Brus-Sawczuk, Maciak, Zadrożny i ważne pytania o współczesną endodoncję
Edukacja

Brus-Sawczuk, Maciak, Zadrożny i ważne pytania o współczesną endodoncję

Dlaczego zmiany w tkankach okołowierzchołkowych się goją? Jak prawidłowo opracować i zdezynfekować system kanałów? Kiedy endodoncja już nie jest rozwiązaniem? Odpowiedzi na te pytania poszukają podczas 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej: dr n. med. Katarzyna Brus Sawczuk, dr n. med. Marta Maciak i dr n. med. Łukasz Zadrożny.

Sesja Stomatologia biologiczna: Netflix vs Evidence Based Dentistry”, to jeden z najobszerniejszych projektów 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września). Na całość skłądają się trzy osobne części. Punktem wyjścia do wielowątkowej dyskusji ekspertów jest budzący wiele kontrowersji film „Root cause”, wyprodukowany przez platformę Netflix. Naukowcy i praktycy zapragnęli zmierzyć się z tezami postawionymi w filmie, dokładając do agendy dyskusji wiele innych ciekawych wątków z zakresu stomatologii biologicznej. W ten sposób powstała unikalna sesja, do której zaproszono nie tylko lekarzy dentystów, ale także socjologów czy mikrobiologów.

Czytaj także:

Ruch „antyendodontyczny” – co na to socjologia?

Jak rozmawiać z pacjentem „antyendodontycznym”?

Wspomiani na początku doktorzy: Katarzyna Brus-Sawczuk, Marta Maciak i Łukasz Zadrożny spotkają się w drugiej części panelu.

Podczas prezentacji dr Brus-Sawczuk zostanie poruszona problematyka gojenia się zmian po leczeniu endodontycznym.

– Leczenie endodontyczne prawidłowo przeprowadzone jest skuteczne i inicjuje proces gojenia tkanek okołowierzchołkowych. Według współczesnej wiedzy EBD jest szansą dla zęba, zawsze przed decyzją o implantoprotetyce. Podczas wykładu uczestnik dowie się: dlaczego zmiany w tkankach okołowierzchołkowych się goją, co oznacza prawidłowo przeprowadzone leczenie, dlaczego na zęba leczonego endodontycznie trzeba patrzeć w aspekcie całego układu stomatognatycznego? – zapowiada ceniona prelegentka.

Dla Katarzyny Brus-Sawczuk nie będzie to jedyna okazja do prezentacji swojego doświadczenia uczestnikom Kongresu. Chwilę później podejmie się bowiem dyskusji z chirurgiem – Łukaszem Zadrożnym. Para spróbuje odpowiedzieć na pytanie „Kiedy endodoncja nie jest już rozwiązaniem?”.

– Wykład w szerokim zakresie przedstawia możliwości terapeutyczne leczenia endodontycznego, releczenia oraz możliwości leczenia implantologicznego pacjentów w przypadku powikłań związanych z leczeniem endodontycznym, złym rokowaniem dla zębów własnych lub brakiem możliwości ich rekonstrukcji. Omówione zostaną sytuacje kliniczne, w których można zastosować implantację natychmiastową oraz takie, gdy konieczne jest leczenie odroczone lub poprzedzone dodatkowymi zabiegami rekonstrukcyjnymi – wyjaśnia dr n. med. Łukasz Zadrożny.

W ostatnim akcie sesji wystąpi dr n. med. Marta Maciak. Wykład poświęcony będzie nowoczesnym możliwościom skutecznej dezynfekcji systemu kanałów korzeniowych z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć, w tym również laserów.

– Nowoczesna endodoncja jest jedną z najtrudniejszych dziedzin stomatologii ze względu na skomplikowaną anatomię systemu kanałowego utrudniającą jego prawidłową dezynfekcję. Opracowanie kanałów tylko przy pomocy narzędzi rotacyjnych, czy recyprokalnych nie zapewnia usunięcia 100 proc. patogenów. W wykładzie zostaną przedstawione różne możliwości skutecznego odkażenia kanałów, z wykorzystaniem najnowszych technologii – zapowiada prelegentka.

Podczas wykładu uczestnik dowie się: jak prawidłowo opracować i zdezynfekować system kanałów oraz jak dobrać procedury w zależności od sytuacji klinicznej.

Sesja Stomatologia biologiczna: Netflix vs Evidence Based Dentistry część 2 odbędzie się 20 września (piątek) w godz. 9.00 – 12:30.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES Brus-Sawczuk, Maciak, Zadrożny i ważne pytania o współczesną endodoncję
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top