U około 1-10 proc. pacjentów leczonych bisfosfonianami rozwija się osteonekroza kości. Czy najlepszy protokół leczenia, to taki, który zakłada wykorzystanie laserów o różnej mocy? – zastanawia się lek. dent. Klaudia Kazubowska, asystent w Katedrze i Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej UM we Wrocławiu, wykładowca 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.
Dr Klaudia Kazubowska zwraca uwagę, że bisfosfoniany (BP) są lekami stosowanymi w przebiegu choroby nowotworowej kości, osteoporozy, choroby Pageta, szpiczaka mnogiego, hiperkalcemii i osteogenesis imperfecta u dzieci. Pomimo ich pozytywnego działania na podstawową jednostkę chorobową, u 1-10 proc. pacjentów rozwija się, osteonekroza kości szczęk (BRONJ – Bisphosphotate Related Osteonecrosis of The Jaw) – po przeprowadzonych następowo zabiegach chirurgicznych w kości wyrostka zębodołowego.
Jak leczyć osteonekrozę?
– Celem mojej pracy, którą przedstawię podczas 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, było opisanie protokołu leczenia w przebiegu BRONJ po ekstrakcji zęba 13, w którym zastosowano skojarzoną laseroterapię Er:YAG, Nd:YAG oraz biostymulację z zastosowaniem lasera diodowego. Przeprowadziłam 3-etapowe postępowanie z wykorzystaniem laserów twardych i miękkich. W pierwszym etapie dążyłam do ablacji kości zmienionej zapalnie laserem Er:YAG (Light Walker® Fotona) o parametrach 200mJ/cm2 , 2W/cm2 , 10Hz. W drugim – do redukcji bakterii w polu zabiegowym laserem Nd:YAG o parametrach 1,5W/cm², 15Hz. Proces zakończyła fotobiomodulacja – zewnętrznie na okolicę zabiegową aplikacja światła lasera diodowego Lasotronix® Smart M o parametrach 635nm, 3J/cm2 na punkt naświetlany, 25s przez 2 tygodnie (trzykrotnie w ciągu tygodnia) – tłumaczy lek. dent. Klaudia Kazubowska (na zdjęciu).
- Czy skojarzone zastosowanie lasera Er:YAG i Nd:YAG umożliwia efektywne i precyzyjne usunięcie martwej tkanki kostnej?
- Czy w ten sposób można doprowadzić do zmniejszenia kontaminacji bakteryjnej i przyspieszenia regeneracji miejsca objętego procesem patologicznym?
- Czy laser diodowy w procedurze fotobiomodulacji skraca czas gojenia?
Zachęcamy do uczestnictwa w wykładzie pt. STUDIUM PRZYPADKÓW: Martwica kości po stosowaniu bisfosfonianów, który rozpocznie się 20 września 2018 r. o godzinie 17.00 w Sali 1.A (pawilon 15).
Czytaj także:
Dentonkologia: leczenie naddziąślaków
Obiektywnie o mikroskopach stomatologicznych
Jesienią nowe wytyczne dla procedur stomatologicznych
Kongres: które wykłady „na celowniku” uczestników?
ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES