami, uporządkowanie formalnych aspektów prowadzenia praktyki lekarskiej. Większość mediów branżowych poświęca temu tematowi dość dużo miejsca, podkreślając tym samym coraz większą konieczność transparentnego i świadomego funkcjonowania na rynku medycznym.

Dzisiaj w ramach rubryki „Śledzę wiedzę” porcja informacji dotyczącą obowiązków związanych z prowadzeniem praktyk lekarskich, podmiotów leczniczych i zmian w przepisach, które dotyczą lekarzy.

OBOWIĄZKI DENTYSTY W 2017 r.

Nowy Gabinet Stomatologiczny” (wydawnictwo SPS Media) na początku roku drukuje tradycyjnie KALENDARIUM LEKARZA STOMATOLOGA. W styczniowym wydaniu tego dwumiesięcznika Maciej Gibiński z kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego w kilku przejrzystych tabelach zebrał obowiązki lekarzy na rok 2017. Zestawienia dotyczą:

– obowiązkowych procedur dla podmiotów używających aparaty rentgenowskie

– obowiązków lekarzy w aspekcie danych osobowych

– obowiązków administracyjnych

– obowiązkowych procedur na wypadek zakażeń, zranień

– zasad sterylizacji (testy sterylizacji)

– sprawozdań statystycznych

– obowiązków dotyczących gospodarowaniem odpadami medycznymi

– corocznych obowiązków przedsiębiorcy.

Wiem, że większość z nas nie przepada za wykresami czy tabelami ale zapewniam, że akurat te warto mieć w swojej praktyce.

NOWE RECEPTY

Liczne artykuły traktujące o zmianach w zakresie recept na leki refundowane napisane są w sposób bardzo profesjonalny, ale językiem prawniczym. Problem w tym, że często trudno jest nam wyodrębnić sedno sprawy, najważniejsze informacje. Postaram się przybliżyć Państwu ten ważny dla nas temat, mam nadzieję w przystępny sposób.

Każda osoba, która posiada uprawnienia do wystawiania recept i miała do końca roku 2016 pełny dostęp do portalu NFZ, a teraz od stycznia 2017 r jest on ograniczony (czyli ma dostęp tylko do zakładki MOJE DANE) musi złożyć wniosek o aktualizację danych za pomocą tego portalu. Pamiętajmy, że będą nam potrzebne liczne dokumenty z przebiegu naszej pracy zawodowej, lepiej to wcześniej sprawdzić i przygotować. Ograniczenie dostępu do portalu spowodowane jest brakiem aktualizacji danych do końca grudnia 2016 r. Jeśli posiadają Państwo recepty wydrukowane przed 31 grudnia 2016 roku można wypisywać na nich leki refundowane także w roku 2017, do wyczerpania zapasów.

Po pozytywnym zatwierdzeniu tego wniosku przez NFZ (otrzymacie Państwo taką informację) należy wygenerować poprzez portal kolejny wniosek o utrzymanie uprawnień do pobierania zakresów numerów recept. Ten wniosek należy wypełnić i dostarczyć osobiście do odpowiedniego oddziału NFZ lub wysłać go listem poleconym. Jeśli nie dostarczymy tego wniosku do 30 czerwca 2017 roku, to dostęp do portalu NFZ zostanie całkowicie zablokowany. Nie oznacza to oczywiście utraty prawa do wystawiania recept, ale oznacza, że całą procedurę rejestracyjną trzeba będzie przeprowadzić już tylko osobiście w oddziale NFZ, a nie poprzez portal. Instrukcje wypełniania wniosków znajdziecie Państwo na stronach internetowych regionalnych oddziałów NFZ i regionalnych Izb Lekarskich. Przykładowo, dla województwa łódzkiego są to odpowiednio www.nfz-lodz.pl, w zakładce dla lekarzy, pielęgniarek i położnych, uprawnienia do recept lub uprawnienia upoważniające oraz www.oil.lodz.pl, w zakładce praktyki prywatne. Pamiętajmy, że zawsze możemy rozważyć kontakt osobisty z pracownikiem NFZ i wypełnić wniosek w oddziale. (źródło: „NGS”)

