Edukacja

Maciej Michalak: CEDE na dobrym szlaku

Maciej Michalak: CEDE na dobrym szlaku

– Serce rośnie, kiedy widać, jak CEDE z targów przeobraziło się w wystawę, a teraz zmienia się w kongres naukowy. To jedyna słuszna droga i jestem dumny, że mogę w tym uczestniczyć – mówi w rozmowie z CEDEnews.pl dr n. med. Maciej Michalak, prezes zarządu Fundacji Be Active Dentist, wykładowca i prowadzący szkolenia podczas 1. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

CEDEnews.pl: CEDE 2017 za nami. Czy odmieniona formuła spotkania branży, oparta nie tylko o wystawę, ale również duży kongres naukowy ma – w opinii młodego pokolenia lekarzy stomatologów – sens?

Dr n. med. Maciej Michalak: BAD to faktycznie młoda organizacja, ale potrafimy realnie oceniać rynek i zmiany, które na nim zachodzą. W pełni zgadzam się z tezą organizatorów CEDE, że to wydarzenie musi się ewaluować. Być może spokojnie mogłoby funkcjonować jeszcze kilka lat w starej formule i pewnie część osób byłaby z tego zadowolona, ale to właściwy moment na wdrożenie zmian, nawet takich, które z pozoru nie wszystkim wydają się zasadne. Już mało kto przyjeżdża na wystawę, aby uzupełnić zużywalne podczas codziennej pracy materiały. Wystawa ma być okazją do obcowania z nowościami, poznawania ich, porównywania. Szczególnie mam tu na myśli duży i drogi sprzęt. Nie ma lepszej okazji. Jeżeli w tym samym czasie, w tym samym miejscu, można uzupełnić wiedzę, posłuchać wykładowców z najwyższej półki, a nawet udoskonalić swój praktyczny warsztat – to fantastycznie.

CEDEnews.pl: BAD uczestniczył w pracach nad programem 1. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej od początku i na różnych płaszczyznach. Integracja naukowa, o której tak wiele powiedziano w branżowej przestrzeni medialnej stała się faktem?

Dr n. med. Maciej Michalak: To proces, który wymaga czasu, ale jeżeli już do wspólnego stołu potrafili usiąść przedstawiciele najważniejszych towarzystw i organizacji w Polsce, aby porozmawiać, wspólnie wypracować ciekawy program naukowy, to śmiało mogę powiedzieć, że idea została zrozumiana we właściwy sposób. CEDE jest wydarzeniem, podczas którego można z powodzeniem realizować autonomiczne cele, jednocześnie budować wspólny, dobry produkt. Jako BAD nie mamy, co do tego wątpliwości i będziemy wspierać ten projekt w kolejnych latach. Ogromnie cieszymy się z nowych doświadczeń i możliwości współpracy z cenionymi naukowcami i praktykami.

CEDEnews.pl: W tym roku BAD był współorganizatorem kursów praktyczno-teoretycznych na kadawerach, a Maciej Michalak jednym z prowadzących. Dla polskich stomatologów to absolutna nowość. Czy z przyszłością?

Dr n. med. Maciej Michalak: Z pewnością ta formuła powinna być kontynuowana. Uczestnicy kursów, wiem to także od innych prowadzących, z początku byli nią nieco onieśmieleni, ale z każdą minutą widać było na ich twarzach pasję i szczęście, że mogą uczyć się w takich warunkach. Wielu wyrażało żal, że już kończył się przeznaczony na kurs czas. Kadawery pozwalają nam na organizację maksymalnie praktycznych szkoleń i podejmowanie szerokiej tematyki. Optymalne warunki zabiegowe, małe grupy, nauka współpracy z asystą – czego chcieć więcej? Uczestnicy kursów podkreślali ogromną wartość kursu, zaznaczając, że ułatwi on rozpoczęcie wykonywania zabiegów u swoich pacjentów. Zdecydowaną przewagą nad innymi warsztatami, w których do tej pory uczestniczyłem była możliwość zaplanowania wszystkiego w oparciu o CBCT oraz bezpośrednie wprowadzenie tych planów w życie.

CEDEnews.pl: Po CEDE 2017 kolekcja wyróżnień BAD powiększyła się o kolejne – statuetkę Gwiazdy CEDE. W kuluarach słychać, że z aktywnymi dentystami nie ma co stawać w szranki.

Dr n. med. Maciej Michalak: Konkurs miał formułę internetowego głosowania, a faktycznie moje pokolenie z komórkami i tabletami się nie rozstaje, stąd łatwiej o mobilizację. Cieszymy się z wyróżnienia i faktu, że znaleźliśmy się w tak zacnym gronie. Naukowa inicjatywa iBAD ma teraz tyle wiatru w żaglach, że najbliższe miesiące z pewnością przyniosą wiele nowych badań, publikacji a może również tytułów naukowych.

BAD ze statuetką Gwiazdy CEDE

 

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top