Dziecko z cukrzycą u stomatologa
Edukacja

Dziecko z cukrzycą u stomatologa

Nauka nie ma wątpliwości, zaburzenia metaboliczne stwierdzane w cukrzycy prowadzą do zmian patologicznych w jamie ustnej. Co powinien o nich wiedzieć lekarz dentysta?

Jak przypomina dr n. med. Bodga Skowrońska, specjalista pediatrii, endokrynologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej z Kliniki Diabetologii i Otyłości Wieku Rozwojowego w Poznaniu, wykładowca 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, cukrzyca jest, obok astmy oskrzelowej, najczęstszą chorobą przewlekłą wieku rozwojowego. Liczba chorych dzieci na świecie systematycznie rośnie, również w Polsce, szczególnie wśród najmłodszych grup wiekowych 0-4 i 5-9 lat. Dlaczego to dane, które powinni znać również dentyści?

– Zaburzenia metaboliczne stwierdzane w cukrzycy prowadzą do zmian patologicznych w jamie ustnej. U dzieci z cukrzycą, szczególnie niewyrównaną metabolicznie, częściej występują: próchnica zębów, zakażenia grzybicze i bakteryjne, choroby przyzębia, zmniejszone wydzielanie śliny. Lekarz stomatolog jest ważnym członkiem zespołu terapeutycznego, do którego trafi dziecko z cukrzycą, leczone nie tylko insuliną, ale również korzystające, wraz z rodzicami, z nowych technologii – podkreśla dr Skowrońska.

Czytaj także: 

Stomatolog: lekarz czy usługodawca?

Tematyka wykładu, który specjalistka wygłosi podczas panelu „Pacjent z chorobami ogólnoustrojowymi w gabinecie stomatologicznym”(3. KUSP, 20 września 2019 r.) obejmuje epidemiologię i charakterystykę kliniczną najczęstszych typów cukrzycy u dzieci, nowoczesne metody leczenia cukrzycy w wieku rozwojowym, w tym omówienie najnowszych metod insulinoterapii i systemów monitorowania glikemii.

– Podczasz szkolenia odpowiemy na pytanie czy cukrzyca u dzieci możemy nazwać już epidemią, omówimy obraz kliniczny i diagnostykę cukrzycy typu 1 i innych typów cukrzycy w wieku rozwojowym, a także cele terapii cukrzycy. Uczestnicy nauczą się także rozpoznawać i unikać hiperglikemii i hipoglikemii. Porozmawiamy także o chorobach przyzębiach jako szóstym powikłaniu cukrzycowym i nowych technologiach diabetologicznych w gabinecie stomatologicznym – zachęca autorka wykładu.

Dr med. Bogda Skowrońska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, specjalista pediatrii, endokrynologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej, pracuje w Klinice Diabetologii i Otyłości Wieku Rozwojowego w Poznaniu oraz w Poradni Diabetologicznej dla Dzieci. Jest autorką i współautorką ponad 180 prac i publikacji naukowych oraz artykułów popularno-naukowych w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Jej praca doktorska poświęcona była problemowi czynności sekrecyjnej komórek beta wysp trzustkowych u dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. Jest zaangażowana nie tylko w dydaktykę akademicką, ale również edukację podyplomową. Prowadzi wykłady w ramach obowiązkowych kursów specjalizacyjnych w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES Dziecko z cukrzycą u stomatologa
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top