PŁATNOŚCI ZA USŁUGI MEDYCZNE POWYŻEJ 15 tys. zł

W tym samym wydaniu „Nowego Gabinetu Stomatologicznego” Od 1 stycznia 2017 r. firmowe płatności powyżej 15 tysięcy złotych będą mogły być dokonywane tylko za pośrednictwem rachunku bankowego (przewiduje to nowelizacja ustawy o PIT i CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Zgodnie z wprowadzonymi zmianami dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 tys. zł. Transakcje w walutach obcych będą przeliczane na złote według kursu średniego walut obcych ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji. Transakcje powyżej 15 tys. zł. bez rachunku nie będą zaliczone do kosztów przychodu. Przepisy te dotyczą oczywiście także usług medycznych. Jeśli wycenicie Państwo jakąś pracę wykonaną u pacjenta na ponad 15 tys. zł. będzie on musiał zapłacić przelewem.

KASY FISKALNE- dla kogo obowiązkowe

Lekarze dentyści, którzy rozpoczęli działalność z zakresu usług stomatologicznych po 31.12.2016 r. muszą posiadać kasę fiskalną. Przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Obecnie trwa okres dostosowawczy do zarejestrowania kasy rejestrującej. (źródło: „NGS”)

ELEKTRONICZNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA

Od 1 stycznia 2018 roku ma obowiązywać konieczność prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Nie ma jednak 100 procentowej pewności, czy 1 stycznia 2018 r. tak się stanie, gdyż termin ten był już przekładany. Do dnia wprowadzenia nowych przepisów lekarze mogą prowadzić dokumentację w formie papierowej. Nie muszą także przenosić dotychczasowej dokumentacji medycznej do zbiorów cyfrowych. Na ostateczny czas wprowadzenia systemów elektronicznych do gabinetów, przychodni, szpitali nie mamy wpływu, ale sami możemy wybrać najlepszy system dla naszej praktyki, dla naszych potrzeb. Mamy szeroki wybór, ponad 20 programów na rynku. Podjęcie takiej decyzji to jednak nie taka łatwa sprawa. Jest to wybór na kilka lat. Co więcej, wdrażanie systemów elektronicznych (uczenie się ich obsługi) może potrwać nawet kilka miesięcy dlatego trzeba to zrobić znacznie wcześniej niż ustawowy termin przejścia na programy komputerowe.

Piotr Szymański, autor artykułu (i redaktor naczelny pisma) „Programy zarządzające gabinetem” („NGS”) radzi, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu, dokładnie opisuje ich rodzaje, koszty utrzymania – warto przeczytać! Warto także przyjechać na CEDE 2017 i bezpośrednio od przedstawicieli firm informatycznych uzyskać szczegółowe informacje. Pamiętajmy także, że większość programów można testować bezpłatnie przez okres kilku tygodni.

Jeśli ilość koniecznych do zrobienia sprawozdań, statystyk czy testów, zbyt mocno Państwa przytłoczyła, proponuje nalać sobie kieliszek wina i posłuchać jednego z większych przebojów gwiazdy CEDE 2017 – Anity Lipnickiej „Wszystko się może zdarzyć „ … gdy głowa pełna marzeń .

***

W następnych tekstach publikowanych na łamach CEDEnews.pl skupię się przede wszystkim na przeglądzie najciekawszych artykułów z zakresu: periodontologii, implantologii, protetyki i stomatologii dziecięcej.

P.S. Czekam na wszelkie uwagi, opinie, zapytania pod adresem: aniagemel@gmail.com.

Lek. dent. Anna Kubica-Gemel – absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi, lekarz stomatolog ze specjalizacją w dziedzinie periodontologii. Niespełniona tancerka, za to spełniona mama dwójki inspirujących dzieciaków i swoja osobista szefowa we własnym gabinecie dentystycznym. Uczestniczka licznych konferencji naukowych i kursów, ale największą wiedzę i doświadczenie zdobywa w kontaktach ze swoimi pacjentami , których wciąż szczerze lubi – po 15 latach pracy. Celebruje życie i chwyta każdy dzień.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top