Edukacja

HIT: kursy kadawerowe na CEDE 2017!

Kursy kadawerowe na CEDE 2017!

Do bogatego programu edukacyjnego tegorocznego CEDE (14-16 września) dołączyły kursy teoretyczno-praktyczne na preparatach ludzkich nieutrwalonych tzw. kadawerach. Współorganizatorem kursów jest Be Active Dentist.  

Kursy kadawerowe to nie lada gratka dla uczestników i wyzwanie dla organizatorów.

– Ta formuła nauki, szczególnie wśród lekarzy stomatologów, nie jest jeszcze tak popularna, jak np. ortopedów, ale zainteresowanie systematycznie rośnie. Powód jest prosty – dzięki preparatom ludzkim oraz specjalnie przygotowanej sali, ćwiczenia odbywają się w warunkach maksymalnie zbliżonych do warunków operacyjnych. To dla lekarza pragnącego w praktyce przećwiczyć procedury lecznicze najlepsze możliwe rozwiązanie – wyjaśnia Ewa Mastalerz z firmy Exactus.

Szkolenie przygotowane w ramach CEDE 2017 odbędzie się w centrum szkoleniowym POZNAŃ LAB w Przeźmierowie k. Poznania, które oferuje świetne zaplecze zabiegowe oraz doświadczenie w prowadzeniu kursów na kadawerach.

– Preparaty wykorzystywane w naszym ośrodku pochodzą od licencjonowanych dostawców posiadających certyfikat FDA, są testowane pod kątem wirusologicznym i nie wykazują aktywności biologicznej. Wysoka jakość preparatów nieutrwalonych świeżo mrożonych zapewnia odpowiedni komfort szkolenia oraz nie powoduje ograniczeń w stosowaniu różnorodnych technik operacyjnych – zapewniają przedstawiciele POZNAŃ LAB.

Organizatorzy CEDE gwarantują uczestnikom transport z terenów wystawowych (MTP) i z powrotem. Kursy będą odbywać się w małych grupach (maksymalnie 12 osób – po 2 osoby do jednego stanowiska operacyjnego).

Co czeka na uczestników CEDE?

W tej chwili można zapisywać się na trzy kursy kadawerowe, wszystkie zapowiadają się wyjątkowo interesująco.

– Będę miał przyjemność poprowadzić pierwszy w Polsce kurs z użyciem tkanki allogennej służącej do pokrywania mnogich recesji dziąsłowych w technice tunelowej – zapowiada lek. dent. Jacek Żurek. – Tkanka, która będzie stosowana, jest jedyną na świecie uwodnioną matrycą kolagenową. Matryca ta jest w pełni resorbowalna i przebudowuje się w tkankę łączną dziąsła – dodaje.

Dr Jacek Żurek jest jednym z wynalazców owej matrycy. W części praktycznej uczestnicy kursu nauczą się: preparacji tunelu, prawidłowego przygotowania materiału allogennego do wszczepienia, łatwej aplikacji materiału oraz odpowiedniej techniki szycia.

Partnerem kursu jest firma Chirmed.

Nie lada gratka czeka na fanów mikrochirurgii endodontycznej. Na kadawerach zabiegu resekcji z wstecznym wypełnieniem kanału będą uczyć dr n. med. Michał Łęski oraz lek. dent. Hubert Gołąbek.

– Po zakończonym kursie każdy z uczestników będzie znał dwie techniki projektowania płata, poradzi sobie z odwarstwianiem płata, szyciem mikrochirurgicznym, kiretażem około wierzchołkowym, resekcją wierzchołka czy wstecznym opracowaniem systemu kanałowego i wypełnieniem cementem MTA – zapowiadają prowadzący.

Partnerami kursu są firmy: Nevadent oraz Acteon.

Ci, którzy chcą poznać praktyczne zastosowanie implantów tytanowych, cyrkonowych oraz indywidualnych w oparciu o badanie CBCT z wykorzystaniem piezo chirurgii powinni zapisać się na kurs, który poprowadzą dr n. med. Maciej Michalak oraz dr n. med. Andrzej Bożyk.

– Kurs zaczniemy od części teoretycznej, podczas której omówimy podstawowe zagadnienia dotyczące implantów tytanowych, ceramicznych i indywidualnych, przygotujemy się do podstawowych zabiegów piezochirurgicznych, porozmawiamy o klasyfikacji i analizie pacjentów. Tę część zakończymy omówieniem planów leczenia z uwzględnieniem rozwiązań implantoprotetycznych – wyjaśnia dr Maciej Michalak.

Warsztaty rozpoczną się od planowania zabiegu na podstawie zdjęcia CBCT głowy pacjenta. Wszyscy uczestnicy będą mogli zaproponować własny plan leczenia, który później po wspólnej akceptacji będzie można zastosować na materiale ludzkim.

– Przewidywany zakres zabiegów to: implantacja dwuczęściowego implanty tytanowego, implantacja dwuczęściowego implantu cyrkonowego (ceramicznego), implantacja implantu indywidualnego (frezowanego na kształt korzenia zęba przeznaczonego do ekstracji), podniesienie dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą (intralift) oraz otwartą (przy pomocy piezochirurgii) czy rozszczepienie wyrostka zębodołowego z natychmiastową implantacją – wylicza dr Andrzej Bożyk.

Autorzy kursu zaznaczają, że z uwagi na niepowtarzalność warunków klinicznych zabiegi wykonane przez poszczególnych uczestników mogą być różne.

Partnerami kursu są firmy: Acteon, Poldent, Liberdent, TAV Dental, Immediateload.

Szczegóły oraz zapisy dostępne są na www.cede.pl.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top