Leukoplakia a liszaj płaski – dentysto, znajdź różnicę
Edukacja

Leukoplakia a liszaj płaski – dentysto, znajdź różnicę

Leukoplakia i liszaj płaski to dwa najczęściej występujące w polskiej populacji zaburzenia potencjalnie złośliwe. Zmiany te mają odmienną etiologię, jednak z uwagi na pewne podobieństwa w obrazie klinicznym i histopatologicznym przysparzają lekarzom dentystom sporych trudności diagnostycznych. Jak uniknąć pomyłki?

Diagnostyka leukoplakii i liszaja płaskiego w gabinecie stomatologicznym powinna uwzględniać nie tylko wnikliwe badanie kliniczne, ale również wywiad w kierunku czynników etiologicznych oraz badanie histopatologiczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na zmiany o charakterze leukoplakii brodawkowatej proliferującej oraz zmiany lichenoidalne, które charakteryzują się wyższym ryzykiem transformacji nowotworowej niż typowa leukoplakia oraz liszaj płaski. Nasz szczególny niepokój powinny również budzić wszystkie zmiany, w przypadku których w badaniu mikroskopowym wycinka próbnego stwierdzono dysplazję nabłonka. Postawienie właściwego rozpoznania jest konieczne do wdrożenia skutecznego postępowania terapeutycznego, a pomyłek diagnostycznych niestety nie brakuje – podkreśla dr n. med. Karolina Babiuch, asystent w Katedrze Periodontologii i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej UJ CM w Krakowie, wykładowca 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września).

Leukoplakia – wiedza niezbędna

Wszystkich, którzy chcą nauczyć się prawidłowo rozpoznawać, a także leczyć leukoplakię i liszaja płaskiego zapraszamy na wykład „Leukoplakia a liszaj płaski – podobieństwa i różnice”, który odbędzie się w ramach Panelu Onkologicznego 3. KUSP 19 września 2019 roku.

Podczas trzyczęściowego Panelu zostanie omówiona rola lekarza dentysty w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów głowy i szyi. ZOBACZ CAŁY PROGRAM PANELU.

Dr n. med. Karolina Babiuch

Absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz studiów doktoranckich na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie zakończonych obroną pracy doktorskiej pt. „Znaczenie bezpośredniego obrazowania autofluorescencji tkankowej oraz wybranych cytokin prozapalnych w diagnostyce raka płaskonabłonkowego i zaburzeń potencjalnie złośliwych błony śluzowej jamy ustnej”. Od 2017 roku asystent w Katedrze Periodontologii i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej UJ CM w Krakowie. Specjalista w dziedzinie periodontologii. Uczestniczka wielu kongresów naukowych. Autorka publikacji oraz wystąpień konferencyjnych, w tym na kongresach International Academy of Oral Oncology (IAOO). Laureatka nagrody za doniesienie pt. „Evaluation of NF-kappaB dependent cytokine levels in saliva of patients with oral potentially malignant disorders and oral squamous cell carcinoma” podczas 5. Kongresu IAOO w 2015 roku w Sao Paulo. Członek PTS i PTP.

Czytaj także:

Jak rozmawiać z pacjentem antyendodontycznym?

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES Leukoplakia a liszaj płaski – dentysto, znajdź różnicę

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top