Edukacja

Interdyscyplinarne podejście do leczenia dzieci z brakami zębowymi

Interdyscyplinarne podejście do leczenia dzieci z brakami zębowymi

Wczesna utrata lub wrodzony brak uzębienia na tle zaburzeń rozwojowych, genetycznych lub z przyczyn środowiskowych, dotyka dużą liczbę młodych pacjentów. Jakie zadanie staje przed stomatologami – zastanawia się prof. Joseph Shapira, ekspert w dziedzinie stomatologii dziecięcej z Izraela.

Nie ma wątpliwości, że braki w uzębieniu prowadzą do utraty funkcji i zaburzenia wzrostu wyrostka zębodołowego, przyczyniając się do powstawania problemów natury estetycznej, negatywnie wpływających na rozwój psychiczny małego dziecka. Wątpliwości pojawiają się, gdy rozważamy rolę lekarza dentysty w procesie interdyscyplinarnego leczenia.

– Niezwykle ważnym celem dla stomatologów dziecięcych jest rehabilitacja obszarów bezzębnych, zapewniająca zachowanie pionowego wymiaru kości a tym samym funkcji, estetyki, prawidłowego rozwoju mowy, jak również zapewnienie prawidłowego rozdrabniania i połykania pokarmu oraz prawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego a w konsekwencji poprawa poczucia własnej wartości dzieci dotkniętych brakami zębowymi – uważa prof. Shapira.

W Poznaniu, podczas 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, światowej sławy specjalista, przedstawi teoretyczne podstawy oceny wzrostu i rozwoju oraz zalecenia dotyczące opracowania planu leczenia u pacjentów pediatrycznych leczonych przy pomocy implantów. Będą również przypadki.

– Prezentacja przedstawia dwa przypadki kliniczne dzieci w wieku 4 i 5,5 lat, dotkniętych hipohydrotyczną dysplazją ektodermalną, leczonych interdyscyplinarnie przez nas zespół przy pomocy implantów oraz wsparcia różnych technik behawioralnych i sedacji – zapowiada wykładowca.

I dodaje, że rehabilitacja protetyczna na implantach nie jest leczeniem z wyboru u wszystkich pacjentów pediatrycznych – jedynie w przypadkach rozległych braków uzębienia lub całkowitego bezzębia. W tych wyjątkowych sytuacjach dobre samopoczucie psychiczne, stabilna rehabilitacja narządu żucia oraz zachowanie jego funkcji i estetyki warte są rozważenia leczenia implantoprotetycznego.

Wykład pt. „Interdyscyplinarne podejście do leczenia dzieci z brakami zębowymi” odbędzie się w ramach sesji HOT TOPIC: Leczmy mleczaki!, zaplanowanej na 22 września (sobota). W ramach dyskusji ekspertów poznamy odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Czy leczymy i czy warto leczyć mleczaki czyli konsekwencje zaniedbań stomatologicznych w okresie uzębienia mlecznego?
  • Jak leczyć powikłania zakażeń zębopochodnych u dzieci?
  • Jak planować opiekę stomatologiczną nad dzieckiem – czy oceniać ryzyko próchnicy i jak je zmniejszyć?
  • Jak wyglądają aktualne koncepcje w leczeniu próchnicy nieubytkowej i ubytkowej zębów mlecznych?
  • Kiedy i jak znieczulić dziecko do zabiegu stomatologicznego?
  • Jak prowadzić leczenie endo zębów mlecznych?
  • Jak leczyć zakażenia zębopochodne u dzieci?

Czytaj także: 

Jak naprawić bardzo zniszczony ząb

Leczenie próchnicy – a może infiltracja?

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top