Edukacja

Leczenie próchnicy – a może infiltracja?

Leczenie próchnicy – a może infiltracja?

Jedną z najnowszych metod leczenia wczesnych zmian próchnicowych na powierzchniach stycznych oraz przedsionkowych jest minimalnie inwazyjna technika infiltracji.

Metoda stwarza możliwość uzyskania dobrych efektów estetycznych w leczeniu próchnicy początkowej na powierzchniach przedsionkowych oraz możliwość zatrzymania zmian na powierzchniach stycznych, które w początkowym etapie rozwoju najczęściej nie są widoczne klinicznie – wyjaśnia dr n. med. Renata Zielińska, asystent w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wykładowca 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Dr Zielińska podkreśla, że w przypadkach, kiedy nie stwierdza się obecności ubytku, a głębokość zmiany próchnicowej, zgodnie z oceną radiologiczną spełnia kryteria infiltracji, warto podjąć leczenie mikroinwazyjne. Uniknięcie lub odroczenie ingerencji chirurgicznej umożliwia bowiem dłuższe zachowanie zęba w jamie ustnej.

– Dwuletnie badanie in vivo wykazało, że że infiltracja bezubytkowych zmian próchnicowych o maksymalnej głębokości radiologicznej do ⅓ zewnętrznej warstwy zębiny jest skuteczną metodą hamującą progresję procesu próchnicowego na powierzchniach stycznych – przekonuje dr Renata Zielińska.

Szczegóły badania zostaną zaprezentowane podczas wykładu „Infiltracja – minimalnie inwazyjna metoda leczenia próchnicy początkowej”, który odbędzie się podczas 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2018). Wykład pozwoli na zapoznanie się z zasadami działania żywicy infiltrującej, wskazaniami, klinicznymi aspektami i korzyściami jej stosowania.

Warto dodać, że prezentacja znajduje się w TOP 10 najczęściej wskazywanych tematów Kongresu przez zarejestrowanych już uczestników.

Dr n. med. Renata Zielińska jest absolwentką UM w Łodzi. W 2016 r. uzyskała tytuł dr n. medycznych. W latach 2011-2014 odbyła specjalizację w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Od 1 września 2016 r. jest asystentem w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zobacz także:

Martwica kości po stosowaniu bisfosfonianów – jak leczyć?

 

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top