Edukacja

Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia nowotworów

– Higienistka stomatologiczna może odgrywać istotną rolę w rekonwalescencji powikłań po leczeniu onkologicznym – przekonuje hig. stom. Paulina Staroń, wykładowca IV Ogólnopolskiego Zjazdu Higienistek i Asystentek, który odbędzie się w ramach 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września).

Hig. stom. Paulina Staroń (na zdjęciu) zwraca uwagę, że radioterapia i chemioterapia oraz leczenie chirurgiczne są podstawowymi terapiami w rozpoznaniu nowotworu w obrębie głowy i szyi.

hig. stom. Paulina Staroń– Leczeniu często towarzyszą objawy uboczne, które mają duży wpływ na komfort życia pacjenta. Higienistka stomatologiczna może odgrywać dużą rolę w rekonwalescencji powikłań po leczeniu onkologicznym – podkreśla.

Efektem ubocznym, który występuje najczęściej podczas radio lub chemioterapii rejonu głowy i szyi jest zapalenie błony śluzowej jamy ustnej określanej jako mucositis. Mucositis, czyli zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zlokalizowane w obrębie jamy ustnej określane jest jako oral mucositis, a zlokalizowane w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego – jako gut MBI (GMBI).

– Zmiany w jamie ustnej pojawiają się najczęściej na nierogowaciejącej błonie śluzowej policzków, warg, dna jamy ustnej, bocznych i brzusznej powierzchniach języka, a także na podniebieniu miękkim, ale mogą obejmować również inne obszary jamy ustnej. Kolejnym skutkiem ubocznym, który występuje w 99 proc. przypadków jest kserostomia, grzybica jamy ustnej, próchnica popromienna i aktualnie już rzadko osteoradionekroza – martwica kości – tłumaczy Paulina Staroń.

Więcej o standardach postępowania w higienie jamy ustnej pacjentów leczonych radioterapią oraz chemioterapią w obrębie głowy i szyi dowiedzą się uczestnicy wykładu zaplanowanego na piątek 20 września. Podczas prezentacji Paulina Staroń opowie jakie powikłania występują po leczeniu onkologicznym, a także, jak zmniejszyć skutki uboczne leczenia oraz jak przygotować pacjenta do terapii.

Dypl. hig. stom. Paulina Staroń

Absolwentka szkoły medycznej w Zabrzu. Studentka na wydziale Zdrowie Publiczne o specjalizacji higiena dentystyczna .Swoje doświadczenie zdobyła poprzez pracę w gabinetach stomatologicznych o różnych specjalizacjach takich jak chirurgia szczękowa, periodontologia, ortodoncja, protetyka oraz stomatologia zachowawcza. Członek Polskiej Grupy Specjalistów ds. Profilaktyki i Leczenia Powikłań w Jamie Ustnej. Aktualnie pracuje w Gliwickim Instytucie – Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej, gdzie samodzielnie zajmuje się profilaktyką, przygotowaniem pacjentów do terapii oraz wspomaganiem pacjentów podczas ciężkiego leczenia onkologicznego.

Czytaj także: 

Lekarzu, zwolnij higienistkę…na Zjazd!

IV Ogólnopolski Zjazd Higienistek i Asystentek – rejestracja otwarta

IV Ogólnopolski Zjazd Higienistek i Asystentek – siła w nas!

ZAREJESTRUJ SIĘ Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia nowotworów

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top