Wystawa

GWIAZDY CEDE. Maciej Michalak: Witamina „BAD” dla wszystkich

GWIAZDY CEDE. Maciej Michalak: Witamina „BAD” dla wszystkich

– Aktywnym można być na 1000 sposobów, stąd nie brakuje okazji do okazywania przywiązania dla stomatologicznej wspólnoty jaką tworzymy. To naturalny odruch, niezależnie, czy jesteśmy uczestnikami piłkarskich mistrzostw świata lekarzy, czy jedziemy wędkować w ciekawe miejsca – mówi w rozmowie z CEDEnews.pl dr n. med. Maciej Michalak, prezes zarządu Fundacji Be Active Dentist, która do plebiscytu GWIAZDY CEDE zgłosiła iBAD – Instytut Be Active Dentist.

CEDEnews.pl: Ostatnio kilku członków Be Active Dentist uczestniczyło w ekstremalnym biegu z przeszkodami Runmageddon, który odbywał się w Krakowie. Na fotograficznej relacji z wydarzenia widać ubłoconych, spoconych, morderczo zmęczonych facetów, ale szczęśliwych, prezentujących flagi BAD. Do ilu miejsc zabraliście już żółte symbole Fundacji?

Dr n. med. Maciej Michalak: W koszulkach w kolorze moro jeździliśmy czołgami i amfibiami na poligonie, w szalikach BAD szusowaliśmy na nartach i deskach we włoskich Alpach. Z szalikami byliśmy także na meczach piłki nożnej Juventusu Turyn czy Realu Madryt. Barwy BAD można było zobaczyć podczas największych wydarzeń stomatologicznych np. Kongresów FDI w Bangkoku czy Poznaniu, wystaw branżowych, zagranicznych wyjazdów w ramach wolontariatu oraz na szczycie Kilimandżaro. Mieliśmy własnego busa, legendarnego VW T2 oklejonego logo BAD, ale niestety spłonął…

CEDEnews.pl: Jak to jest, że robiąc tyle ciekawych rzeczy nie zapominacie, że jesteście stomatologami?

Dr n. med. Maciej Michalak: Bo właśnie taka jest idea BAD. Połączyła nas pasja do stomatologii, rozwoju, ale i wszelkich aktywności. Aktywnym można być na 1000 sposobów, stąd nie brakuje okazji do prezentacji przywiązania dla wspólnoty jaką tworzymy. To naturalny odruch, niezależnie, czy jesteśmy uczestnikami piłkarskich mistrzostw świata lekarzy jak lek. dent. Jakub Łada, czy jedziemy wędkować w ciekawe miejsca jak dr n. med. Andrzej Bożyk.

Nie zapominajmy, że BAD jest przede wszystkim organizatorem kursów czy szkoleń. Celem projektu iBAD – Instytut Be Active Dentist jest umożliwienie rozwoju lekarzom dentystom poprzez organizację nieszablonowych eventów, na których gościmy czołowych wykładowców z Polski i zagranicy. Jesteśmy organizatorami międzynarodowych konferencji i szkoleń (m.in. Wrocflow, DentalNews, ExtremActive, SnowActive czy ProsthActive), prowadzimy badania naukowe przy współpracy z laboratorium CSI PWSZ w Chełmie. Staramy się podejmować wyzwania wykraczające poza przyjęte schematy nauczania, przykładem jest gabinet na żywo LiveSurgery (FDI 2016) czy planowane kursy na cadaverach (CEDE 2017).

W wielu przypadkach nasze szkolenia różnią się od innych tym, że oprócz nauki znajdujemy czas na własne hobby: narciarstwo, nurkowanie, windsurfing. Najpiękniejsze w tym jest to, że bardzo chętnie do takiej formuły dołączają nieco bardziej doświadczeni lekarze, często prowadzący nasze szkolenia. To pokazuje, że ludzie potrzebują „witaminy BAD”.

