Edukacja

Bartosz Cerkaski: komu potrzebne jest Digital Smile Design?

Bartosz Cerkaski: komu potrzebne jest Digital Smile Design?

Wykorzystując analizę Digital Smile Design i podążając w leczeniu zgodnie z pryncypiami biologicznymi, funkcjonalnymi i strukturalnymi minimalizujemy ryzyko i otrzymujemy najlepsze warunki do osiągnięcia przewidywalnych rezultatów pozostających w harmonii z twarzą pacjenta – przekonuje dr n. med. Bartosz Cerkaski, Certyfikowany Instruktor DSD, prelegent Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2017, 14-16 września).

Digital Smile Design (DSD) stworzony w 2007 roku przez brazylijskiego technika i lekarza dentystę Christiana Coachmana jest wszechstronnym narzędziem do planowania leczenia stomatologicznego używanym to wzmacniania diagnostycznej wizji efektów leczenia, poprawy komunikacji i wzrostu przewidywalności każdego etapu leczenia.

Bartosz Cerkaski o DSD podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej – zarejestruj się.

Od zawsze bolączką dentystów było niedokładne zrozumienie potrzeb pacjenta, jego oczekiwań i marzeń, szczególnie w odniesieniu do oczekiwań estetycznych. Etap projektowy oparty o koncepcję DSD jest kluczowym krokiem do analizy potencjału estetycznego drzemiącego w leczeniu stomatologicznym i wydobywa w pełni piękno twarzy pacjenta.

Digital Smile Design – dla kogo?

Proces projektowania DSD przydatny jest zarówno do dużych, kompleksowych jak i mniejszych prac estetycznych. Plany leczenia oparte są na analizie linii referencyjnych oraz proporcji twarzy i zębów tworzących tzw „ramę uśmiechu”. Powstałe w rezultacie tymczasowe mock’upy, fotografie i video pomagają praktykom zrozumieć relacje w jakich usta, zęby, dziąsła, wargi i cały uśmiech pozostają z indywidualnymi cechami twarzy w ruchu i z dodatkiem emocji. Cyfrowo projektując uśmiech możemy zobrazować każdą kwestie estetyczną, w efekcie proces DSD pomaga zarówno pacjentom jak i dentystom. Pacjenci są zachwyceni możliwością zobaczenia spodziewanych efektów i łatwiej zdobywają zaufanie do proponowanych rozwiązań. To wspaniałe narzędzie do komunikacji – pacjenci są dużo bardziej skłonni do akceptacji planu leczenia gdy mogą przewidzieć rezultat. Dla specjalisty ocena ostatecznych efektów dzięki DSD jest także wartością ponieważ już na etapie diagnostyki i planowania pokazuje precyzyjnie np. jak jak głęboko pogrążony ma być implant, czy jak duży zakres ruchu jest potrzebny przy użyciu nakładek, żeby zastosować najmniej inwazyjne techniki spełniając oczekiwania estetyczne pacjenta. Stomatologia przesuwa się w kierunku minimalnie inwazyjnych technik, a precyzyjne leczenie nakładkami ortodontycznymi pozwalające na kontrolowane ruchy w celu poprawy warunków i przygotowania do rekonstrukcji uatrakcyjniających uśmiech są aktualnie bardzo popularne.

Protokół Digital Smile Design

Digital Smile Design – jak wygląda proces?

Każdy przypadek musi być oceniony indywidualnie. Proces DSD zaczyna się od zebrania dokumentacji, która umożliwi cyfrowe sklonowanie sytuacji wyjściowej. Nagrywane są krótkie techniczne sekwencje video oceniające mimikę, fonetykę i ogólną estetykę twarzy, z których wybrane odpowiednie kadry służą do wykonania projektu 2D DSD za pomocą darmowego programu Keynote (Mac). Kolejnym etapem jest wykonanie realnego modelu przestrzennego nowego uśmiechu. Zespół lekarz-technik może przeprowadzić ten etap   techniką analogową, albo cyfrową.

