Edukacja

Leczmy mleczaki – temat wciąż na czasie

Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk podczas sesji

O tym dlaczego należy – i to bezwzględnie – leczyć zęby mleczne, z prof. Dorotą Olczak-Kowalczyk, konsultantem krajowym w dziedzinie stomatologii dziecięcej oraz przewodniczącą sesji „Leczmy mleczaki” (2. Kongres Unii Stomatologii Polskiej) rozmawia Lucyna Krysiak (Gazeta Lekarska).

Nie milkną echa sesji poświęconej leczeniu zębów mlecznych, która odbyła się w ramach tegorocznej edycji CEDE. Podczas wydarzenia w kompleksowy sposób omówiono problematykę leczenia „mleczaków”. Temat jest na tyle ważny, że znalazł się również na łamach ostatniego wydania „Gazety Lekarskiej”. Poniżej prezentujemy skrót rozmowy z prof. Dorotą Olczak-Kowalczyk i zachęcamy do lektury pełnej wersji tekstu.

Czytaj także: Klarowne wytyczne leczenia – tego potrzebują dentyści?

O tym, czy leczyć zęby mleczne?

Leczyć i to bezwzględnie. Dowiedziono naukowo i klinicznie, że od tego zależy zdrowie ogólne dziecka i jakość jego życia, gdyż nieleczone mleczaki tak samo bolą jak nieleczone zęby człowieka dorosłego.

O epidemiologii

Od lat w Polsce były prowadzone badania monitorujące stan zdrowia jamy ustnej Polaków, także w grupach dzieci w wieku 3-6 lat, i okazało się, że nadal tylko od kilku do kilkunastu procent mlecznych zębów, które wymagają interwencji stomatologicznej, jest leczonych.

O rekomendacjach dotyczących leczenia zębów mlecznych

Jest ich szereg opracowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (PTSD) i Polski Oddział Sojuszu na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy. Wprawdzie każdy stomatolog dziecięcy wie, jak postępować z dzieckiem, i nie potrzebuje rekomendacji. Dziećmi zajmują się jednak także stomatolodzy tzw. ogólni i dla nich tego rodzaju zalecenia okazują się niezbędne.

O Kongresie Unii Stomatologii Polskiej

Na Kongresie Unii Stomatologii Polskiej chcieliśmy pokazać sposoby radzenia sobie ze zmianami próchnicowymi i różne metody – mniej lub bardziej inwazyjne – w leczeniu próchnicy u dzieci oraz dać lekarzom możliwość ich wyboru. Po kongresie chcemy zebrać wiedzę na ten temat i wydać przewodnik, który – mam nadzieję – znajdzie się w wyposażeniu gabinetu każdego lekarza dentysty.

Czytaj całą rozmowę w Gazecie Lekarskiej oraz na portalu www.gazetalekarska.pl

Profilaktyka pierwotnie pierwotna – ankieta

 

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top