Edukacja

Kongres: Stefan Fickl – implantacja w strefie estetycznej natychmiastowa czy odroczona?

Stefan Fickl - implantacja w strefie estetycznej (Kongres Unii Stomatologii Polskiej, CEDE 2017)

Demonstracja klinicznego podejścia do odbudowy nierokujących zębów w strefie estetycznej czeka na uczestników wykładu prof. Stefana Fickla, podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2017, 14-16 września). Prelekcja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.

Zapowiadając wykład pt.  Implanty w strefie estetycznej – implantacja natychmiastowa czy odroczona specjalista z Niemiec przypomina, że w literaturze naukowej można spotkać się ze stwierdzeniami, że ekstrakcji zęba towarzyszy znaczna utrata objętości wyrostka zębodołowego.

– W szczególności w wymiarze poziomym obserwujemy, jako skutek zaniku tkanek, redukcję wyrostka do 50 proc. w porównaniu z pierwotnym wymiarem zębodołu. Możliwość wyboru implantów ma duże znaczenie w procesie leczenia, zwłaszcza w odcinku przednim, dlatego też redukcja wyrostka jest nie do przyjęcia ze względów zarówno estetycznych jak i funkcjonalnych. Z tego powodu klinicyści i naukowcy opracowali koncepcje leczenia, które pomogą ograniczyć zanik tkanek po ekstrakcji zęba. Jednym z możliwych rozwiązań wydaje się być wprowadzenie implantów bezpośrednio po zabiegu ekstrakcji oraz uzupełnianie zębodołu ksenogenicznym substytutem kości. Ponadto można zapewnić podparcie dla tkanek miękkich przez wspomagające zabiegi augmentacyjne oraz/lub natychmiastowe korony tymczasowe. W przypadkach, gdy natychmiastowa implantacja nie jest możliwa, zalecane jest zastosowanie technik zachowujących wyrostek oraz hamujących poekstrakcyjny zanik tkanek – wyjaśnia ekspert Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Celem prezentacji prof. Stefana Fickla będzie demonstracja klinicznego podejścia do odbudowy nierokujących zębów w strefie estetycznej.

Wykład tłumaczony symultanicznie na język polski rozpocznie się 16 września o godz. 12 w sali 1.E (pawilon 15). Zobacz program Kongresu Unii Stomatologii Polskiej i zarejestruj się na edukacyjne wydarzenie roku – tutaj.

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top