Edukacja

Kongres: Ewa Dolińska o białkach macierzy szkliwa we współczesnych protokołach regeneracyjnych

Ewa Dolińska, Kongres Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2017)

Dr n. med. Ewa Dolińska to kolejny potwierdzony prelegent Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, który odbędzie się w ramach CEDE 2017. Podczas sesji periodontologicznej opowie o miejscu białek macierzy szkliwa we współczesnych protokołach regeneracyjnych.

Ewa Dolińska, prelegentka Kongresu Unii Stomatologii Polskiej na łamach cedenews.pl, tak zapowiada swój wykład.

– W przebiegu zapalenia przyzębia często dochodzi do powstania ubytków śródkostnych. Ich obecność negatywnie wpływa na długoterminową prognozę zęba. Za optymalny wynik leczenia ubytku śródkostnego uważa się regenerację tkanek przyzębia z wytworzeniem nowego cementu funkcjonalnie połączonego z nowo powstałą kością. Aby to uzyskać stosuje się wiele różnych technik regeneracyjnych w tym z zastosowaniem białek macierzy szkliwa (EMD). Białka te wykazują wielokierunkową aktywność biologiczną co wpływa na gojenie i regenerację tkanek przyzębia. Zostało to potwierdzone badaniami histologicznymi. Głównym wskazaniem do zastosowania EMD są podtrzymujące ubytki śródkostne. W przypadku ubytków niepodtrzymujących należy rozważyć dodatkowe zastosowanie biomateriału. EMD są wykorzystywane w chirurgii periodontologicznej od 20 lat i ich skuteczność kliniczna jest bardzo dobrze udokumentowana – pisze.

Dr n. med. Ewa Dolińska ukończyła studia na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologii Akademii Medycznej w Białymstoku w 2003 roku. Bezpośrednio po stażu podyplomowym rozpoczęła pracę jako asystent w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii Akademii Medycznej w Białymstoku. Od 2006 roku pracuje w Zakładzie Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W 2009 roku obroniła pracę doktorską. W roku 2010 uzyskała specjalizację z periodontologii. Jest współautorką 41 prac pełnotekstowych w tym 24 oryginalnych prac badawczych w czasopismach recenzowanych. Tematyka opublikowanych prac dotyczy niechirurgicznego oraz chirurgicznego leczenia przyzębia, procesów immunologicznych zachodzących w przyzębiu oraz leczenia chorób błony śluzowej jamy ustnej. Współautorka książki „Regeneracja tkanek przyzębia”.

CEDE to najważniejsza wystawa stomatologiczna w Centralnej i Wschodniej Europie. Każdego roku w Poznaniu prezentuje swoją ofertę kilkaset firm z całego świata. CEDE odwiedza kilkanaście tysięcy osób.

W 2017 r. CEDE będzie towarzyszył Kongres Unii Stomatologii Polskiej. W prace nad przygotowaniem programu naukowego Kongresu zaangażowali się wybitni przedstawiciele najważniejszych dziedzin stomatologii oraz nauk pokrewnych. Przewodniczącą Rady Naukowej Kongresu jest prof. Marzena Dominiak. Pełny program Kongresu Unii Stomatologii Polskiej dostępny jest na www.cede.pl.

 

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top