Edukacja

Anna Lella: samorząd lekarski jest naturalnym partnerem wydarzeń edukacyjnych

Anna Lella: samorząd lekarski jest naturalnym partnerem wydarzeń edukacyjnych

– Mamy obecnie w Polsce bardzo dużo towarzystw naukowych z poszczególnych dziedzin i specjalności stomatologicznych, bywa że niewiele wiemy o sobie nawzajem i o działaniach poszczególnych grup, zrzeszeń. Kongres jest doskonałą okazją do integracji rozproszonego w indywidualnych praktykach środowiska, przybliżenia im pracy samorządu, szczególnie koleżankom i kolegom na co dzień mniej skupionym na tych sprawach – mówi w rozmowie z CEDEnews.pl dr Anna Lella, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, Prezydent ERO-FDI Europejskiej Organizacji Regionalnej Światowej Federacji Dentystycznej.

CEDEnews.pl: Naczelna Izba Lekarka drugi rok z rzędu – licząc Kongres FDI – zaangażowała się w duże wydarzenie edukacyjne, przyłączając się do idei integracji naukowej, która przyświecała 1. Kongresowi Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2017). Skąd w haśle „integracja naukowa” taka siła przyciągania i dlaczego NIL włączyło się w tę integrację? Jakie miejsce w tym projekcie widzi dla siebie samorząd lekarsko-dentystyczny w kolejnych latach?

Anna Lella, NRL, Prezydent ERO-FDI: Samorząd jest naturalnym partnerem tego typu wydarzeń, samorząd nie tylko ma za zadanie sprawowanie pieczy nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu lekarza, ale też, zgodnie z ustawą,  prowadzenie lub udział w organizowaniu doskonalenia zawodowego lekarzy.

Mamy obecnie w Polsce bardzo dużo towarzystw naukowych z poszczególnych dziedzin i specjalności stomatologicznych, bywa że niewiele wiemy o sobie nawzajem i o działaniach poszczególnych grup, zrzeszeń. Kongres jest doskonałą okazją do integracji rozproszonego w indywidualnych praktykach środowiska, przybliżenia im pracy samorządu, szczególnie koleżankom i kolegom na co dzień mniej skupionym na tych sprawach. Cieszę się ze współpraca z izbą zapoczątkowana podczas intensywnych przygotowań do FDI’16 jest kontynuowana.

CEDEnews.pl: Wielu praktykom oferta edukacyjna NIL może kojarzyć się z doskonałą bazą wiedzy prawniczej lub z zakresu zarządzania praktyką, tymczasem w programie sesji NIL znalazły się również bardzo ciekawe tematy interdyscyplinarne, łączące tematykę wielu specjalności, nawet tych wykraczających poza dziedziny stomatologiczne. Czy to „nisza”, którą NIL chce rozwijać podczas kolejnych Kongresów Unii Stomatologii Polskiej, ale i podczas bieżącej działalności edukacyjnej?

Anna Lella: Wiedza z zakresu “prawo a medyczna” jest niezbędna dla każdego lekarza i lekarza dentysty do funkcjonowania na rynku medycznym. Nie da się prowadzić praktyki stomatologicznej bez znajomości realiów otoczenia prawnego. Stąd tych tematów nie zabrakło podczas sesji NIL zorganizowanej przez Przewodniczącego KS NRL dr Leszka Dudzińskiego. Inne tematy zaproponowane przez wiceprezesa uważam, że nie tylko były ciekawe, ale też pokazują stomatologom drogi rozwoju i są zachętą do poszerzania horyzontów. W mojej ocenie to cenny kierunek.

CEDEnews.pl: Była Pani członkiem jury, które oceniało prace i wystąpienia w ramach sesji „Naukowy Zawrót Głowy – nowości w nauce”. W jednym z wywiadów użyła Pani sformułowania, że patrząc na to, w jaki sposób zaprezentowali się młodzi naukowcy możemy być spokojni o przyszłość polskiej stomatologii. Pytanie brzmi: jak nie zmarnować tego potencjału, a wręcz – jak go rozwijać?

Anna Lella: Chociażby przez kontynuację formuły zainicjowanej przez prof. Tomasza Konopkę „Naukowy zawrót głowy”. To szansa dla studentów i doktorantów do zaprezentowania się szerszemu gremium, dla odbiorców okazja poznania młodych naukowców i ich badań.

Jury w składzie: Anna Lella, Tomasz Konopka, Marek Ziętek (od lewek)

CEDEnews.pl: Czy z perspektywy funkcji Prezydenta ERO-FDI i wieloletnich doświadczeń międzynarodowych może spróbować ocenić Pani, czy w przyszłości Kongres Unii Stomatologii Polskiej może być atrakcyjnym wydarzeniem edukacyjnym także dla praktyków z zagranicy?

Anna Lella: To wyzwanie dla grupy organizatorów, które oczywiście warto podjąć. W Europie i na świecie jest sporo dobrze znanych i popularnych wydarzeń edukacyjnych, wpisanych na stałe w kalendarze i świadomość stomatologów, jak choćby IDS w Kolonii czy francuski ADF. Silna konkurencja powinna być motywacyjna. Mamy bardzo dobrą opinię po zeszłorocznym kongresie FDI zorganizowanym w Poznaniu. To pomocne,teraz należy pracować nad przebiciem się i rozpoznawalnością naszego Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

Czytaj także: Sukces stomatologii dziecięcej na CEDE 2017

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To Top