Edukacja

Kongres: Ewa Kalecińska o możliwościach adaptacyjnych pacjenta

Ewa Kalecińska, Kongres Unii Stomatologii Polskiej, CEDE 2017

Jak kwalifikować pacjenta? Jak planować leczenie, które często wymaga równocześnie koordynacji pracy kilkuosobowego zespołu? Na co zwrócić szczególną uwagę, żeby spokojnie i skutecznie realizować zaplanowane leczenie? – na te oraz inne pytania podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej odpowie dr n. med. Ewa Kalecińska.

Dr n. med. Ewa Kalecińska, specjalista protetyk, osteopata, coach, nie ma wątpliwości, że satysfakcja z efektywnie przeprowadzonego leczenia jest dla lekarzy nagrodą samą w sobie.

– Brak powodzenia w leczeniu często traktujemy jako osobistą porażkę. Jeżeli jeszcze wiemy że dołożyliśmy wszelkich starań żeby leczenie przebiegło sprawnie, a mimo to efekty nie są zadowalające, to zniechęcenie i frustracja, które często pojawiają się w takich sytuacjach, potrafią nam zatruć życie, nie tylko zawodowe. Wtedy mogą pojawić się pytania: Jak kwalifikować pacjenta? Jak planować leczenie, które często wymaga równocześnie koordynacji pracy kilkuosobowego  zespołu. Na co zwrócić szczególną uwagę, żeby spokojnie i skutecznie realizować zaplanowane leczenie? – wyjaśnia prelegentka Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Kalecińska podkreśla, że umiejętność określenia zdolności adaptacyjnych pacjenta, weryfikacja czy może odzyskać pewien zakres tych zdolności w czasie, uświadomienie pacjentowi w jaki sposób może to zrobić, ewentualnie skierowanie pacjenta w tym celu do odpowiednich specjalistów, pozornie wydłużają fazę kwalifikacji do leczenia i planowanie, może nawet zniechęcają pewne osoby, ale w efekcie zwiększają szansę na powodzenie naszego postępowania.

– Lekarze i pacjenci wiedząc, że świadomie rozpoczynają odpowiednią procedurę leczniczą w najlepszym dla siebie czasie, czują się bezpieczni i spokojni, co sprzyja podejmowaniu właściwych decyzji i tworzeniu sprzyjających warunków do regeneracji organizmu podczas wprowadzanych zmian – zauważa.

Wykład pt. „Możliwości adaptacyjne pacjenta a powodzenie postępowania terapeutycznego” odbędzie się 16 września w godz. 16-17 (Pawilon 15 – poziom 1, Sala 1.C).

Zarejestruj się na Kongres Unii Stomatologii Polskiej tutaj

Dr n. med. Ewa Kalecińska, specjalista protetyk, osteopata, coach. Prowadzi prywatną praktykę od 1994 roku. W latach 1997- 2008 asystent w Katedrze Protetyki Stomatologicznej i w Zakładzie Zaburzeń Czynności Narządu Żucia AM we Wrocławiu. W latach 1998 i 2000 uczestnik podyplomowego szkolenia z zakresu okluzodoncji na Uniwersytecie w Lille – Francja u prof. Dupas, w ramach stypendium Rządu Francuskiego. Główne tematy prowadzonych badań to:

  • axiografia, w tym współopracowanie programu komputerowego do analizy wyników uzyskiwanych w badaniu axiografem mechanicznym Quick – Axis (2005);
  • postępowanie stomatologiczne u pacjentów chrapiących i z bezdechem sródsennym;
  • związki między postawą a narządem żucia u pacjentów stomatologicznych, podsumowane w 2008 r. obroną pracy doktorskiej pt.: ,,Zmienność parametrów charakteryzujących postawę ciała w zależności od warunków zwarciowych”

Powyższe prace uzyskały wyróżnienia i nagrody na międzynarodowych konferencjach GIRSO – Groupement International pour la Recherche Scientifique en Stomatologie et Odontologie w latach 1998-2002.

Autor i współautor  30 publikacji i  67 doniesień zjazdowych.  W 2009 r. ukończyła szkolenie z zakresu coachingu skierowanego na rozwiązania w Erickson College International – Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 2013 r. 5-letnie podyplomowe studia z zakresu Medycyny Osteopatycznej – Akademia Osteopatii-OSD Hamburg .

Zdobywana wiedza, obserwacje kliniczne, współpraca z innymi specjalistami, a także wieloletnie zainteresowanie rolą emocji i odżywiania w procesie rehabilitacji spowodowało, że prowadzona praktyka  stomatologiczno-osteopatyczna uwzględnia holistyczne podejście w spojrzeniu na pacjenta.

 

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top