BAD stawia na edukację i rozwijanie pasji

CEDEnews.pl: Czujecie się młodą siłą polskiej stomatologii? Wielu z was zrobiło już doktoraty, część ma otwarte przewody, prowadzicie własne praktyki lub pracujecie w renomowanych klinikach, prowadzicie kursy. A wszyscy macie po ok. 30 lat! 

Dr n. med. Maciej Michalak: Jeżeli aktywność czy pomysłowość można przeliczyć na siłę oddziaływania, to w pewnym sensie tak. Większość z nas wychowało środowisko Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii, które od zawsze działało prężnie i aktywnie. Po tym jak część z nas opuściła – z oczywistych przyczyn – szeregi organizacji studenckiej powstała pewna luka, którą chcieliśmy czymś wypełnić. W pewnym sensie BAD to kontynuacja naszych studenckich ambicji. Do tej pory stale współpracujemy z PTSS, a wielu członków PTSS należy do BAD. Wspieramy się, motywujemy, uczymy nawzajem, ale każdy obrał swoją ścieżkę zawodową. Cieszymy się jednak z każdego sukcesu członka BAD.

CEDEnews.pl: Takie sukcesy nie budzą zazdrości, konfliktów?

Dr n. med. Maciej Michalak: Robimy swoje, nie kalkulujemy. Nasze grono jest otwarte dla wszystkich. Nie mamy monopolu na nieomylność stąd zapraszamy do grona Ambasadorów BAD wybitnych przedstawicieli świata stomatologii z Polski i zagranicy. Mentorzy w zawodach medycznych w dalszym ciągu znaczą wiele. Nie chodzi tutaj wyłącznie o doświadczenie stricte warsztatowe, ale także o wskazówki pozwalające z dystansem spojrzeć na codzienność, problemy, ale także uczące współpracy w zespole czy pracy z drugim człowiekiem. Jesteśmy ogromnie dumni, że Ambasadorami BAD są m.in. prof. Marek Ziętek, prof. Markus Hurzeler, dr Miguel Stanley czy dr Marius Steigman. Oni wszyscy swoją postawą są wzorcem do naśladowania i bywają natchnieniem dla aktywnych dentystów.

CEDEnews.pl: Czy wciąż zarząd BAD prowadzi cykliczne narady przez skype lub FB?

Dr n. med. Maciej Michalak: Tak (uśmiech).Pracujemy w różnych miejscach Polski, więc taka komunikacja ułatwia omawianie najważniejszych spraw, podejmowanie decyzji czy inicjatyw.

CEDEnews.pl: Grupa trzymająca władzę…

Dr n. med. Maciej Michalak: Raczej grupa, która nie lubi bierności i szybko włącza się w realizację kolejnych projektów. Wystarczy hasło i jesteśmy gotowi działać. Jak wspominałem, to nie jest grupa zamknięta, wręcz przeciwnie. Każdy kto zrozumie naszą pasję może nazwać swoją praktykę BAD Clinic, a mamy ich już ponad 10 w całym kraju.

CEDEnews.pl: Organizujecie szkolenia i konferencje, wydajecie własne pismo, wasz profil na FB polubiło już prawie 5 tys. osób. Pewnie jesteście „łakomym” kąskiem dla wielu firm z sektora dentystycznego?

Dr n. med. Maciej Michalak: Wolę określenie „parterem do współpracy”. Nie narzekamy na brak propozycji, ale w wielu przypadkach sami jesteśmy ich inicjatorami. To nie jest tak, że BAD to organizacja wyłącznie dla młodych, niedoświadczonych stomatologów. Są wśród nas także starsi lekarze, ale i technicy czy higienistki. Wysiłek włożony w rozwój BAD pozwala nam swobodnie decydować w jaki projekt się angażujemy. Liczy się przede wszystkim dobro organizacji, jej członków, zgodność ze statutem.

 Głosuj na iBAD

[totalpoll id=”1072″]
[totalpoll id=”1163″]
[totalpoll id=”1182″]
[totalpoll id=”1311″]

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top