Burn out? Nie dziękuję!
Edukacja

Burn out? Nie dziękuję!

Szykowny, nowoczesny gabinet, kolejka pacjentów na dwa miesiące do przodu, zawsze prawidłowe zdjęcia panoramiczne i zero powikłań – życie dentysty bywa piękne. I nagle w drzwiach pojawia się on: syndrom burn out. Co zrobić, aby nie przekroczył progu praktyki?

Wypalenie zawodowe – „syndrom Burn Out”, jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jest zjawiskiem wieloczynnikowym, chociaż czynnikiem kluczowym dla rozwoju wypalenia jest zgeneralizowane doświadczenie niepowodzenia w zmaganiu się ze stresem i obciążeniami emocjonalnymi wykonywanego zawodu. Stomatolodzy nie są poza jego zasięgiem.

– Wypalenie jest nie tyle bezpośrednim skutkiem przewlekłego stresu zawodowego, ile stresu nie zmodyfikowanego własną aktywnością zaradczą. Burnout-em najczęściej zagrożeni są ludzie, którzy w wykonywanie swojego zawodu wkładają dużo serca oraz energii. W zawodzie dentysty ciągle trzeba się doskonalić, podnosić kwalifikacje, uzyskiwać specjalizacje, budować gabinet. Obciążenie różnego rodzaju obowiązkami sprawia, że pasja zaczyna napotykać na zbyt wiele trudności i rozczarowań, mamy do spełnienia zbyt wiele ról, które musimy pogodzić – uważa prof. Andrzej Kiejna,  psychiatra i epidemiolog, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wykładowca 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Stąd właśnie pomysł, aby podczas 3. KUSP (CEDE 2019) przedstawić wykład poświęcony kompetencjom miękkim i korzyściom wynikającym z ich wykorzystywania w praktyce dentystycznej. W ramach prezentacji omówiona zostanie problematyka wypalenia zawodowego i ryzyka jego wystąpienia w zawodzie lekarza dentysty oraz kompetencje miękkie jako narzędzie walki z dentofobią, niechęcią pacjentów do leczenia stomatologicznego, jak i z wypaleniem zawodowym.

Uczestnik podczas wykładu zostanie zapoznany z pojęciem kompetencji miękkich i ich roli w budowaniu zaufania na linii lekarz dentysta-pacjent. Pozna psychologiczne mechanizmy doprowadzające do wypalenia zawodowego i nauczy się mu aktywnie przeciwdziałać.

Uczestnikom zostaną przedstawione wyniki ankiet przeprowadzonych w I połowie 2019 r. wśród praktykujących lekarzy dentystów na temat użyteczności kompetencji miękkich oraz objawów wypalenia zawodowego.

Współautorem prezentacji będzie lek. dent. Artur Pitułaj.

Czytaj także: 

Leukoplakia a liszaj płaski – dentysto, znajdź różnicę

Dentysta i medycyna estetyczna? Naturalnie!

Francuska szkoła leczenia periimplantitis w ramach sesji Pierre Fabre

Licówka licówce nierówna. Dlaczego?

Ruch „antyendodontyczny” – co na to socjologia?

Bartosz Cerkaski: czy potrzebuję technologii cyfrowych?

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES Burn out? Nie dziękuję!
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top