Edukacja

Bartosz Cerkaski: idea połączenia specjalności, towarzystw i wspólnego obradowania ma sens

Bartosz Cerkaski: POVER-ENDO trafia w endodontyczne trendy

– Idea połączenia specjalności, towarzystw i wspólnego obradowania pod nazwą Kongresu Unii Stomatologii Polskiej jest odpowiedzią na holistyczne podejście do praktykowania stomatologii, czyli tego czego doświadczamy na co dzień – mówi w rozmowie z CEDEnews.pl dr n. med. Bartosz Cerkaski, znakomity praktyk, wykładowca Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

CEDEnews.pl: Gratulacje! Pana wykład dotyczący POVER-ENDO, podczas 1. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej – ex aequo – zajął pierwsze miejsce wśród najbardziej popularnych wśród uczestników. Nie mamy wątpliwości, że Bartosz Cerkaski jest jednym z ulubionych wykładowców polskich lekarzy, a skąd – w Pana opinii – tak duże zainteresowanie tematem jednodniowego leczenia endo-protetycznego?

Dr n. med. Bartosz Cerkaski: Bardzo dziękuję. To dla mnie bardzo duże wyróżnienie i nie ukrywam powód do satysfakcji. Jako wykładowca staram się odpowiadać na bieżącą problematykę, która jest tematem dyskusji, rozmów i pytań. Wydaje się, że popularność mojego wykładu dotyczącego możliwości postępowania na jednej wizycie w endodoncji i protetyce trafia w trend, który obserwuję od wielu lat, czyli tendencję do upraszczania i skracania terapii endodontycznej. Nie da się ukryć, że stopień zaawansowania technologii zmienił się radykalnie w ostatnich latach i ułatwia takie postępowanie. Tomografia CBCT, rentgenodiagnostyka przy fotelu, mikroskop, ekspansywna inżynieria systemów pilników, czy skanery wewnątrzustne i systemy umożliwiające na rekonstrukcję zębów chairisde, to dziś nie jest science fiction, ale rzeczywistość, która jest w zasadzie w zasięgu ręki każdego dentysty. Wydaje mi się, że ta dostępność sprawia, że lekarze z większym zainteresowaniem spoglądają na leczenie jednoseansowe. Po drugie liczne badania pokazują, że rezultaty leczenia na jednej i wielu wizytach są bardzo zbliżone, więc to nie liczba wizyt decyduje o ostatecznym sukcesie, natomiast postępowanie na jednej wizycie niesie za sobą liczne korzyści, które dostrzegają praktycy, jak natychmiastowa szczelność i odbudowa minimalizująca powikłania między wizytami, brak konieczności powtarzania wielu czynności i przypominania sobie szczegółów zabiegu, choćby długości roboczej itd… skutkująca znacznym skróceniem całkowitego poświęconego czasu. To co mogę z pewnością stwierdzić po ponad 15 latach doświadczeń, że pacjenci bardzo doceniają możliwość ograniczenia zabiegu do jednej dłuższej wizyty, zamiast kilkukrotnego odwiedzania gabinetu. Sądzę, że te wartości są bliskie lekarzom, i stąd zainteresowanie strategią POVERTM Endo, czyli Protocol for One Visit Endo&Restoration. Ponieważ łączy procedury i technologie w sposób, dzięki któremu techniki jednoseansowe stają się zrozumiałe i dostępne dla ogólnie praktykujących dentystów.

Czytaj także: 

Sukces stomatologii dziecięcej na CEDE 2017

Prof. Tomasz Konopka: będziemy rozwijać ideę sesji „Naukowy Zawrót Głowy”

 CEDEnews.pl: Czy z uczestnikami wykładu udało się wejść w interakcję? O co pytali? Czego dotyczyły ich wątpliwości?

Dr n. med. Bartosz Cerkaski: Uczestnikami mojego wykładu byli zarówno lekarze, którzy wciąż przyglądają się technikom jednoseansowym, jak i ci, którzy stosują je rutynowo. Zakres i poziom pytań świadczył o tym, że miałem ogromną przyjemność spotkania z praktykami. To wspaniale obserwować, jak poziom endodoncji w Polsce rośnie i jak wielu klinicystów jest zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy i doskonaleniem umiejętności. Było wiele pytań technicznych, natomiast chyba najbardziej ciekawiło słuchaczy w jaki sposób można przewidzieć czas trwania zabiegu i oszacować ryzyko powikłań śródzabiegowych. Rzeczywiście jest to temat wyjątkowo interesujący i temu zagadnieniu poświęciłem wiele uwagi podczas wykładu, ponieważ uważam go za kluczowy. Planowanie zabiegu w endodoncji na podstawie obrazów radiologicznych 3D i badania klinicznego i podejmowanie decyzji to wciąż mocno niedoceniana część leczenia. Czas nie pozwolił na zagłębianie się w szczegóły, jednak zaciekawił temat możliwości przewidzenia złamania instrumentu endodontycznego i oceny pod tym kątem CBCT aby dopasować odpowiednio strategię opracowania kanału, żeby uniknąć tego nieprzyjemnego powikłania.

Bartosz Cerkaski: POVER-ENDO trafia w endodontyczne trendyBartosz Cerkaski: POVER-ENDO trafia w endodontyczne trendy

 CEDEnews.pl: Pierwsza edycja Kongresu zgromadziła prawie 1200 uczestników i 123 wykładowców. W organizację zaangażowali się przedstawiciele towarzystw naukowych, organizacji dentystycznych ale i fantastyczni praktycy. Wydaje się, że to dobra recepta na edukacyjny sukces?

Dr n. med. Bartosz Cerkaski: To był wspaniały i doskonale zorganizowany kongres. I co warto podkreślić fantastycznie promowany. Gratulacje dla całego komitetu organizacyjnego i szczególnie dla Kierownika Naukowego prof. Marzeny Dominiak – idea połączenia specjalności, towarzystw i wspólnego obradowania pod nazwą Unii Stomatologii Polskiej jest odpowiedzią na holistyczne podejście do praktykowania stomatologii, czyli tego czego doświadczamy na co dzień. Program Kongresu był rzeczywiście bardzo bogaty i co przykuło moją uwagę oprócz wyjątkowo szerokiej tematyki klinicznej zarówno dla dentystów, jak i dla higienistek techników, asystentek znalazło się wiele tematów okołostomatologicznych jak świetny wykład inauguracyjny prof. Andrzeja Kiejny o ryzyku zawodowym dentysty, zapobieganie przemęczeniu i zarządzanie stresem Wojciecha Eichelbergera, czy aktualne tematy marketingowe, finansowe i prawne. To z pewnością doskonała recepta na sukces.

Dr Bartosz Cerkaski podczas wykładu

ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES
Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

To Top