wykładowcy

Kongres: Maciej Michalak o nieablacyjnej depigmentacji dziąsła niebieskim laserem

Maciej Michalak o możliwościach niebieskiego lasera

Dlaczego niebieskie światło lasera najskuteczniej nadaje się do nieablacyjnej depigmentacji dziąsła? Na to pytanie podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej odpowie dr n. med. Maciej Michalak.

Jest 7 października 2014 r. Świat nauki z niecierpliwością czeka na oświadczenie Staffana Normarka, który w imieniu Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosi laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Rok wcześniej wyróżniono naukowców, którzy przeprowadzali skomplikowane doświadczenia w Zderzaczu Hadronów w CERN. Kto tym razem? Kilka chwil napięcia i wszystko już wiadomo – laureatami zostają Japończycy: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło.

Maciej Michalak: depigmentacja dziąsła niebieskim laserem

Maciej Michalak: depigmentacja dziąsła niebieskim laserem

Pewnie tylko nieliczni z dziennikarzy naukowych zgromadzonych podczas ogłoszenia wyników powiązało niebieskie światło z codzienną praktyką stomatologiczną. Tymczasem w japońskich badaniach nie brakowało dowodów, że niebieska dioda laserowa zapewnia lepszą absorpcję światła laserowego w tkance miękkiej przy użyciu mniejszej mocy lasera. Fachowcy w dziedzinie stomatologii – zarówno ci od produkcji sprzętu, jak i jego finalnego wykorzystania w gabinecie – nie mogli obok tego faktu przejść obojętnie.

Jest 16 września 2017 r. Uczestnicy sesji laserowej Kongresu Unii Stomatologii Polskiej podczas CEDE 2017 z niecierpliwością czekają na wykład dr n. med. Macieja Michalaka, który opowie o wykorzystaniu niebieskiego lasera (dedykowanego pracy stomatologa) w procesie nieablacyjnej depigmentacji dziąsła. To wiedza, która z bardzo uzasadnionych powodów nie jest jeszcze powszechna i usystematyzowana przez środowisko stomatologiczne.

dr n. med. Maciej Michalak

dr n. med. Maciej Michalak

– Zastosowanie niebieskiego lasera daje wiele możliwości lekarzowi i przynosi korzyści dla pacjenta. Lekarz będzie zadowolony z precyzyjnego cięcia bez kontaktu z tkanką, a pacjent – choć pewnie nieświadomie – doceni, że laser dzięki lepszej absorpcji wnika w tkankę w mniejszym stopniu, zmniejszając ryzyko przypadkowych obrażeńa wiec i dając zdecydowanie mniejsze dolegliwości pozabiegowe – wyjaśnia Maciej Michalak.

Dlaczego warto wykorzystać niebieski laser podczas depigmentacji dziąsła?

– Przebarwienia dziąseł wiąże się z wieloma czynnikami etiologicznymi. Na ogół powodowane są przez podstawowe pigmenty: melaninę, melanoidy, oksyhemoglobinę, hemoglobinę zredukowaną, karoten.  Z uwagi, że długość fali 445 nm (laser niebieski) jest znacznie lepiej absorbowana przez melaninę i hemoglobinę niż wiązki konwencjonalnych laserów diodowych o długości fali w przedziale 810-980 nm (lasery podczerwone), zastosowanie lasera niebieskiego wymaga użycia zdecydowanie mniejszej mocy do uzyskania tego samego efektu – wyjaśnia Michalak.

Czytaj także: Kongres: Jacek Matys o zastosowaniu laserów w leczeniu stomatologicznym

Podczas wykładu dr Michalak omówi technikę laserowej depigmentacji dziąsła z analizą przypadków klinicznych na podstawie zdjęć i filmów zabiegowych.

Wykład pt. „Nieablacyjna metoda laserowej depigmentacji dziąsła – możliwości niebieskiego światła” odbędzie się 16 września o godz. 12.00 w Sali 1.G (pawilon 15). Zarejestruj się na Kongres Unii Stomatologii Polskiej tutaj

ZAREJESTRUJ SIĘ
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top