
Szykowny, nowoczesny gabinet, kolejka pacjentów na dwa miesiące do przodu, zawsze prawidłowe zdjęcia panoramiczne i zero powikłań – życie dentysty bywa piękne. I nagle w drzwiach pojawia się on: syndrom burn out. Co zrobić, aby nie przekroczył progu praktyki?
Wypalenie zawodowe – „syndrom Burn Out”, jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jest zjawiskiem wieloczynnikowym, chociaż czynnikiem kluczowym dla rozwoju wypalenia jest zgeneralizowane doświadczenie niepowodzenia w zmaganiu się ze stresem i obciążeniami emocjonalnymi wykonywanego zawodu. Stomatolodzy nie są poza jego zasięgiem.
– Wypalenie jest nie tyle bezpośrednim skutkiem przewlekłego stresu zawodowego, ile stresu nie zmodyfikowanego własną aktywnością zaradczą. Burnout-em najczęściej zagrożeni są ludzie, którzy w wykonywanie swojego zawodu wkładają dużo serca oraz energii. W zawodzie dentysty ciągle trzeba się doskonalić, podnosić kwalifikacje, uzyskiwać specjalizacje, budować gabinet. Obciążenie różnego rodzaju obowiązkami sprawia, że pasja zaczyna napotykać na zbyt wiele trudności i rozczarowań, mamy do spełnienia zbyt wiele ról, które musimy pogodzić – uważa prof. Andrzej Kiejna, psychiatra i epidemiolog, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wykładowca 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.
Stąd właśnie pomysł, aby podczas 3. KUSP (CEDE 2019) przedstawić wykład poświęcony kompetencjom miękkim i korzyściom wynikającym z ich wykorzystywania w praktyce dentystycznej. W ramach prezentacji omówiona zostanie problematyka wypalenia zawodowego i ryzyka jego wystąpienia w zawodzie lekarza dentysty oraz kompetencje miękkie jako narzędzie walki z dentofobią, niechęcią pacjentów do leczenia stomatologicznego, jak i z wypaleniem zawodowym.
Uczestnik podczas wykładu zostanie zapoznany z pojęciem kompetencji miękkich i ich roli w budowaniu zaufania na linii lekarz dentysta-pacjent. Pozna psychologiczne mechanizmy doprowadzające do wypalenia zawodowego i nauczy się mu aktywnie przeciwdziałać.
Uczestnikom zostaną przedstawione wyniki ankiet przeprowadzonych w I połowie 2019 r. wśród praktykujących lekarzy dentystów na temat użyteczności kompetencji miękkich oraz objawów wypalenia zawodowego.
Współautorem prezentacji będzie lek. dent. Artur Pitułaj.
Czytaj także:
Leukoplakia a liszaj płaski – dentysto, znajdź różnicę
Dentysta i medycyna estetyczna? Naturalnie!
Francuska szkoła leczenia periimplantitis w ramach sesji Pierre Fabre
Licówka licówce nierówna. Dlaczego?
Ruch „antyendodontyczny” – co na to socjologia?
Bartosz Cerkaski: czy potrzebuję technologii cyfrowych?
ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES