Naukowy Zawrót Głowy

Dr Piotr Szymor: w pracy naukowej przychodzi moment powiedzenia „sprawdzam”

Dr Piotr Szymor: w pracy naukowej przychodzi moment powiedzenia „sprawdzam”

– O tym, co młodemu naukowcowi może dać udział w sesji „Naukowy Zawrót Głowy – nowości w nauce” (Kongres Unii Stomatologii Polskiej, CEDE) – opowiada dr n. med. Piotr Szymor, lekarz praktyk, pracownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, laureat* części doktorskiej sesji AD 2017.

CEDEnews: Czy warto wziąć udział w sesji „Naukowy Zawrót Głowy – nowości w nauce” jako prelegent lub słuchacz?

Dr n. med. Piotr Szymor: Oczywiście! Sesja poruszała zagadnienia z każdej dziedziny stomatologii, często wybitnie specjalistyczne, o których nie uczestnicząc w sesji pewnie bym nie usłyszał. W pracy naukowej przychodzi moment powiedzenia sprawdzam i podzielenia się wynikami swoich badań z innymi naukowcami. Można wtedy spodziewać się zarówno słów pochwały jak i krytyki. Często właśnie celne, krytyczne pytania pozwalają spojrzeć na swoje badania z odpowiedniej perspektywy, tak aby móc w przyszłości sprawdzić, rozwinąć swoje badania o pewne pominięte zagadnienia. Dlatego, moim zdaniem, zawsze warto podzielić się wynikami swojej pracy przed publicznością, aby usłyszeć nowe, często inspirujące, pomysły.

CEDEnews: Jak przygotować się do prezentacji? Na co jurorzy zwracają szczególną uwagę?

Dr n. med. Piotr Szymor: To jest pytanie, na które bardzo trudno mi odpowiedzieć. Uważam, że wszystkie z wygłoszonych prac były znakomite i naprawdę trudno znaleźć mi jeden powód, który sprawił że jurorzy docenili właśnie mnie. Możliwe, że punktem, który zadecydował, było to, że starałem się pokazać także praktyczny aspekt moich badań. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do sesji? Przede wszystkim należy przygotować prezentację, którą samemu chciałoby się zobaczyć i usłyszeć, a następnie ją doskonale opanować. To pozwoliło mi na najważniejsze – opanowanie stresu jaki zawsze mi towarzyszy przy każdym wystąpieniu.

Piotr Szymor podczas prezentacji (pierwszy od lewej)

Piotr Szymor podczas prezentacji (pierwszy od lewej)

Czy sesja „NZG”, w perspektywie kilku najbliższych lat, może stać się inkubatorem polskiej stomatologii, kuźnią nowych talentów? Co musi się stać, aby tak było?

Dr n. med. Piotr Szymor: Struktura organizacyjna sesji na pewno sprzyja byciu inkubatorem nowych polskiej stomatologii. Zebranie najlepszych prac studenckich, doktorskich i habilitacyjnych z ostatnich lat jest bardzo ciekawym pomysłem pozwalającym spojrzeć na to, jakie obecnie badania naukowe są prowadzone w polskiej stomatologii na zupełnie różnych poziomach zaawansowania. Największym przeciwnikiem sesji NZG jest niewątpliwie sama konferencja i wystawa CEDE odbywająca się w tym samym czasie – na uczestnictwo we wszystkim zwyczajnie brakuje czasu. Co musiałoby się stać, aby sesja była prawdziwą kuźnią talentów? – wydaje mi się, że zapał organizatorów, konsekwencja i powtarzalność sesji z czasem pozwolą ugruntować jej pozycję na liście tych najważniejszych wydarzeń.

* Dr n. med. Piotr Szymor zaskarbił sobie uznanie jurorów prezentacją pt. „Zastosowanie trójwymiarowych wydruków celulozowych dla potrzeb chirurgii szczękowej”

Czytaj także: 

Naukowy Zawrót Głowy AD2017 – laureaci

 

ZAREJESTRUJ SIĘ
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top