Edukacja

Kongres: Piotr Jurkowski, o tym jak praktycznie wykonać DC/TMD

– Powstałe na podstawie wieloletnich badań naukowych (evidence-based) kryteria diagnostyczne schorzeń skroniowo-żuchwowych DC/TMD, są wiarygodnym narzędziem rozpoznającym schorzenia z dużą czułością i swoistością – przekonuje dr n. med. Piotr Jurkowski, specjalista z zakresu protetyki stomatologicznej, asystent w Katedrze Protetyki Stomatologicznej WUM, wykładowca Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Piotr Jurkowski nie ma wątpliwości, że diagnostyka zaburzeń czynnościowych układu ruchowego narządu żucia jest nieodzownym elementem badania pacjenta. Wykonywane jest ono u pacjenta z określonymi dolegliwościami lub gdy brak jest objawów dysfunkcji w obrębie narządu żucia, ale planowane jest podjęcie leczenia stomatologicznego, szczególnie rozległej rekonstrukcji zwarcia.

– Wczesne rozpoznanie występujących zaburzeń w obrębie mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, umożliwia wprowadzenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego, jak również chroni lekarza przed nieprzyjemnymi następstwami sytuacji, w której kompensowane wcześniej nieprawidłowości, ujawniają się wystąpieniem silnych dolegliwości dopiero po przeprowadzonym już leczeniu. Powstałe na podstawie wieloletnich badań naukowych (evidence-based) kryteria diagnostyczne schorzeń skroniowo-żuchwowych DC/TMD, są wiarygodnym narzędziem rozpoznającym w/w schorzenia z dużą czułością i swoistością. Opracowano je tak, by można było je zastosować w codziennej praktyce lekarskiej – mówi Piotr Jurkowski.

W czasie wykładu podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej autor zaprezentuje, na czym polega badanie, jak rozpoznawane są poszczególne schorzenia mięśni i stawów oraz poda praktyczne wskazówki dotyczące techniki badania na podstawie własnych doświadczeń.

Dr n. med. Piotr Jurkowski jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2009 roku pracuje jako asystent, wcześniej wykładowca w Katedrze Protetyki Stomatologicznej WUM. Specjalista protetyki stomatologicznej, członek zespołu zajmującego się pacjentami z zaburzeniami układu ruchowego narządu żucia. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologii. Prowadzi badania naukowe dotyczące etiologii i diagnostyki bruksizmu. Tematem jego pracy doktorskiej była „Ocena wpływu stresu na wystepowanie bruksizmu”. Autor kilkunastu publikacji naukowych i wykładowca na konferencjach w Polsce i za granicą. Klinicznie zajmuje się głównie protetyką, implantoprotetyką oraz leczeniem pacjentów ze schorzeniami skroniowo-żuchwowymi.

Podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej poprowadzi wykład – „DC/TMD – jak to praktycznie wykonać”.

Pełny program Kongresu wkrótce na www.cede.pl

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top