wykładowcy

Kongres: Maciej Michalak o nieablacyjnej depigmentacji dziąsła niebieskim laserem

Maciej Michalak o możliwościach niebieskiego lasera

Dlaczego niebieskie światło lasera najskuteczniej nadaje się do nieablacyjnej depigmentacji dziąsła? Na to pytanie podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej odpowie dr n. med. Maciej Michalak.

Jest 7 października 2014 r. Świat nauki z niecierpliwością czeka na oświadczenie Staffana Normarka, który w imieniu Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosi laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Rok wcześniej wyróżniono naukowców, którzy przeprowadzali skomplikowane doświadczenia w Zderzaczu Hadronów w CERN. Kto tym razem? Kilka chwil napięcia i wszystko już wiadomo – laureatami zostają Japończycy: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło.

Maciej Michalak: depigmentacja dziąsła niebieskim laserem

Maciej Michalak: depigmentacja dziąsła niebieskim laserem

Pewnie tylko nieliczni z dziennikarzy naukowych zgromadzonych podczas ogłoszenia wyników powiązało niebieskie światło z codzienną praktyką stomatologiczną. Tymczasem w japońskich badaniach nie brakowało dowodów, że niebieska dioda laserowa zapewnia lepszą absorpcję światła laserowego w tkance miękkiej przy użyciu mniejszej mocy lasera. Fachowcy w dziedzinie stomatologii – zarówno ci od produkcji sprzętu, jak i jego finalnego wykorzystania w gabinecie – nie mogli obok tego faktu przejść obojętnie.

Jest 16 września 2017 r. Uczestnicy sesji laserowej Kongresu Unii Stomatologii Polskiej podczas CEDE 2017 z niecierpliwością czekają na wykład dr n. med. Macieja Michalaka, który opowie o wykorzystaniu niebieskiego lasera (dedykowanego pracy stomatologa) w procesie nieablacyjnej depigmentacji dziąsła. To wiedza, która z bardzo uzasadnionych powodów nie jest jeszcze powszechna i usystematyzowana przez środowisko stomatologiczne.

dr n. med. Maciej Michalak

dr n. med. Maciej Michalak

– Zastosowanie niebieskiego lasera daje wiele możliwości lekarzowi i przynosi korzyści dla pacjenta. Lekarz będzie zadowolony z precyzyjnego cięcia bez kontaktu z tkanką, a pacjent – choć pewnie nieświadomie – doceni, że laser dzięki lepszej absorpcji wnika w tkankę w mniejszym stopniu, zmniejszając ryzyko przypadkowych obrażeńa wiec i dając zdecydowanie mniejsze dolegliwości pozabiegowe – wyjaśnia Maciej Michalak.

Dlaczego warto wykorzystać niebieski laser podczas depigmentacji dziąsła?

– Przebarwienia dziąseł wiąże się z wieloma czynnikami etiologicznymi. Na ogół powodowane są przez podstawowe pigmenty: melaninę, melanoidy, oksyhemoglobinę, hemoglobinę zredukowaną, karoten.  Z uwagi, że długość fali 445 nm (laser niebieski) jest znacznie lepiej absorbowana przez melaninę i hemoglobinę niż wiązki konwencjonalnych laserów diodowych o długości fali w przedziale 810-980 nm (lasery podczerwone), zastosowanie lasera niebieskiego wymaga użycia zdecydowanie mniejszej mocy do uzyskania tego samego efektu – wyjaśnia Michalak.

Czytaj także: Kongres: Jacek Matys o zastosowaniu laserów w leczeniu stomatologicznym

Podczas wykładu dr Michalak omówi technikę laserowej depigmentacji dziąsła z analizą przypadków klinicznych na podstawie zdjęć i filmów zabiegowych.

Wykład pt. „Nieablacyjna metoda laserowej depigmentacji dziąsła – możliwości niebieskiego światła” odbędzie się 16 września o godz. 12.00 w Sali 1.G (pawilon 15). Zarejestruj się na Kongres Unii Stomatologii Polskiej tutaj

ZAREJESTRUJ SIĘ
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top