W technice klasycznej dentysta pobiera tradycyjne wyciski, a technik przenosząc pomiary projektu DSD precyzyjnie nanosi na gipsowy model wosk tworząc policzkowy wax’up diagnostyczny.

W technice cyfrowej wykonywane są cyfrowe skany uzębienia pacjenta na pomocą skanera wewnątrzustnego. Następnie dane importowane są do oprogramowania, które posiada wbudowane cyfrowe biblioteki różnych naturalnych kształtów i form gotowych do nałożenia zgodnie z projektem 2D DSD. W efekcie na ekranie monitora powstaje cyfrowy wax’up, który drukowany jest z wykorzystaniem techniki druku 3D.

W kolejnym etapie na bazie analogowego lub drukowanego modelu 3D wykonywany jest index silikonowy, dzięki któremu lekarz dentysta podczas kolejnej wizyty stosując żywicę do prac tymczasowych ostrożnie przenosi projekt przyszłego uśmiechu bezpośrednio na zęby pacjenta. Wykonywane są zdjęcia i video pacjenta pod różnymi kątami, ażeby zarówno lekarz jak i pacjent mogli ocenić wygląd przyszłego uśmiechu i ewentualnie wprowadzić drobne korekty. To co bardzo często obserwujemy podczas próby uśmiechu DSD, niezależnie od walorów edukacyjnych, konfrontacja ze swoim nowym uśmiechem wyzwala bardzo często duże emocje u pacjentów zwiększając motywację do podjęcia leczenia, i stanowi doskonały wstęp do rzeczowej dyskusji na temat realnego planu leczenia i jego akceptacji.

W fazie realizacji planu leczenia specyficzne dedykowane odpowiednim specjalnościom protokoły kliniczne DSD służą jako swoisty GPS nawigujący leczenie ortodontyczne, implantoprotetyczne, czy periochirurgiczne oraz ostateczne rekonstrukcje protetyczne odnosząc i korelując procedury kliniczne oraz niezbędne akcesoria (szyny, szablony) z referencyjnym projektem DSD. Tak prowadzone leczenie ułatwia komunikację między specjalistami i laboratorium protetycznym na każdym etapie leczenia radykalnie przyspieszając pracę oraz redukując ryzyko niepowodzeń. Zgodnie z opinią lekarzy stosujących DSD zasadniczo rośnie poziom satysfakcji z własnej pracy.

Podsumowanie – komu potrzebne jest DSD?

– dentystom, technikom dentystycznym, managerom i właścicielom klinik, którzy mają poczucie, że nie dostarczają takiego rodzaju stomatologii jakiego pragną;

– specjalistom, którzy chcą zapewniać przewidywalne efekty estetyczne, które w pełni wydobywają piękno twarzy pacjenta;

– tym, którzy chcą prezentować plany leczenia w sposób zrozumiały dla pacjenta uzyskując przy tym dużo większą akceptację;

– klinicystom, którzy chcą wprowadzać nowoczesne cyfrowe techniki do swoich praktyk;

– lekarzom, którzy szukają pomocy w procesie podejmowania decyzji podczas tworzenia planów leczenia i chcą mieć pewność, że leczenie przebiega zgodnie z planem;

– tym, którzy rozumieją, że znajomość potencjału estetycznego i wizja ostatecznego efektu leczenia przed jego rozpoczęciem jest kluczem do prowadzenia wielospecjalistycznego leczenia;

– lekarzom, którzy mają poczucie, że wartość proponowanych rozwiązań przekracza kwoty jakie w ostateczności prezentują pacjentom.

– tym, którzy chcą spełniać emocjonalne potrzeby pacjenta związane z uśmiechem;

– dla wszystkich, którzy z pasją podchodzą do uśmiechu i do stomatologii.

Czytaj także: Alfabet Bartosza Cerkaskiego

Dr n. med. Bartosz Cerkaski, Certyfikowany Instruktor DSD, prelegent Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2017, 14-16 września).

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top