Edukacja

Kongres: Luiza Grzycka-Kowalczyk o diagnostyce obrazowej zatok szczękowych

Aby zrozumieć dobrze patologię zatok, niezbędna jest wiedza w zakresie ich prawidłowej budowy i funkcjonowania, czyli anatomii i fizjologii. Tak naprawdę rolę zatok przynosowych widać dopiero, gdy przestają działać prawidłowo – przekonuje dr n. med. Luiza Grzycka-Kowalczyk z I Zakładu Radiologii Lekarskiej i Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wykładowca Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Luiza Grzycka-Kowalczyk w Poznaniu przedstawi temat „Diagnostyka obrazowa zatok szczękowych dla lekarzy dentystów”.

– Zapalenie zatok obocznych nosa to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń górnych dróg oddechowych.  Jest w kręgu zainteresowań nie tylko laryngologów czy radiologów lecz również lekarzy dentystów. Zatoki szczękowe przez swoją lokalizację w trzonie szczęki podatne są na powikłania spowodowane źle dobranym leczeniem zębów. Często występują komplikacje, np. po leczeniu implantologicznym czy kanałowym. Czasami na skutek przewlekającego się zapalenia zatok dochodzi do zmian okołokorzeniowych zębów. W schorzeniach laryngologicznych badanie obrazowe ma bardzo duże znaczenie, ponieważ stanowi ono znakomite uzupełnienie obrazu klinicznego – zapowiada.

W trakcie wykładu podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej omówiony zostanie rozwój zatok przynosowych, ich anatomia prawidłowa a także najczęstsze schorzenia w obrazach tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Dr n. med. Luiza Grzycka – Kowalczyk, absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie, pracownik I Zakładu Radiologii Lekarskiej UM w Lublinie, kierowanego przez profesora Andrzeja Dropa – jednego z pierwszych w Polsce dysponującego wielorzędową tomografią komputerową. Brała udział w tłumaczeniu na język polski kilku podręczników radiologicznych, w roku 2007 obroniła doktorat z zakresu obrazowania TK zatorowości płucnej. Rok później zdała egzamin specjalizacyjny.  Poza pracą zawodową nieliczny czas wolny spędza z synem i mężem najchętniej żeglując po Mazurach lub próbując nadążyć za nimi na nartach.

Pełny program Kongresu Unii Stomatologii Polskiej na www.cede.pl

 

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top