Edukacja

Klarowne wytyczne leczenia – tego potrzebują dentyści?

Klarowne wytyczne leczenia – tego potrzebują dentyści?

Czy frekwencja podczas niektórych sesji 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2018) podpowiada jakiej wiedzy potrzebuje współczesny lekarz dentysta ogólnie praktykujący?

Sesje poświęcone: racjonalnej antybiotykoterapii w gabinecie stomatologicznym, leczeniu ciężarnych oraz leczeniu zębów mlecznych zgromadziły w sumie blisko 700 uczestników. Choć trwały po kilka godzin, na palcach u jednej ręki można było policzyć osoby, które nie wytrzymywały do końca. Pytania zadawane prelegentom w formie SMS nierzadko przeradzały się w osobne dyskusje. Nie brakowało również długich rozmów w kuluarach. Tematyczny strzał w „10”?

Czytaj także: CEDE 2018 – powiew świeżości

– Nie jesteśmy zaskoczeniu tym faktem. Antybiotykoterapia, opieka stomatologiczna nad ciężarnymi czy dziećmi, to zagadnienia, które budzą wiele wątpliwości w codziennej praktyce lekarza dentysty, zwłaszcza tego, który zajmuje się szerokim spektrum leczenia. Aktualna wiedza, podana w pigułce, w przystępny sposób stanowi ogromną wartość, szczególnie gdy wzbogacana jest o doświadczenie ekspertów spoza stomatologii – np. chirurgów, mikrobiologów, ginekologów. Okazuje się, że lekarze mają wiele pytań nie tylko związanych z medycznym aspektem konkretnych procedur, ale również prawnym. To wątek, który często przewijał się w dyskusjach. W kolejnych latach z pewnością będziemy kontynuować taką formułę, choć już planujemy niespodzianki, które sprawią, że sesje będą jeszcze lepsze – uważa prof. Marzena Dominiak, przewodnicząca Rady Naukowej Kongresu.

Ci, którzy przyjechali do Poznania mają handicap wiedzy. Pozostałym pozostaje czekać na zbiorcze skrypty z sesji, które wkrótce zostaną podane do wiadomości publicznej.

KOMENTARZE

Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk podczas sesjiPROF. DOROTA OLCZAK-KOWALCZYK (opiekun merytoryczny sesji „Leczmy mleczaki” oraz „Nie bójmy się ciężarnej!”)

Podczas obu sesji zostały przedstawione praktyczne wskazówki, jak sobie radzić w różnych sytuacjach klinicznych. Lekarze nie tylko otrzymali odpowiedź na pytanie o aktualnie rekomendowane procedury profilaktyczne i lecznicze, ale także jaka jest ich skuteczność i od czego zależy. Uczestników z pewnością zaskoczył fakt, że niekoniecznie należy odrzucać „stare” metody postępowania leczniczego. Pokazano przydatność różnych metod ograniczania ryzyka próchnicy zębów mlecznych, w tym także metodę stabilizacji próchnicy z zastosowaniem azotanu srebra. W sesji dotyczącej kobiet ciężarnych prof. Tomasz Konopka wyjaśnił, że wykonanie skalingu z zastosowaniem ultradźwięków u ciężarnej nie wiąże się z niebezpieczeństwem, a prof. Tomasz Kaczmarzyk przedstawił w jaki sposób poradzić sobie w przypadku wystąpienia ropnia okołozębowego.

Cieszę się, że podczas sesji udało się rozwiać wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa wykonywania zębowych zdjęć radiologicznych i ekstrakcji zębów u kobiet w czasie ciąży oraz zasad stosowania farmakoterapii. W sesji dotyczącej mleczaków lekarze byli najbardziej zainteresowani metodami leczniczymi umożliwiającymi minimalnie inwazyjne i bezbolesne leczenie próchnicy u dzieci, metodami znieczulania dziecka do zabiegów stomatologicznego. Zainteresowanie wzbudziło także postępowanie w przypadku powikłań zapalnych i zasadność stosowania antybiotykoterapii.

 Doc. Tomasz Kaczmarzyk podczas sesji

DR HAB. N. MED. TOMASZ KACZMARZYK (opiekun merytoryczny sesji „Racjonalna antybiotykoterapia w gabinecie stomatologicznym”)

Celem sesji było uświadomienie palącej potrzeby racjonalizacji stosowania antybiotyków w stomatologii oraz zapoznanie uczestników z rekomendacjami stworzonymi przez zespół ekspertów PTS. Lekarze od lat przyzwyczajeni są do szerokiego stosowania antybiotyków. Tymczasem, w stomatologii mają one znaczenie marginalne. Do rzadkości należą sytuacje kliniczne, co do których istnieją silne dowody naukowe na zasadność profilaktycznego stosowania antybiotyków w zapobieganiu zakażeniom pozabiegowym. Z kolei, w terapii zakażeń zębopochodnych kluczowe znaczenie ma leczenie chirurgiczne i usunięcie przyczyny infekcji, natomiast podanie antybiotyku uzasadnione jest tylko w wyjątkowych przypadkach, i niemal zawsze jest postępowaniem uzupełniającym w stosunku do leczenia miejscowego, które nierzadko jest przez lekarzy pomijane.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top